Evlenme izni nikahtan sonra kullanılır
Evlenen kadın işçinin 3 günlük evlilik izni nikah tarihi ile başlar. Evlilik izninde düğün değil nikah tarihi esas alınır. İzni verilmeyen işçi fazla mesai ücreti isteyebilir.

Okurumuzun Sorusu:
Merhabalar benim de size bir sorum olacak. Ben özel sektörde 1 buçuk yıldır çalışıyorum. Gectiğimiz günlerde nikahım yapıldı, düğünüm ise Haziranda patronum bu durumu biliyor. Düğünden sonra çalışmayacağım, bu sebepten dolayı nikah sonrası izin hakkımı kullanamadım. Böyle bir hakkım olmadığını söyledi.Sorum şu nikahtan dolayı ücretli olarak izin hakkım bulunuyor mu? Bulunuyorsa kaç gün ve kullanmam için belli bir zaman var mı ?

Öncelikle okurumuzu tebrik edelim ve mutluluklar dileyelim.

Daha önceki bir yanıtımızda evlilik izni hakkını detayları ile ele almıştık: 

İş Yasası’nın “Mazeret İzni” başlıklı ek 2. maddesine göre işçiye, evlenmesi veya evlat edinmesi halinde 3 gün izin verilir.

Yasal olarak evlilik, nikahın kıyıldığı gündür. Düğün daha önce ya da sonra olabilir. Ancak esas olan yasal evlilik akdinin kurulması, yani nikahın kıyılmasıdır.

Evlenen kadın ya da erkek işçi, nikah gününden başlayarak 3 günlük ücretli izne hak kazanır (nikah günü de içindedir). Kural olarak, evlilik izni bu süre içinde kullanılır. Kanunda işgünü değil gün denildiği için evlilik izni hafta tatili gününe denk gelse bile, bu gün evlilik izninden düşülür.

Okurumuza evlendiği halde evlilik izni kullandırılmamıştır. Okurumuz işvereni ile görüşerek, kullanmadığı evlilik izni süresi kadar düğünden önce ücretliizin talep edebilir. İşveren bunu da kabul etmezse okurumuz kullanamadığı evlilik izninin süresi kadar fazla mesai ücreti isteyebilir.

Okurumuz evlendiği (nikanın kıyıldığı) tarihi takip eden 1 yıl içinde kıdem tazminatını da alarak işyerinden ayrılabilir. Bu hakta da düğün tarihine değil nikah tarihine bakılır.

Okurumuz bu hakkı nasıl kullanacağına ilişkin detaylı bilgilere ve dilekçe örneğine bu yanıtımızdan ulaşabilir: 


İlgili haberler
Evlilik nedeniyle tazminat alan işçi yeniden çalış...

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılan kadın işçi, başka bir işte çalışabilir. İşv...

Evlilik izni en az 3 gündür

Evlenen işçi, 3 günlük ücretli izne hak kazanır. İşverenin onayı gerekmez. İşçi önceden haber verere...

Evlilik işten çıkarmaya gerekçe olamaz

Kadın işçinin evlenmeyi ve evlendikten sonra tazminatını alarak işten ayrılmayı planlaması, işten çı...