Eşi doğum yapan erkek işçi 5 gün babalık izni hakkına sahiptir
Eşi doğum yapan erkek işçi 5 gün ücretli babalık izni kullanır. Kural olarak izin doğumu takiben kullanılır.

Okurumuzun Sorusu:
Öncelikle sayfanızı yeni keşfettim, gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşılıyor. Emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerimi iletmek isterim. Ben babalık izniyle ilgili sormak istiyorum. 4A’lı çalışan için babalık izni doğumdan ne kadar süre sonra kullanılabilir, doğumun hemen akabinde kullanmak şart mıdır ve bölerek kullanılabilir mi? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

İş Yasası’nın “Mazeret İzni” başlıklı ek 2. maddesine göre:

“İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir”.
Görüldüğü üzere İş Yasası eşi doğum yapan işçiye 5 gün ücretli izin hakkı tanımıştır. Altını çizelim, yasa “işgünü” değil “gün” demiştir. Dolayısıyla bu süreye denk gelen hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri de ücretli izin süresinden düşülecektir.

Yasa bu iznin ne zaman kullanılacağını açık biçimde belirtmemiş olsa da ölüm, evlenme ve doğum gibi belli olayların gerçekleşmesine bağlı olarak verilen ücretli izinler prensip olarak bu olayların gerçekleşmesini takiben kullanılır. Yani, eşi doğum yapan erkek işçi, 5 günlük babalık iznini doğumu takiben kullanır. İşçinin eşinin doğum yaptığı gün de izinli olması gerekiyorsa, doğum iznini doğum gününden başlatmak da mümkündür. Yasada bu iznin parçalı olarak kullanılabileceğine ilişkin bir hüküm yer almamaktadır.

Erkek işçiye, eşinin doğum yapması halinde 5 gün ücretli izin verilmesi yasal olarak zorunludur. Bununla birlikte işçinin talebi halinde ve işverenin bu talebi uygun bulması koşuluyla, babalık izninin parçalı olarak kullanılması ya da doğumdan sonraki bir tarihte kullanılması da mümkündür.

İlgili haberler
Doğum sonrası ücretsiz izin yıllık izinde hesaba k...

Analık izninde geçen süre yıllık izne hak kazanmada çalışılmış gibi sayılır. Ancak analık izni sonra...

Doğum yapan işçi ücretsiz izni kabul etmek zorunda...

Analık izninin bitiminde kadın işçi çalışmaya geri dönebileceği gibi 6 aya kadar ücretsiz izin alabi...

Doğum sonrası kadın işçi 8 hafta çalıştırılamaz

Kadın işçinin doğumu takip eden 8 hafta boyunca çalıştırılması yasaktır. İşçi isterse doktor raporuy...