Akademik başarıları cinsiyetçilik ve Yahudi düşmanlığına takılan bir kadın: Elise Richter
Elise Richter, Almanya'da dil bilimi konusunda doktora yapan ilk kadın oldu. Doçent olarak çalışabilmek için iki yıl beklemesi gerekti; bu gecikmenin nedeni cinsiyetçilik ve Yahudi düşmanlığıydı.

Elise Richter (2 Mart 1865'te Viyana'da doğdu; 21 Haziran 1943'te Theresienstadt gettosunda öldü).

Avusturyalı bir Romanist ve üniversite profesörü idi. 1905'te Viyana Üniversitesi'nde profesör ünvanı alan ilk kadındı.

Elise Richter 2 Mart 1865'te Viyana'da doğdu. Entelektüel, orta tabakadan bir ailede büyüdü. Mommsen'in Roma tarihini okurken dil problemleriyle karşılaştı ve bu tür araştırmaları orijinal dilinden okuyabilmek için Eski Yunanca, Latince ve Germanistik okumak istedi. Ancak bu çabası sonuçsuz kaldı. "Eğer erkek olsaydım bütün kapılar açıktı. Kadınlığımdan nefret ediyordum" diye anlattı o günlerini. 20 yaşında Yunanca dilbilgisi aldı. Beş ay sonra, Homer'i orijinalinden okuyordu. 1896'da kadınların liseden mezun olmasına izin verildi. Elise Richter, lise diplomasını en az 32 yaşında, 1897 yılında uzaktan okuyarak aldı. Ardından Roman dilleri, Dilbilim, Klasik Filoloji ve Germanistik okumaya başladı. 1901'de Avusturya ve Almanya'da dil bilimi konusunda doktora yapan ilk kadın oldu. Doktora tezi dünyada bir sansasyon yarattı. Elise Richter bilimsel bir kariyere yöneldi: "... Sık sık çalışmalarımı sürdüremezsem (bilimsel olarak) paramparça olacağımı düşünüyordum." 1905 yılında ilk Avusturyalı kadın olarak lisans eğitimini başarıyla sonuçlandırdı. Ancak doçent olarak çalışabilmek için iki yıl beklemesi gerekti; bu gecikmenin nedeni cinsiyetçilik ve Yahudi düşmanlığıydı.

Çok iyi bir doçent olmasına, öğrencileri tarafından çok sevilmesine, araştırmaları ve yayınları dünya çapında ilgi görmesine rağmen 1921'de sınırlı haklara sahip profesör olmasına izin verildi. Elise Richter kadın hakları mücadelesinde örnek alınan biri olaak, doğal önder görülüp 1922-1930 yılları arasında kuruculaından olduğu Avusturya Kadın Akademisyenler Derneği'nin başkanlığını yaptı.1938'de Yahudi olduğu için üniversiteden kovulana kadar ücretsiz ders verdi ve araştırmalar yaptı. Elise'nin kalbi o dönemdeki barbarlığa dayanamayacak kadar rahatsız olsa da bilimsel araştırmalarıyla faşizme karşı çıktı, tezlerini çürütmeye çalıştı. Yaşlılar yurdunda kaldıkları sırada, 9 eylül 1942'de 80 yaşındaki kız kardeşiyle birlikte trene bindirilerek Theresienstadt'taki toplama kampına (gettoya) gönderildi. Kız kardeşi birkaç ay sonra öldü, kendisi de 21 haziran 1943'te hayata veda etti.

İlgili haberler
Nazilerin korkulu rüyası ‘Gece Cadıları’

Hepsi 20’li yaşlarında gencecik kadınlar. Ölüm kusan savaşın ortasında uçaklarıyla Nazileri canından...

GÜNÜN BELLEĞİ: Türk, Rum, Ermeni, Yahudi ipek işçi...

Bursa’yı bir işçi kenti yapan koza ve kozadan ipek çıkarma işlemini yürüten işletme ve fabrikalarda...

GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu...