Borçlanma ya da isteğe bağlı sigortalılık ile eksik günler tamamlanabilir
Sigortalılık süresi ile yaşını doldurmuş ancak sigorta primi eksik olan kadın işçiler, eksik günlerini borçlanma veya isteğe bağlı sigortalılık ile tamamlayıp emekli olabilirler.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. 13 Nisan 1993’te sigorta başlangıcım ve 5552 pim gün sayım var. 4-A’ya bağlıyım. 06.08.1971 doğumluyum. 5.600 gün ile emekli olacaksın dediler. 48 gün prim sayısını ben kendim ödeyerek emeklilik hak edebilir miyim?

4-A’lı (işçi) olan okurumuzun sigorta başlangıç tarihi 13 Nisan 1993. Bu tarihe göre okurumuzun emeklilik koşulları 5.600 gün, 20 yıl sigortalılık ve 49 yaş. Hangi koşullarda ve ne zaman emekli olabileceğini merak eden okurlarımız bu yanıtımızdaki tablodan yararlanabilir.

Okurumuzun ilk sigortalılık tarihinden bu yana 20 yıl geçmiş ve okurumuz 49 yaşını doldurmuş. Okurumuzun henüz tamamlamadığı tek koşul sigorta prim gün sayısı. Okurumuzun 48 gün eksik primi var.

Okurumuz eksik günlerini

1) Sigortalı çalışarak

2) Koşulları varsa borçlanma yaparak (örneğin doğum borçlanması) veya

3) İsteğe bağlı sigortalılık ile prim ödeyerek

tamamlayabilir, emekli olabilir ve emekli aylığını bağlatabilir.

Okurumuzun isteğe bağlı sigortalılık yapabilmesi için tam süreli sigortalı çalışmıyor olması gerekiyor. Okurumuz tam süreli sigortalı çalışıyorsa (part-time yani kısmi süreli çalışma hariç) isteğe bağlı sigortalılık yaptıramaz.

Aksi takdirde okurumuz “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezlerine giderek başvuru yapabilir, Okurumuz ayrıca e-devlet üzerinden de başvurusu gerçekleştirebilir. Okurumuzun formdaki Beyan ve Taahhütler kısmındaki ilk kutucuğu (…isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum) işaretlemesi gerektiğini de not düşelim.

Altını çizerek söyleyelim, isteğe bağlı sigortalılıkta eksik sigorta primlerini bir defada toplu olarak ödemek mümkün değil. Bir ayda en çok 30 gün prim ödemek mümkün. Dolayısıyla okurumuz parça parça 48 günü ödedikten sonra isteğe bağlı sigortalılığını sonlandırabilir ve emeklilik başvuru işlemini yapabilir.


İlgili haberler
İsteğe bağlı sigorta ile eksik günler tamamlanabil...

Emeklilikte prime takılan kadınlar, isteğe bağlı sigorta yaparak eksik günlerini tamamlayıp, aylık b...

İsteğe bağlı iştirakçilikte doğum borçlanması dikk...

1 Ekim 2008’den önce ilk kez memur olup sonra memuriyetten ayrılanlar 10 yıl hizmetleri varsa isteğe...

İsteğe bağlı sigorta analık ödeneğinde dikkate alı...

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdiren kadın işçiye bu fesihten kaynaklı analık ödeneği bağl...