AGİ’de 25 yaşından küçük çocuk dikkate alınır
Asgari geçim indiriminde 18 yaşını doldurmamış çocuklar ile 18-25 arası eğitimi süren çocuklar dikkate alınır. 25’ten büyük çocuk, eğitimi sürse bile dâhil edilmez.
Okurumuzun sorusu:

19 yaşında bir oğlum, 26 yaşında bir kızım var. İkisi de eğitime devam ediyor. Asgari geçim indirimim düştü. Neden olabilir?

Gelir Vergisi Kanunu’nun asgari geçim indirimini (AGİ) düzenleyen 32. maddesine göre AGİ’de dikkate alınacak çocuklar şunlardır:

“İndirimin uygulamasında "çocuk" tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, 'eş' tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.”

Bu maddeye göre, 18 yaşını doldurmamış çocukların tümü AGİ’ye dâhildir. 18 yaşın altındaki çocuklarda eğitime devam edip edilmediğine bakılmaz.

Ancak 18 ila 25 yaş arasındaki çocukların AGİ hesabına dâhil olması için çocukların eğitimine devam ediyor olması gerekir. Kız ve erkek çocuklar bakımından bir fark yoktur.

25 yaşını doldurmuş çocuklar ise AGİ hesabına dâhil edilmez. Çocukların eğitimine devam etmesi de bu durumu değiştirmez. Yine kız ve erkek çocuklar bakımından bir fark yoktur.

Okurumuzun kızı 25 yaşını doldurduğu için AGİ hesabının dışında tutulmuştur. Bu nedenle okurumuzun AGİ’sinde düşüş olmuştur. Yukarıda da belirttiğim gibi okurumuzun kızının eğitimine devam etmesi, durumu değiştirmez. Burada önemli olan 25 yaşın dolup dolmadığıdır.


İlgili haberler
400 TL kreş yardımı yok, 53 TL vergi indirimi var!

İŞ-KUR Genel Müdür Vekili, “Çalışan anneye 400 TL kreş yardımı” dedi ama torba yasada böyle bir hak...

Boşanma halinde AGİ uygulanırken nafakaya bakılır

Boşanma halinde, asgari geçim indirimi hesaplanırken çocuğun bakımını kimin üstlendiğine ve çocuğa n...

İşsiz kaldıktan sonra 100 gün daha sağlık hakkında...

İşsiz kalan işçi, son 1 yıl içinde 90 gün veya daha fazla primi varsa, işsiz kaldığı tarihten itibar...