Boşanma halinde AGİ uygulanırken nafakaya bakılır
Boşanma halinde, asgari geçim indirimi hesaplanırken çocuğun bakımını kimin üstlendiğine ve çocuğa nafaka ödenip ödenmediğine bakılır.
Okurumuzun Sorusu:

Geçen yıl boşandım. 1 çocuğum var. İkimiz de çalışıyoruz. Çocuğumun velayeti bende ama AGİ’sini eski eşim alıyor. Benim alma hakkım yok mu?

Gelir Vergisi Kanunu’nun asgari geçim indirimini düzenleyen 32. maddesine göre boşanma halinde, çocuğun bakımını kimin üstlendiğine ve ayrıca çocuk için nafaka ödenip ödenmediğine bakılır. Bu maddede, “Boşananlar için indirim tutarının hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınır” denilmektedir.

Okurumuzun örneğinde çocuğun velayeti annede, yani çocuk anne ile birlikte oturuyor ve çocuğun bakımını anne gerçekleştiriyor. Bu durumda çocuk için babanın nafaka ödeyip ödemediğine bakacağız.

Eğer baba çocuk için nafaka (iştirak nafakası) ödüyorsa, çocuktan kaynaklanan asgari geçim indirimini baba alır. Bu durumda ücretli çalışan anneye, bekâr işçilere uygulanan asgari geçim indirimi uygulanır ve anne 152,21 TL AGİ alır.

Eğer baba çocuk için nafaka (iştirak nafakası) ödemiyorsa, çocuktan kaynaklanan asgari geçim indirimini anne alır. Bu durumda ücretli çalışan anneye, evli ve eşi çalışan işçiye uygulanan asgari geçim indirimi uygulanır ve anne 175,05 TL AGİ alır.

Son olarak şunu belirtelim, baba çocuk için nafaka ödüyor olsa bile çocuktan kaynaklı AGİ’den yararlanmıyorsa, çocuğun AGİ’sini anne alabilir.


İlgili haberler
Boşanmalarda ‘ara bulucu’ dönemi: HADİ, EŞİTMİŞ Gİ...

“İsteseniz de istemeseniz de bu yasa geçecek” diyenler “İsteseniz de istemeseniz de bu evlilik devam...

GÜNÜN SORUSU: Boşanma ve mal paylaşımı

Boşandınız ya da boşanacaksınız peki eşinizle aranızdaki mal paylaşımı nasıl olacak? Mal paylaşımı i...

Asgari ücrette vergi nedeniyle düşüş devam edecek

Bekâr asgari ücretliler ile evli, eşi çalışmayan, çocuksuz asgari ücretliler dışındaki tüm işçiler,...