Kadın gazetecilere yönelik en çok şiddet Türkiye, Gürcistan ve Belarus'ta gerçekleşti
Temmuz ayında; 61 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. En çok vaka kaydedilen üç ülke Türkiye, Gürcistan ve Belarus oldu.

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), temmuz ayı basın özgürlüğü raporunu yayımladı.

Rapora göre 2021 yılının temmuz ayında; 61 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. En çok vaka kaydedilen üç ülke Türkiye, Gürcistan ve Belarus oldu.

Temmuz ayında dünya genelinde kadın gazetecilere yönelik en çok fiziksel şiddet vakası kaydedildi. Dünya genelinde 31 kadın gazeteci haber takibi yaparken fiziksel şiddete maruz kaldı. Türkiye’de on kadın gazeteci haber takibi sırasında polisten fiziksel şiddet gördü. Gazeteciler çoğu kitlesel hareketlerde Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) yeni yayımladığı genelge gerekçe gösterilerek polis tarafından şiddete uğradı, haber takibi engellendi. Türkiye fiziksel şiddette ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye’de temmuz ayında toplam iki kadın gazeteci adli tatil öncesi hakim karşısına çıktı. Gazeteci Melis Alphan hakkında verilen beraat kararı savcılığın itirazıyla istinaf mahkemesine taşındı.

Türkiye’de bu ay bağımsız gazeteciler Canan Kaya ve Nevşin Mengü, Türkiye’de devam eden göçmen tartışmalarının ardından mesleklerini finanse etmek amacıyla aldıkları uluslararası fonlar gerekçesiyle hedef gösterildi. Gazeteciler sosyal medyada birçok kullanıcının nefret söylemine maruz kaldı.

Raporun tamamına ulaşmak için TIKLAYIN.


İlgili haberler
Dünyada 77 kadın gazeteci cinayet, şiddet ve taciz...

Gazetecilikte Kadın Koalisyonunun yayınladığı Haziran ayı raporuna göre, kadın gazetecilerin yargıla...

CFWIJ’den polis şiddetine karşı imza kampanyası: #...

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu kadın gazetecilerin mesleklerini icra ederken alanda maruz bırakıldık...

Kadın gazeteciler: Şiddete, tacize, baskılara karş...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle basın örgütlerinde yer alan kadınlara, kadın gazetecile...