Kadın gazeteciler gözaltında, kadınlar dayanışmada
Ankara Kadın Platformu ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ev baskınlarıyla gözaltına alınan kadın gazeteciler için ‘Gazeteciliklerine tanığız, tüm gazeteciler için özgürlük istiyoruz’ dedi.

Ankara’da Mezopotamya Ajansı ve Jinnews’in muhabirlerinin evlerine sabah saatlerinde düzenlenen baskınla 5 gazeteci “ihbar” gerekçesiyle gözaltına alındı.
Gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Selman Güzelyüz ve Diren Yurtsever ile Jinnews editörü Sibel Yükler, muhabirler Duygu Erol ve Habibe Eren için kadınlardan dayanışma mesajları var:

GAZETECİLİKLERİNE TANIĞIZ
Ankara Kadın Platformu gözaltına alınan kadın gazeteciler için açıklama yaparak “Gazeteciliklerine tanığız, derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz” dedi. Kadınlar Sibel Yükler, Habibe Eren, Duygu Erol ve Diren Yurtsever'in her zaman kadın ve LGBTİ hareketinin yanında olduğunu söylüyor:
Eril ve kadına yönelik nefret söylemlerini yıkan habercilikleri ile tanıdığımız kadın basın emekçilerini hedef alan erkek yargı, saldırılarını gün geçtikçe artırmakta, gözaltı süreçlerinde keyfiyeti ve tacizi kural haline getirmektedir. Birer cezalandırma mekanizmasına dönüşen gözaltı süreçlerinin kadınların iradesini kırmaya yönelmiştir. Kadınlara yöneltilen bu saldırılar kadınların iradesini kırmayacaktır. Arkadaşlarımızın gazeteciliklerine tanığız. Gazetecilik suç değildir. Hukuksuzca gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın."

ONLAR KADIN VE ÇOCUKLARIN SESİ OLDULAR
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Ankara’da 5 gazetecinin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Platform, tüm kadın gazetecileri baskılara karşı dayanışmaya çağırdı.
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu da gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını isteyen ve gazetecilerle dayanışma ifade eden bir açıklama yayınladı.
Ankara’da sabaha karşı JIN NEWS editörü Sibel Yükler, muhabirler Duygu Erol ile Habibe Eren gözaltına alındı. Yine Mezopotamya Ajansı muhabirleri Diren Yurtsever ve Selman Güzelyüz de evleri basılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşlarımız Ankara TEM Şube’de tutuluyor.
OHAL ve KHK’larda kadın ajanlarını kapatan, kadın yayıncılığı nezrinde kadınların sesini kısmak isteyenler biliyorlar ki biz kadın gazetecileri gözaltı ve tutuklamalarla susturamazsınız. Gazeteci arkadaşlarımız Yüksel Direnişi’nin ilk anından beri gelişmeleri kamuoyuna aktarmış Nuriye Gülmen’in açlığa yatırdığı bedeninin sesi olmuşlardır. Bugün Nuriye ve Semih’in duruşmasının görüldüğü şu saatlerde gözaltında olmaları tesadüf değildir.
Arkadaşlarımız yine Ankara’da ihraç edilen kadın emekçilerin, tacize ve istismara maruz bırakılan kadınların ve çocukların, müftülük yasasına karşı Meclis kapılarına dayanan kadınların sesi olmuşlardır. Onları Ankara’da kimse sorsanız ‘Gazetecidir’ diyecektir. Asılsız ihbarlarla arkadaşlarımızın gözaltında alınmasını kabul etmiyor ve derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyor ve tüm kadın gazetecileri baskılara karşı dayanışmaya çağırıyoruz.”


İlgili haberler
Kadınlardan bir dayanışma ağı daha: Mezopotamya Ka...

Kadın gazetecilerin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ku...

Gazete Şûjin kapatıldı: KHK’lar kadınların sesini...

Kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddeti ve ayrımcılığı gündeme taşıyan, kadın yayıncılığı y...

Kaldıkları yerden ‘Jin News’le yola devam!

Kadın odaklı haber ajansları ve haber sitelerinin KHK ile kapatılmasının ardından işsiz kalan kadın...