kadın gazeteciler

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: 'Kadınsız bayramı da medyayı da kabul etmiyoruz'

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için açıklama yaptı. Açıklamada kadın gazetecilerin yaşadığı sorunlar belirtilerek 'Birlikte değiştireceğiz' denildi.

GÜNÜN BELGESELİ: Beş Kadın Beş Gazeteci

Gazeteci Seher Akgün’ün ‘Beş Kadın Beş Gazeteci’ adlı belgesel ve kitap rapor çalışması bölgedeki kadın gazetecilerin yaşadığı sıkıntıları, hikayelerini ve toplumsal yaşamlarını konu alıyor.

Sputnik'te grevdeki kadın gazeteciler: Sendika anayasal hakkımız

Grevdeki kadın gazetecilerden Mehtap Yenidoğan, Günce Nur İnce ve Gökçe Çalışkan sendikalaşma süreçlerini, çalışma koşullarını, 20 günü aşan grev deneyimlerini Ekmek ve Gül'e anlattılar.

Gazeteci Evrim Kepenek serbest bırakıldı| Retweet etmenin suç olduğunu tekrar hatırlamış olduk

bianet Editörü Evrim Kepenek, serbest kalmasının ardından yaptığı açıklamada, ‘Retweet etmenin suç olduğunu deneyimlediğim için üzgünüm’ dedi.

Sibel Yükler ve Evrim Kepenek’in aralarında olduğu gazeteciler gözaltına alındı

Gazeteciler Sibel Yükler, Fırat Can Arslan ve Delal Akyüz, sabah saatlerinde evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı. Gazeteci Evrim Kepenek’in evine de öğle saatlerinde baskın düzenlendi.

Tahliye olan kadın gazeteciler: Sesimiz kısamazlar

Diyarbakır'da 13 ay süren tutukluluğun ardından ilk duruşmada tahliye olan kadın gazeteciler ‘Bu mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğiz. Sesimizi kısamazlar’ dedi.

Diyarbakır merkezli operasyonda gözaltına alınan 2 gazeteci tutuklandı

Diyarbakır merkezli operasyonda gözaltına alınan gazetecilerden Beritan Canözer ve Mehmetşah Oruç hakkında tutuklama kararı verildi.

İstismar mağduru çocuğu yazan Gazeteci Hale Gönültaş’a soruşturma açıldı

Çocuk yurdunda kalan kız çocuğunun kaybolmasına ilişkin haber yapan Hale Gönültaş’a bir polisin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Gönültaş evine gelen polisler tarafından da tehdit edildi.

Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi İzmir’de kadın gazetecilerle buluştu

10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kadın gazetecilerle bir araya gelen Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi, gazetecilerle dayanışmanın önemine değindi.

MKGP 2022 kadın gazeteciler raporu: 18 kadın gazeteci tutuklu

MKGP, kadın gazetecilere yönelik bir yıllık hak ihlalleri raporunda, 18 kadın gazetecinin tutuklu olduğunu, 15 kadın gazeteciye de toplamda 23 yıl 133 ay 32 gün hapis cezası verildiğini açıkladı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Kadın gazeteciler neyi değiştirebilir?

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde TGS Kadın LGBTİ+ Komisyonu üyesi bir kadın gazeteci olarak tüm kadın meslektaşlarımı TGS’de örgütlenmeye birlikte değişmeye ve değiştirmeye çağırıyorum.

Zemo Ağgöz: Başımı eğmiyorum diye 5 defa çekim yaptılar

Gözaltına alınan gazeteci Zemo Ağgöz, polislerin başını eğemedikleri için 5 defa çekim yaptıklarını, ‘Telefonun şarjı bitti’, ‘Ters ışık’ diyerek film gibi çekimleri tekrarladıklarını anlattı.

47 günlük bebeği olan Gazeteci Zemo Ağgöz'e elektronik kelepçe takıldı, ev hapsi verildi

Mezopotamya Ajansı muhabiri Zemo Ağgöz'e elektronik kelepçe takıldı, ev hapsi verildi.

Jinnews ve MA muhabirleri gözaltına alındı, bir gazeteci tutuklandı: Gazetecileri susturamazsınız!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, MA ve JINNEWS muhabirleri, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. MA Ankara muhabiri Zemo Ağgöz’ün 45 günlük bebeği var.

MKGP: ‘Kadın Gazetecilere Özgürlük’

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, tutuklu ve tutuksuz yargılanan kadın gazetecilerle dayanışmak için ‘Kadın Gazetecilere Özgürlük’ diyerek kampanya başlattı.

Polisin ölümle tehdit ettiği Gazeteci Berivan Kutlu: Haber yapmaktan vazgeçmeyeceğiz

1 Eylül’de Van’da polisler haber takibi yapan gazetecilere silah çekti, ölümle tehdit etti, kameralarını kırdı. Gazeteci Berivan Kutlu Ekmek ve Gül’e bölgede kadın gazeteci olmayı anlattı.

1 Eylül eyleminde polisin tacizine maruz kalan Gazeteci Tuğçe Yılmaz: Haber yapmam da engellendi

Kadıköy’deki 1 Eylül mitinginde haber yapmasını engelleyen sivil polisin tacizine uğrayan Bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz, ‘Bir arbede yoktu, kayıt yaparken karşıma geçip göğsümü sıktı’ dedi.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: Tehditlerle kadın gazetecileri engelleyemezseniz!

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu Son günlerde yaptıkları haberler dolayısıyla tehdit edilen ve tacize maruz kalan kadın gazeteciler için açıklama yaptı.

Gazeteci Zeynep Irmak Öcal ‘Yeni anne oldun sahada çalışamazsın’ denilerek işten atıldı

Anne olduğu gerekçe gösterilerek işten atılan Gazeteci Zeynep Irmak Öcal, Evrensel’e konuştu: Erkeklere taş çıkartacak kadar çalışıyoruz ama görünmüyor. Onlar baba oldukları için işten çıkarılmıyor!

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Zeynep Durgut’u serbest bırakın

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, MA muhabiri Zeynep Durgut’un gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. MKGP baskı ve gözaltılarla gazetecileri durdurmayacağını ifade etti.