kadın gazeteciler

Gazeteci Sabiha Temizkan’a haber paylaşımı nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Sosyal medya paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis verilen Gazeteci Sabiha Temizkan’ın cezası ertelenmedi.

Coalition For Women in Journalism’dan kadın gazeteciler için kampanya

Kadın gazetecilerin maruz kaldığı tehditlere ve hakaretlere dikkat çekmek için bir kampanya başlatan Coalition For Women in Journalism, bugün #ThreatsToWIJ hashtagi ile sosyal medyada olacak.

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

TGC ve Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağının düzenlediği ‘AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri’ni üç kadın gazeteci kazandı. Kadın gazeteciler ödülü tutuklu gazeteciler ve kadın hareketine ithaf etti.

Gazeteci Örgütlerinden Çağrı: ‘Cinsiyet Eşitsizliği Konusunda Harekete Geçilmeli’

IFJ, 52 ülkeden 558 kadın gazeteciyle yaptığı araştırmaya göre, kadın gazetecilerin yarısından fazlası Covid-19'a bağlı olarak eşitsizliklere maruz kaldı.

Jinnews editörü dahil çok sayıda kadın gözaltına alındı

Diyarbakır ve Antep’te aralarında HDP yöneticileri ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin evine baskınlar düzenlendi. Operasyonlarda çok sayıda kadın da gözaltına alındı.

Gazeteci Beritan Canözer’e hapis cezası

Jinnews Muhabiri Beritan Canözer’e, sosyal medya paylaşımlarında ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Kadın gazeteci: Ofise metrobüsle gidip gelmek zorunda olduğum için mikrop muamelesi görüyorum!

Salgın sürecinde evden çalışamayan bir gazeteci anlatıyor: “Sosyal mesafeyi koru, zaten metrobüse biniyorsun diyen ve sana mikropmuşsun gibi davranan adam gazetenin aracıyla gidip geliyor.”

Kadın gazeteciler ‘medyada cinsiyetçi dile hayır’ dedi

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle hazırladığı videoyla ‘Medyada Cinsiyetçi Dile Hayır!’ dedi.

‘Kadın Gazetecilerin Güvenliği’ paneli yapılacak

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), 16 Aralık'ta İstanbul'da Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) işbirliğiyle TGS Akademi’de ‘Kadın Gazetecilerin Güvenliği Paneli’ gerçekleştirecek.

Hakarete maruz kalan kadın gazeteci Suriye Çatak Tek, suç duyurusunda bulundu

Kocaeli'de görev yapan gazeteci Suriye Çatak Tek, Ses Kocaeli isimli internet sitesindeki yazısında kendisini hedef alan İsmet Çiğit hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gazeteciden kadın meslektaşlarına hakaret!

Kocaeli'de Ses Kocaeli isimli internet sitesinde yazdığı yazıda İsmet Çiğit, kadın gazetecilere ağır hakaretlerde bulundu.

Kadın gazeteciler için TGS’de ne değişti, TGS’yle ne değişti?

Sendika içerisinde cinsiyet eşitliği demek medya sektörü içerisinde kadın ve LGBTİ+ bireylerin daha görünür olması ve istihdamın artması demek.

Kadın gazetecilerden baskıya ve sansüre karşı mücadeleyi büyütme çağrısı

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı’na ilişkin ‘24 Temmuz bizler için bayram değil, her gün gibi mücadele günüdür’ dedi.

GÜNÜN VİDEOSU: Gazetecilik yapabilmek için hayatını riske eden kadınlar

Bir kadın güçlenince bir toplum güçlenir diyen Gazeteci Khalida Rashid, Afganistan’da kadın gazeteci olmayı anlatıyor.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü: 15 kadın gazeteci tutuklu

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısı açıklama yapan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi haline geldi.

Tacize ve mobbinge uğrayan Melis Bayraktar işe iade davasını kazandı

Sözcü gazetesi muhabiriyken sözcü.com.tr GYY Mustafa Çetin’in yemek teklifini kabul etmediği için haberleri yayımlanmayan ve daha sonra işten atılan Melis Bayraktar işe iade davasını kazandı.

Gazeteci Melis Bayraktar: Mobbinge uğradım, işten atıldım

Sözcü gazetesi muhabiriyken sözcü.com.tr GYY Mustafa Çetin’in yemek teklifini kabul etmediği için haberleri yayımlanmayan ve daha sonra işten atılan Melis Bayraktar şimdi hukuk mücadelesi veriyor.

Kadın gazeteciler gözaltında, kadınlar dayanışmada

Ankara Kadın Platformu ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ev baskınlarıyla gözaltına alınan kadın gazeteciler için ‘Gazeteciliklerine tanığız, tüm gazeteciler için özgürlük istiyoruz’ dedi.

Kaldıkları yerden ‘Jin News’le yola devam!

Kadın odaklı haber ajansları ve haber sitelerinin KHK ile kapatılmasının ardından işsiz kalan kadın gazeteciler bir araya gelerek Jin News Kadın Haber Ajansını kurdu.

Kadınlardan bir dayanışma ağı daha: Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu

Kadın gazetecilerin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu kuruldu. Platform’dan kadınlar Ekmek ve Gül’e konuştu.