kadın gazeteciler

İstismar mağduru çocuğu yazan Gazeteci Hale Gönültaş’a soruşturma açıldı

Çocuk yurdunda kalan kız çocuğunun kaybolmasına ilişkin haber yapan Hale Gönültaş’a bir polisin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Gönültaş evine gelen polisler tarafından da tehdit edildi.

Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi İzmir’de kadın gazetecilerle buluştu

10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kadın gazetecilerle bir araya gelen Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi, gazetecilerle dayanışmanın önemine değindi.

MKGP 2022 kadın gazeteciler raporu: 18 kadın gazeteci tutuklu

MKGP, kadın gazetecilere yönelik bir yıllık hak ihlalleri raporunda, 18 kadın gazetecinin tutuklu olduğunu, 15 kadın gazeteciye de toplamda 23 yıl 133 ay 32 gün hapis cezası verildiğini açıkladı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Kadın gazeteciler neyi değiştirebilir?

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde TGS Kadın LGBTİ+ Komisyonu üyesi bir kadın gazeteci olarak tüm kadın meslektaşlarımı TGS’de örgütlenmeye birlikte değişmeye ve değiştirmeye çağırıyorum.

Zemo Ağgöz: Başımı eğmiyorum diye 5 defa çekim yaptılar

Gözaltına alınan gazeteci Zemo Ağgöz, polislerin başını eğemedikleri için 5 defa çekim yaptıklarını, ‘Telefonun şarjı bitti’, ‘Ters ışık’ diyerek film gibi çekimleri tekrarladıklarını anlattı.

47 günlük bebeği olan Gazeteci Zemo Ağgöz'e elektronik kelepçe takıldı, ev hapsi verildi

Mezopotamya Ajansı muhabiri Zemo Ağgöz'e elektronik kelepçe takıldı, ev hapsi verildi.

Jinnews ve MA muhabirleri gözaltına alındı, bir gazeteci tutuklandı: Gazetecileri susturamazsınız!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, MA ve JINNEWS muhabirleri, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. MA Ankara muhabiri Zemo Ağgöz’ün 45 günlük bebeği var.

MKGP: ‘Kadın Gazetecilere Özgürlük’

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, tutuklu ve tutuksuz yargılanan kadın gazetecilerle dayanışmak için ‘Kadın Gazetecilere Özgürlük’ diyerek kampanya başlattı.

Polisin ölümle tehdit ettiği Gazeteci Berivan Kutlu: Haber yapmaktan vazgeçmeyeceğiz

1 Eylül’de Van’da polisler haber takibi yapan gazetecilere silah çekti, ölümle tehdit etti, kameralarını kırdı. Gazeteci Berivan Kutlu Ekmek ve Gül’e bölgede kadın gazeteci olmayı anlattı.

1 Eylül eyleminde polisin tacizine maruz kalan Gazeteci Tuğçe Yılmaz: Haber yapmam da engellendi

Kadıköy’deki 1 Eylül mitinginde haber yapmasını engelleyen sivil polisin tacizine uğrayan Bianet muhabiri Tuğçe Yılmaz, ‘Bir arbede yoktu, kayıt yaparken karşıma geçip göğsümü sıktı’ dedi.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: Tehditlerle kadın gazetecileri engelleyemezseniz!

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu Son günlerde yaptıkları haberler dolayısıyla tehdit edilen ve tacize maruz kalan kadın gazeteciler için açıklama yaptı.

Gazeteci Zeynep Irmak Öcal ‘Yeni anne oldun sahada çalışamazsın’ denilerek işten atıldı

Anne olduğu gerekçe gösterilerek işten atılan Gazeteci Zeynep Irmak Öcal, Evrensel’e konuştu: Erkeklere taş çıkartacak kadar çalışıyoruz ama görünmüyor. Onlar baba oldukları için işten çıkarılmıyor!

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Zeynep Durgut’u serbest bırakın

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, MA muhabiri Zeynep Durgut’un gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. MKGP baskı ve gözaltılarla gazetecileri durdurmayacağını ifade etti.

Türkiye'de kadın gazetecilerin uğradığı hak ihlalleri yüzde 244 arttı

CFWIJ kadın gazetecilere yönelik uygulanan şiddete dair kapsamlı bir rapor yayınladı. 2020 yılına kıyasla Türkiye’de kadın gazetecilerin uğradığı hak ihlallerinde yüzde 244,11'lik bir atış yaşandı.

Sibel Hürtaş anlattı: Türkiye'de gazetecilik nasıl yaptırılmaz!

Çoklu Baro Yasası’nı protesto eylemlerini takip ettiği sırada gözaltına alınarak polisler tarafından darp edilen Gazeteci Sibel Hürtaş’a ‘polise direnmek’ten dava açılmıştı.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu Gazeteci Kadınlara Yönelik Şiddet Çalıştayı düzenledi

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu ve İGC ortaklığında Gazeteci Kadınlara Yönelik Şiddet Çalıştayı sonuç bildirgesi, işyerinde ve sahada şiddete karşı neler yapılması gerektiğine işaret ediyor.

Afgan Kadın Haber Ajansı Başkanı Homeira Saqib: 'Taliban sokak gazeteciliğinden korkuyor'

Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib Afganistan’da yaşananları Ekmek ve Gül’e anlattı.

Afgan kadın gazeteciler izlerini yok etmeye çalışıyorlar

Kabil’de medyada çalışan kadınlar, Taliban’dan kaçınmak için kimliklerinin izlerini yok etmeye çalıştıklarını anlatıyorlar.

CFWIJ’den polis şiddetine karşı imza kampanyası: #GüvendeDeğiliz

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu kadın gazetecilerin mesleklerini icra ederken alanda maruz bırakıldıkları polis şiddeti ve baskılara karşı imza kampanyası başlattı.

Dünyada 77 kadın gazeteci cinayet, şiddet ve taciz gibi hak ihlallerine maruz kaldı

Gazetecilikte Kadın Koalisyonunun yayınladığı Haziran ayı raporuna göre, kadın gazetecilerin yargılanmasında Türkiye, 25 kadın gazeteciyle hak ihlallerinde en yüksek orana sahip ülke oldu.