Savcı, gazeteci Dicle Müftüoğlu hakkında ceza istedi
Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı ve Mezopotamya Ajansı editörü Dicle Müftüoğlu'nun yargılandığı davada savcı, 'örgüt üyeliği' iddiasıyla ceza istedi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Dicle Müftüoğlu’nun yargılandığı davanın 4'üncü duruşması Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 11 ay tutukluğun ardından 29 Şubat 2024’te tahliye edilen Müftüoğlu, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt kurmak ve yönetmek" iddialarıyla yargılanıyor.

Müftüoğlu ile avukatı Resul Temur, bugün görülen duruşmada hazır bulundu. DFG, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Türkiye Araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, DİSK Basın-İş Amed Bölge Temsilcisi Hakkı Boltan, Norveç PEN'den avukat Ezio Menzıone’nin yanı sıra çok sayıda gazeteci duruşmayı izledi.

Müftüoğlu, önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. Ardından mütalaasını açıklayan iddia makamı, Müftüoğlu hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla ceza istedi.

Müftüoğlu, mütalaaya karşı savunma için ek süre talep etti. Avukat Temur, mahkemenin getirmiş olduğu delilleri tartışıp bu deliller üzerinden mütalaa sunulması gerektiğini söyledi.

Temur, Yargıtay kararları doğrultusunda delillerin tartışılmasını istedi. Temur, gazetecilik faaliyeti yürüten müvekkili hakkındaki yurt dışı yasağının kaldırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı savunma yapılması için duruşmayı 24 Ekim'e erteledi. Yurt dışı yasağı adli kontrolü ise kaldırılmadı.

Kaynak- fotoğraf: MA

İlgili haberler
Gazeteci Müftüoğlu’na kelepçeli muayene ‘hukuka uy...

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklulara kelepçeli muayene dayatılıyor, sağlık hizmeti alma hak...

MKG İstanbul’dan seslendi: Gözaltı ve tutuklamalar...

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği, Dicle Müftüoğlu ve Nadiye Gürbüz'ün duruşmaları için İnsan Ha...

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği: 9 kadın gaz...

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği '2024 Ocak Ayı Kadın Gazetecilere Dönük Hak İhlalleri Raporu'n...