Cinsel tacizde bulunan oyuncu Efecan Şenolsun hakkında suç duyurusu
‘Yaşayamayanlar’ dizisinin setinde oyuncu Efecan Şenolsun tarafından taciz edilen oyuncu Elit İşcan suç duyurusunda bulundu.

Oyuncu Elit İşcan, kadrosunda yer aldığı “Yaşamayanlar” isimli internet dizisinin son bölüm çekimi esnasında oyuncu Efecan Şenolsun tarafından cinsel tacize uğradığını ve yapım ekibinin duruma ilişkin herhangi bir şey yapmadığını açıkladı. İşcan, dizi setinde maruz bırakıldığı cinsel taciz ve hakaretlere ilişkin bir açıklama yayımladı.

İşcan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Oyuncu kadrosunda yer aldığım ‘Yaşayamayanlar’ isimli internet dizisinin son bölümünün çekimi esnasında, oyuncu Efecan Şenolsun tarafından cinsel tacize, çok ağır küfür ve hakaretlere maruz kaldım. Karavanda reji ve makyaj ekibinden çalışma arkadaşlarım ile otururken Efecan Şenolsun bulunduğumuz ortama geldi, durduk yerde bana hakaret etti ve gitti.
Yanımda bulunanlar vasıtasıyla Efecan Şenolsun’un alkollü olduğunu öğrendim. Aynı gece farklı zamanlarda iki kez daha bulunduğum yere gelip vücut dokunulmazlığımı da ihlal ederek açıkça cinsel tacizde bulundu. Çok ağır küfürler savurdu, hakaret etti. Yaşadığım üç ayrı olayın da tanıkları var.
Avukatıma yaşadıklarımı anlattıktan sonra ‘cinsel taciz’ diye adlandırdığım bu durumun aslında ‘cinsel saldırı’ olduğunu, Türk Ceza Kanunu'nun ‘cinsel saldırı’ üst başlığını taşıyan 102. maddesinin 1. cümlesinde düzenlendiğini öğrendim. Efecan Şenolsun’un alkollü olması nedeniyle vereceği tepkiyi kestiremediğimden ve set gidişatını aksatmamak için tepkimi, kendisinden uzaklaşarak ve yanımdan gitmesini söyleyerek gösterdim.

SUSMUYORUM!
Elit, yaşadıkları karşısında yapım ekibinin herhangi bir şey yapmadığını ve çevresindekilerin ‘susması’ yönünde yorumlarda bulunmasını ise şu sözlerle açıkladı:
Akabinde (sahne gereği) Efecan Şenolsun, benim de içinde bulunduğum aracın sürücü koltuğuna oturup alkollü bir şekilde aracı sürerek benim ve diğer çalışma arkadaşlarımın can güvenliğini tehlikeye attı. Yapım ekibi, Efecan Şenolsun’un sarhoş olduğunu, set gidişatını aksattığını ve orada bulunanların güvenliğini tehlikeye attığını gördüğü halde, bu durumu engellemek için hiçbir şey yapmadı.
Ertesi sabah maruz kaldığım cinsel saldırı ve küfürleri, hem yapım ekibine, hem de her ikimizin de o dönem bağlı olduğu ajans olan Icon’a ilettim. Benden süre istendi. Bu süreyi verdim. Bekledim, bekledim. Ancak maalesef aradan geçen zamana rağmen hiçbir adım atılmadı.
Bu sırada yaşadıklarımı işiten, doğruluğu konusunda beni ‘sorguya’ çeken pek çok insan oldu. Sanki herkesi tek tek ikna etmeye mecburmuşum gibi, sanki ne yaşadığımı/neye maruz kaldığım, vücudumun hangi bölgelerine dokunulduğunu, bana edilen küfürleri tüm ayrıntılarıyla herkes bilmek zorundaymış gibi… Büyük bir çoğunluk ‘susmamı’ ve/veya ‘unutmamı’ içten içe istedi, bekledi, bekliyor. Susmuyorum.
Hem olayın kendisinin hem de sonrasında yaşadıklarımın, cinsel şiddete sessiz kalmayan her kadının yaşadıklarıyla benzerliklerinin farkındayım. Bu olayı kamuoyu ile paylaşarak mesleki geleceğimi riske attığımın, hakkında ‘yorumlar’ yapılacak, mercek altına alınacak kişinin cinsel saldırıda bulunan değil de, ben olabileceğimin, pek çok haksız ve olumsuz söz işiteceğimin bilincindeyim. Kadınlara karşı psikolojik, sözel ve fiziksel şiddet çok ciddi toplumsal bir sorundur. Bu sorun aynı şiddette televizyon ve sinema sektöründe de yaşanmaktadır. Bu konudaki farkındalığın arttırılması, film setlerinde yaşanan bu ve benzeri durumların görünür kılınması ve tekrar yaşanmaması, yüksek sesle yapılan itirazların yaygınlaşması ve elbette maruz kaldığım olaylar nedeniyle cinsel saldırı ve hakaretlerde bulunan Efecan Şenolsun'un cezalandırılması için hukuki işlemleri başlattım ve şikayetçi oldum. Kadın dayanışmasından aldığım, alacağım güçle bu mücadeleyi sonuna dek sürdüreceğimi kamuoyunun bilgilerine sunarım.

OYUNCULAR SENDİKASI: TAKİPÇİSİYİZ

Konuya ilişkin Oyuncular Sendikası da açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Oyuncular Sendikası olarak fiziksel sözel ve psikolojik tacizler konusunda duruşumuz çok nettir. Bu konuda tüm üyelerimize ve sektör çalışanlarına güç vermek, beraber hareket etmek, yan yana olmak sendikamızın asli görevidir. Bu olayların yaşanmasını engellemek, farkındalığı artırmak ve değişimi başlatmak için profesyonel çalışmalarımızı aylar önce başlattık ve tüm hızımızla çalışmalarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Kurmuş olduğumuz ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği - Taciz ve Mobbing İle Mücadele Birimimiz çalışmalarına devam etmektedir. Tüm üyelerimizi ve sektör çalışanlarını, çalışmalarımıza destek olmaya sektör bileşenlerini ise bu alanda somut politikalar hayata geçirerek Oyuncular Sendikası’nın bu çabasına güç vermeye, davet ediyoruz.”

İlgili haberler
Yasak Elma’da taciz skandalı: Tacize uğrayan set ç...

Yasak Elma dizisi setinde başrol oyuncusu Talat Bulut tarafından taciz edilen set çalışanı kadın yaş...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Kadın oyunculardan tacize karşı...

Yasak Elma dizisi setinde yaşanan taciz olayının ardından dizinin kadın oyuncuları tacize karşı daya...

Mor Yapımcılar: Adı tacize karışmış isimlere filml...

Yasak Elma setinde çalışan bir kadının Talat Bulut’un tacizine uğramasının ardından Mor Yapımcılar i...