52 ülkeden 6 bini aşkın kadın Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumuna seslendi: Aysel için geç olmadan adalet!
Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın imzasıyla Adalet Bakanlığına ve Adli Tıp Kurumuna çağrı yapan kadınlar: Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını talep ediyoruz.

7 Ocak’ta “Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın”ın imzasıyla açıklanan ve kısa sürede 52 ülkeden 6 bini aşkın kadının imzalarıyla geniş bir çağrıya dönüşen kampanyada bu akşam kadınlar Adalet Bakanlığını ve Adli Tıp Kurumunu göreve çağırdı.

“52 ülkeden 6000 kadın olarak, Aysel Tuğluk’un yaşadığı ağır hastalığa ilişkin yetkili sağlık kurumlarının hazırladığı “cezaevinde kalamaz” raporlarının dikkate alınmasını, hukuka, insan haklarına uygun bir karar verilmesini, Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını talep ediyoruz” diyen kadınlar Aysel Tuğluk’un tedavi ve muayene sürecini aylarca sürdüren Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurulunun “cezaevinde kalamaz” raporuna işaret etti.

Yetkili mercilerin Aysel Tuğluk’un cezaevinde tek başına hayatını idame ettirmesinin gün geçtikçe imkansızlaştığını görmezden geldiğini ifade eden çağrıcı kadınlar, Adalet Bakanlığının ve Adli Tıp Kurumunun siyasi saiklerle değil bilimsel raporlarla, hukukla, insan haklarıyla hareket etmesinin bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

“Biz kadınlar bu hukuksuz süreçte sorumluluğu olan tüm yetkilileri bir kez daha hukuk ve bilime uygun davranmaya çağırıyoruz. Biz, hayatın ve mücadelenin her alanından binlerce kadın Aysel Tuğluk’a ve bütün hasta tutsaklara bir an önce özgürlük istiyoruz!” diyen kadınlar sosyal medyada #AyselİçinGeçOlmadan etiketiyle taleplerini dile getirdiler.

https://twitter.com/BinlerceAysel

HER MESLEKTEN, HAYATIN VE MÜCADELENİN HER ALANINDAN KADININ İMZASI VAR
7 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşılan 1000 kadının çağrısı kısa sürede 52 ülkeden 6 bin kadının imzasını aldı. Aralarında Jülide Kural, umay umay, Nur Sürer, Deniz Türkali, Zeynep Tanbay, Ayça Damgacı, Gülsüm Soydan, Serra Yılmaz, Tilbe Saran, Canan Atalay, Figen Şakacı, Hatice Meryem, Yasemin Çongar, Ayfer Tunç, Sema Kaygusuz, Latife Tekin, Müge İplikçi, Gaye Boralıoğlu, Nuray Mert, Oya Baydar gibi sanatçı, gazeteci, yazar, oyuncu pek çok kadının olduğu, kadın örgütlerinin, çeşitli siyasi partilerin kadın sözcülerinin de imza verdiği metinde ortak talep Aysel Tuğluk’un ve tüm hasta mahpusların serbest bırakılarak tedavi edilme koşullarının oluşturulması.
Çağrıya şu ülkelerden kadınlar imza verdi: Amerika, Afrin, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Brezilya, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan, Federe Irak Kürdistan Bölgesi, Finlandiya, Fransa, Gana, Galler, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İrlanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İsrail, İtalya, İzlanda, Jamaika, Kanada, Katalonya, Kıbrıs, Kongo Cumhuriyeti, Küba, Letonya, Lübnan, Macaristan, Meksika, Morityus, Nepal, Norveç, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Rusya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan


YAŞAMA HAKKINA SAHİP ÇIKIYORUZ
Kadınların 1000kadin.org sitesinden halen imza toplamaya devam ettikleri çağrı şöyle:
“Aysel Tuğluk milletvekili kimliğiyle yaptığı, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki konuşmaları nedeniyle yargılandı ve yıllardan bu yana cezaevinde. Yetkili yerel sağlık kurumları tarafından cezaevinde yaşayamayacağı yönünde aylar evvel görüş bildirildiği halde, İstanbul Adli Tıp Kurumunun raporuna dayanarak tutsaklığı sürdürülüyor. Cezaevi koşullarında iyileşmesi mümkün olmadığı gibi sağlığı her geçen gün geri döndürülemez biçimde kötüye gidiyor.
Aysel kadınların yoldaşı, kız kardeşi…
Aysel’in hayatının bu şekilde riske edilmesine daha fazla sessiz kalamayız. Seyirci olamayız.
Hayatın ve mücadelenin her alanından 1000 kadın olarak herkesi Aysel için ses vermeye davet ediyoruz. Aysel için geç kalmış olmak istemiyoruz. Gözyaşı dökmek istemiyoruz.
Bugün cezaevlerinde birçoğu ağır hasta olan yüzlerce mahpus var. Sadece geçtiğimiz ay yedi mahpus cezaevinde hayatını kaybetti. Hasta mahpusların tahliyesi ulusal ve uluslararası mevzuatın ve sözleşmelerin gereğidir. Herkesin evinde ve sevdiklerinin arasında yaşama ve tedavi görme hakkı vardır. Yaşama hakkına sahip çıkıyoruz.
Her şey için geç olmadan Aysel Tuğluk için ve onun şahsında tüm hasta mahpuslar için özgürlük istiyoruz.”


İlgili haberler
Aysel Tuğluk ve cezaevindeki hasta mahkumlar neler...

Aysel Tuğluk’un sağlık durumunu ve cezaevindeki siyasi tutukluların yaşadıklarını Eski HDP Diyarbakı...

'Aysel Tuğluk İçin Özgürlük' isteyen kadınların sa...

Aysel Tuğluk'a Özgürlük İçin 1000 Kadın diyerek yola çıkan kampanya 4 günde farklı ülkelerden, mesle...

Aysel Tuğluk'a özgürlük için binlerce kadın ortak...

Aysel Tuğluk'a Özgürlük İçin 1000 Kadın diyerek yola çıkan kampanya bir gecede farklı ülkelerden, me...