Aysel Tuğluk'a özgürlük için binlerce kadın ortak ses verdi
Aysel Tuğluk'a Özgürlük İçin 1000 Kadın diyerek yola çıkan kampanya bir gecede farklı ülkelerden, mesleklerden 2545 kadının imzasına ulaştı, kadınlar Tuğluk'un derhal serbest bırakılmasını istiyor.

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalması uygun olmayan eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk tüm itirazlara rağmen Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuluyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı tarafından hazırlanan raporda, Tuğluk’un hastalığından kaynaklı cezaevinde kalamayacağının söylenmesine rağmen İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK), Tuğluk hakkında “Cezaevi şartlarında infazına devam ettirebilir” kararı verdi. Kadınlar, “Aysel Tuğluk’a Özgürlük için 1000 Kadın” çağrısıyla bir imza metni yayınladı. Aysel Tuğluk'a Özgürlük İçin 1000 kadın diyerek yola çıkan kampanya çağrıları bir gecede farklı ülkelerden ve kentlerden farklı mesleklerden 2545 kadının imzasıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Amerika, Afrin, Almanya, Avustralya, İsviçre, Belçika, Birleşik Krallık, Brezilya, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, İspanya, Hollanda, İrlanda, İsveç, İtalya, Kanada, Kıbrıs, Küba, Letonya, Lübnan, Norveç, Portekiz, Rusya, Türkiye, Yunanistan, Slovenya'dan kadınlar Aysel Tuğluk'un serbest bırakılması için imzacı oldu. Aysel Tuğluk şahsında hasta mahpusların yaşam hakkı için tüm kadınlara “Kadınların ortak emeği ve çabasıyla bu kampanyayı hedefine ulaştırabiliriz. Bütün varlığımızla Aysel’in yanındayız. İmzalarınızı ve desteğinizi bekliyoruz" çağrısı yapıldı.

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalması uygun olmayan eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk için 68 kadın örgütü ortak bir açıklama yayınlamıştı.

2 bin 520 kadının imzası ile kamuoyuna duyurulan imza kampanyası metni şöyle:

Aysel Tuğluk zor bir coğrafyanın çok katmanlı sorunlarına doğmuş milyonlarca kadın yurttaştan biri. Seçimini başta Kürtler ve kadınlar olmak üzere toplumun güç ve iktidar ilişkileri içinde ötekileştirilmiş bütün kesimleriyle birlikte ve ötekileştirmelere karşı mücadeleden yana yapmış bir isim. Yaşadığı coğrafyanın güçlüklerinin uzağında bir hayat kurma imtiyazını kullanmamış, kadın hareketinin ve hak savunuculuğunun kesişim alanlarında özveriyle çalışmaktan hiçbir koşulda vazgeçmemiş bir kadın. Türkiye’nin demokratikleşme ve özgürlük mücadelesinin savunucusu. Bir hukukçu ve siyasetçi. O her birimizin derin bir yol arkadaşlığı duygusuyla bağlı olduğu kadın mücadelesinin kıymetli bir parçası.

Aysel Tuğluk milletvekili kimliğiyle yaptığı, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki konuşmaları nedeniyle yargılandı ve yıllardan bu yana cezaevinde. Yetkili yerel sağlık kurumları tarafından cezaevinde yaşayamayacağı yönünde aylar evvel görüş bildirildiği halde, İstanbul Adli Tıp Kurumunun raporuna dayanarak tutsaklığı sürdürülüyor. Cezaevi koşullarında iyileşmesi mümkün olmadığı gibi sağlığı her geçen gün geri döndürülemez biçimde kötüye gidiyor.

Aysel kadınların yoldaşı, kız kardeşi...

Aysel’in hayatının bu şekilde riske edilmesine daha fazla sessiz kalamayız. Seyirci olamayız.

Hayatın ve mücadelenin her alanından 1000 kadın olarak herkesi Aysel için ses vermeye davet ediyoruz. Aysel için geç kalmış olmak istemiyoruz. Gözyaşı dökmek istemiyoruz.
Bugün cezaevlerinde birçoğu ağır hasta olan yüzlerce mahpus var. Sadece geçtiğimiz ay yedi mahpus cezaevinde hayatını kaybetti. Hasta mahpusların tahliyesi ulusal ve uluslararası mevzuatın ve sözleşmelerin gereğidir. Herkesin evinde ve sevdiklerinin arasında yaşama ve tedavi görme hakkı vardır. Yaşama hakkına sahip çıkıyoruz.
Her şey için geç olmadan Aysel Tuğluk için ve onun şahsında tüm hasta mahpuslar için özgürlük istiyoruz.”


İmzalar ve detaylı bilgi için TIKLAYIN 
İmzalamak için TIKLAYIN
İlgili haberler
Aysel Tuğluk'un avukatı Çelebi: Cezaevinde kalamaz...

Avukat Serdar Çelebi, Aysel Tuğluk'un hastalığının cezaevinde ağırlaştığını söyleyip "Muhakkak dışar...

Ne Var Ne Yok? | 23 Aralık 2021

Kadınların gündeminden yansıyanlar Sevda Karaca'nın sunumuyla Ne Var Ne Yok'ta

Cezaevlerinde önlem alınmıyor, hak ihlallerinin ar...

Ceza İnfaz Sistemleri Sivil Toplum Derneğinden Mine Akarsu pandemi sürecinde mahpus kadınların ve ço...