25 KASIM 2022 | İzmir'de belediye işçisi kadınlar şiddete karşı bir arada
İzmir’de Bornova Belediye işçisi kadınlar sokağa çıkarken, Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Kadın Komisyonu salon etkinliği gerçekleştirdi.
Bornova Belediyesinde örgütlü Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube üyesi kadın işçiler, 25 Kasım’da Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndan belediye binası önüne kadar, ekonomik krize, yoksulluğa, hak gasplarına karşı eşitlik, özgürlük, şiddetsiz yaşam için yürüdü.

“Krizin faturasını kadınlar ödemeyecek”, “ILO 190 imzalansın”, “Eşit işe eşit ücret”, “6284 uygulansın”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Evde değil üretimde yer alacağız”, “Her işyerine kreş, her kadına iş” yazılı dövizler taşıyan işçi kadınlar, İranlı kadınların mücadelesini yaptıkları mizansenle selamladı.
Kadınlar adına sendika şube başkanı Özgür Genç açıklama yaptı. Kadınların evde işte sokakta yaşadığı şiddete dikkat çeken Genç, “Yönetemedikçe baskı ve zulmünü artıran tek adam rejimi açlığa ve yoksulluğa terk ettiği işçi ve emekçileri kendi gerici politikaları temelinde yeniden örgütlemek için kadınların eşitlik haklarına saldırıyor” dedi.

‘YOKSULLUK ŞİDDETE DÖNÜŞÜYOR’
Konuşmasında yoksulluğun kadınlar üzerinde nasıl şiddete dönüştüğüne değinen Genç, “Çalışsak da yetiremiyor, eve gitsek dinlenemiyor, sokakta güvenle yürüyemiyoruz. Artan enflasyon, iğneden ipliğe, temel tüketim maddelerinden gıdaya, ev kirasından ulaşıma gelen zamlar en çok biz kadınları etkiliyor” dedi. AKP tarafından hazırlanan 2023 bütçesinden bir kadına yalnızca 25 lira düştüğüne dikkat çeken Genç “Kadınlara bütçeden ayrılmayan pay, silahlanmaya savaşa, aktarılıyor. İktidar her sıkıştığında işçi ve emekçilere, halklara şiddetle ve baskı politikalarıyla karşılık veriyor, seçimi kazanmak için halkların üzerine bomba yağdırmakta bir beis görmüyor” diye konuştu.


BELEDİYE YÖNETİMİNE ÇAĞRI
Genç, şiddete karşı acil eylem planı, İLO 190’ın uygulanması gibi talepleri için mücadele edeceklerini söyleyerek yerel yönetimlere de çağrı yaptı. Genç şunları kaydetti; “Buradan yerel yönetimlere de sesleniyoruz, TİS maddelerin doğru ve eksiksiz uygulanması, Bornova’ya her mahalleye ücretsiz kreşler açılması, kapanan sığınma evinin yeniden ve ihtiyacı karşılayacak şekilde açılması, şiddete uğrayan kadınların kolay ulaşabileceği merkezlerin yaygınlaştırılması için Bornova Belediyesini adım atmaya çağırıyoruz. Ayrıca derin yoksulluk içerisinde yaşayan emekçilerin çocukları için her okula bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek kampanyasının hayat bulması için sorumluluk almaya davet ediyoruz.”
Belediye işçisi kadınlar İranlı kadınlara destek amaçlı saçlarını kesti. Eylem Melodika müzik grubunun şarkılarıyla sona erdi.
GENEL-İŞ İZMİR 2 NO’LU ŞUBE ÜYESİ KADINLARDAN 25 KASIM ETKİNLİĞİ

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Kadın Komisyonu 25 Kasım etkinliği düzenledi. Kültürpark Gençlik Tiyatrosunda gerçekleştirilen etkinlikte konuşmaların yanı sıra müzik, dans gösterimi, şiir ve doğaçlama tiyatro yapıldı.
Etkinlikte Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Kadın Komisyonu adına konuşma yapan Gamze Yeneş, “Özel olan politiktir ifadesi tarihsel olarak kadınlar ve ev içi yaşamdaki ezme-ezilme ilişkilerinin de ancak politik meseleler olarak gördüğümüzde çözülebileceklerine işaret eder. Bu kadar çok kadın aynı sorunu yaşıyorsa kamusal mücadeleye ihtiyaç vardır. Şiddete karşı mücadele kişisel sorumluluktan çıkarılıp herkesin sorunu olarak görülmeli. O yüzden lütfen daha çok anlatın” dedi.

‘KADINLAR HAKLARI İÇİN BİR ARYA GELMELİ’
Kadınların sendikal faaliyetlere ya da bir arada olabilecekleri mecralara katılımları oldukça düşük olduğunu ifade eden Yeneş, kadın komisyonu ile bunu karşı da mücadele ettiklerini, tüm kadınları hakları için bir araya gelmesinin önemli olduğunu söyledi.
Kocam iyi, patronum iyi, partnerim iyi gibi söylemler üzerinden iyilik kavramının politik olarak da örgütlenmesi gerektiğini dile getiren Yeneş, “Evet, iyi insan olabilirler ama bunun sınırlarını belirleyen şey içinde yaşadığmız sistem, çıkarların öne geçmek zorunda olduğu her durum iyilik feda edilir. Yığınlarca işçiyi sömüren bir patron özel hayatında yardımsever, nazik, sevecen biri olabilir ama mesele onun kritik zamanlarda nasıl davrandığıdır, yani çıkarlarının neyi temsil ettiği ve nerede yer aldığıdır” diye konuştu. Yeneş, kadınların mücadelenin önemli olduğunu söyledi.


‘KADINLAR HAKLARINA, ÖZGÜRLÜKLERİNE SAHİP ÇIKIYOR’
Etkinlikte söz alan DİSK Ege Bölge Temsilci Memiş Sarı ise, “1960 yılında Mirabel Kardeşlerin Dominik Diktatör tarafından katledilmesi ile başlayan kadınların isyan ateşi, İran’ daki Masha Amini’ ye kadar uzanmıştır. 62 yıldan beri kadınlar, dünyanın her yerinde şiddete karşı seslerini yükseltiyor, eşitlik ve özgürlük talepleri için bütün farklılıklarıyla bir araya geliyor. Bir yandan şiddet sürerken, bir yandan kadınlar direnişi ve başkaldırıyı örgütlüyor, hayatlarına, haklarına, iradelerine ve özgürlüklerine sahip çıkıyorlar” dedi.
Etkinlik doğaçlama tiyatro oyunu ile son buldu.

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
25 KASIM 2022 | İzmir'de kadınlar eşitlik, özgürlü...

İzmir'de bugün kentin pek çok yerinde kadınlar eylem, etkinlik ve açıklamalarla sokakta olacak.

25 KASIM 2022 | Ege illerinde kadınlar sokağa çıkt...

Muğla Ortaca’da da Datça’da da Kadın Platformlarının çağrısıyla kadınlar Cumhuriyet Meydanı’nda bası...

25 KASIM 2022 | Eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam i...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Gününde kadınlar pek çok ilde sokakta... İl i...