toplumsal cinsiyet

‘Uzunçorap Pippi’ 75 yaşında

Yazarı Astrid Lindgren olan ‘Pippi Langstrumpf’ (Uzunçorap Pippi) karakterinin yaradılışı üzerinden 75 yıl geçti.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocukların toplumsal erkeklikten zarar görmemesi için 10 öneri

Erkeklerin cinsiyet eşitliği mücadelesine katılmasını teşvik eden White Ribbon örgütü, oğlan çocuk ve genç erkeklerin ‘toksik erkeklik’ten zarar görmemesi adına 10 maddelik öneri listesi yayımladı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HEDEFTE: ‘Kadınların yükselen mücadelesinden korkuyorlar’

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, yandaş medyaya kadar kadın düşmanı politikaları savunanların hedefinde!

Türkiye, cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada

Türkiye’de cinsiyet eşitsizliği gittikçe derinleşiyor. Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu sıralamasında 2006’da 105. sırada yer alan Türkiye 2018’de 130. sıraya geriledi.

Oyun ve oyuncakların cinsiyeti

Kızlar büyük bir heyecanla arabalarla oynarken birkaç erkek öğrencinin bebeklerin saçını yolduğunu, kolunu bacağını çıkardığını, çıkardıkları kol ve bacaklarla oyunlar oynadıklarını gördüm.

GÜNÜN KİTABI: Toplumsal Cinsiyet Tarihçiliği Nedir?

‘Kadın veya erkek olarak tanımlanmanın ne anlama geldiğinin bir tarihi vardır.’

Kurbağayı yanlışlıkla mı öptük?

Hani ‘feminist’ ve ‘solcu’ olunca beyimiz, belki de ‘Daha olmamış bu, biraz daha öpeyim’ mi dedik nedir, çıkış yolunu bulalım derken kuyruğunu kovalayan kediye benzedik.

Aynı iş kolunda çalışıyorduk ama kocam hep çok yorgundu

Evlenmeden önce kocasıyla arasında geçen ‘ev işi yükünü paylaşma’ sohbetlerinin evlilikten sonra nasıl değiştiğine kısaca bakalım mı?

İkincilliğin dünü bugünü: Cinsiyet eşitsizliği ‘kaderimiz’ mi?

Toplumsal cinsiyet rolleri nasıl ortaya çıktı, kadın erkek eşitsizliğinin tarihi nereye uzanıyor?.. Özgül Kahraman yanıtlıyor...

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: ‘Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet’

Şirin Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı ortaklığıyla bugün ‘Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet’ Konferansı düzenleniyor.

Ya masallar da cinsiyetçi ise!

Elmanın yalnızca kırmızı tarafının zehirlenmesi, kırmızı pabuç sevdiği için ayakları kesilen Karin... Masallar ne anlatıyor, cinsiyet rollerini nasıl etkiliyor? Yanıtları birlikte verelim...

GÜNÜN KARNESİ: 2002’den 2018’e AKP’nin Toplumsal Cinsiyet Politikaları

AKP’nin iktidara geldiği 2002'den günümüze kadınlarla ilgili veya toplumsal cinsiyet alanında ürettiği siyaset ve söylemi bir zaman tünelinde görmeye ne dersiniz?

GÜNÜN KAVRAMI: Toplumsal cinsiyet ve cinsiyet

Toplumsal cinsiyet, dünyaya geldiğimizden bugüne bizlere sosyal hayatımızda oynamamız gereken rolleri aşılıyor. Peki nasıl öğreniyoruz bu rollerimizi?

‘Kadından sporcu olmaz’ diyen zihniyete karşı voleybola sarıldılar

‘Kadınlar spor yapmaz evde oturur’ diyenlere inat, 73 Şırnak Belediyespor Kadın Voleybol Takımının ve oyuncularının toplumsal engelleri aşma hikayesini keyifle okuyacaksınız.

Çocuklar nasıl ‘kadın ve erkek’ oluyor? İşte böyle!

Toplumsal cinsiyet rolleri çok küçük yaşlarda yerleşmeye başlıyor. Peki bu roller çocukların oyuncak tercihlerini nasıl etkiliyor? Esra Dalçiçek, tez çalışmasıyla bu sorunun yanıtını aradı.

GÜNÜN KISASI: İsmigül

İsmigül filmi kırsal alanda ekonomik bağımsızlığını kazanmış ve toplumda saygın bir yer edinmiş, mücadeleci bir kadın figürünün hikayesinin belgesel diliyle etkileyici bir biçimde anlatıyor.

GÜNÜN ÇİZGİSİ: Kanlı Nesrin

Pakistanlıların ezberini bozan bir kadınlar tanıştırıyoruz sizi: Kanlı Nesrin. Pakistanlılar şu günlerde internette ilgiyle takip edilen çizgi kadın kahraman Kanlı Nesrin’i tartışıyor. Neden mi?

Haberin öznesi ‘kadının’ medyadaki yeri: Anne, eş, sevgili

Medyada kadınlar özne olarak değil, toplumsal cinsiyet rolleriyle yer bulabiliyor. Haberlerde kadınların mağduriyeti derinleştirilirken işlenen suç da yeniden üretiliyor.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Şirin Tekeli Araştırma Ödülü

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (SU Gender) Şirin Tekeli adına araştırma ödülleri vermeye başlayacağını açıkladı.

Çocukların cinsiyet algısı

Sunucu; küçük kız çocuğunu soruya hazırlamak için soruyor: “Sence develer pantolon giyer mi?” diye. Çocuk da “Hayır develer pantolon giymez ama sadece erkekler giyer” diye cevap veriyor.