Şili

7 Nisan 1889| Nobel edebiyat ödüllü Şilili edebiyatçı Gabriela Mistral doğdu

1945’te Nobel Ödülü’nü kazanan ilk Latin Amerikalı edebiyatçı Gabriela Mistral, eğitim alanında çalışmalar yaptı, kendini ülkesinin sorunlarını çözmeye adadı.

GÜNÜN ŞARKISI: Somos Sur

Filistinli müzisyen Shadia Mansour ile düet yapan Ana Tijoux’un dayanışma şarkısı Somos Sur: Yürü, yürü pes etme / Seni özgür istiyorum Filistin / Biz güneyiz ve ellerimizi bir araya getiriyoruz.

Şilili kadınlar sokakların, meydanların adını kadın isimleriyle değiştirdi

Şili’de kadınlar başkent Santiago’nun meydan, anıt ve parklarının 60’tan fazlasına verilmiş olan erkek isimlerini, kadınların isimleriyle değiştirdi.

Şilili Gazeteci: Kadınlar toplumu dönüştürebileceklerini gösterdi

Şilili Gazeteci Arelando, Şili’de kadınların en büyük sorunlarını geçim derdi, ayrımcılık, şiddet, tecavüz ve devlet şiddeti olarak sıralarken kadınların bunlara karşı mücadelesini de anlattı.

Antalyalı kadınlardan valilik engeline rağmen ‘Las Tesis’ eylemi

Antalya’da ‘Las Tesis’ eylemi yapmak isteyen kadınlar Valilik kararıyla engellendi. Ancak kadınlar karara rağmen bir araya gelerek, eşit ve özgür yaşamak istediklerini belirtti.

Mağusa’da ‘Las Tesis’ performansı gerçekleştirildi

Dünyanın dört bir yanına yayılan #LasTesis dans performansını Kıbrıs’ta yaşayan kadınlar da gerçekleştirdi.

Beşiktaş’ta kadınlar ‘Suçlu sensin’ diyecek

Şilili kadınların isyanı yayılmaya devam ediyor. İstanbul Kadıköy ve Ankara’dan sonra İstanbul Beşiktaş’ta bir araya gelecek kadınlar ‘Suçlu sensin’ diye haykıracak.

Ankara’da gözaltı ve polisin sert müdahalesine rağmen kadınlar yürüdü

Ankara’da kadınların Güven Park’ta yapacağı #LasTesis dans gösterisine müdahalede bulunan polis kadınları gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

Şiddeti ve tecavüzleri protesto etmek amacıyla birçok ülkede gerçekleştirilen ‘Las Tesis’ dansını sergilemek isterken darp edilerek gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı.

Tüm dünyaya yayılan Las Tesis’e sadece İstanbul’da saldırı!

İstanbul Kadıköy'de, Şilili kadınların dünyaya yayılan danslı protestosu ‘Las Tesis’ için toplanan kadınlara polis saldırdı.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Şilili kadınların isyanına bir çok ülkeden yanıt

25 Kasım'da Şili’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde tecavüze karşı dans ederek eylem yapan kadınların çağrısı dünyada karşılık buluyor.

GÜNÜN İSYANI: Tecavüzcü sensin!

Şili’de kadınlar, Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde bir araya geldi, tecavüz karşısında bakanlığın ve devletin kadınların beyanını hiçe sayan uygulamalarını protesto etti.

Şili’de polis saldırılarını belgeleyen kadın gazeteci öldürüldü

Şili, 25 Kasım’da kadına yönelik devlet şiddetini tartışıyor. Halk protestolarını izleyen ve belgeleyen 38 yaşındaki kadın gazeteci evinde ölü bulundu. Savcılık cinayet soruşturması yürütüyor.

Şili, gözaltında öldürüldüğü sanılan ‘La Mimo’ için adalet istiyor

Şili’de gözaltına alındıktan sonra işkence edilmiş cansız bedeni bulunan Pandomim Sanatçısı Daniela Carrasco için adalet talep ediyor.

Halklar ayakta, kadınlar en önde!

Köklü bir toplumsal dönüşüm arzusunun sahiciliği görmek için eylemlerin ön saflarına bakmak bile yeterli. Çünkü devrimlerin olmazsa olmaz ortağı kadınlar orada!

II. Latin Amerika ve Karayipler Kadın Buluşması

İlki 2015 yılında Dominik’te gerçekleştirilen, ikincisi 28-30 Eylül’de Ekvador’un Quito kentinde gerçekleşen Latin Amerika ve Karayipler Kadın Buluşması'nda aktarılan ülke deneyimleri Ekmek ve Gül’de

ȘİLİ: Öğrenci gençliğin kadın hareketini güçlendirdiği ülke*

Şili’de tabana dayalı sistematik kadın çalıșması farklı politik, toplumsal, kültürel alanlardan binlerce kadını, cinsel şiddeti görünür hale getirmek ve durdurmak talebinde buluşturdu.

Kadınların bitmeyen mücadelesi: Dünyada kürtaj politikaları

‘Kadınlar, her halükarda istenmeyen gebeliklerini sonlandırıyorlar. Üstelik, bunu artık tehlikeli yöntemlerle değil, güvenilir yöntemlerle ve kürtaj haplarıyla yapıyorlar.’

Şili’de kürtaj hakkı eyleminde üç kadın bıçaklandı

Şili’de yasal ve ücretsiz kürtaj hakkı için geniş katılımlı bir eylem düzenlendi. Eylem sırasında üç kadın bıçaklanırken, polisin ve hükümetin saldırılar nedeniyle alarma geçmemesi tepki çekti.

Şili’de on binlerce kadın sokağa çıktı: Kürtaj haktır!

Şili’de yüz bini aşkın kadın güvenli ve yasal kürtaj hakkı talebiyle yürüyüş düzenledi.