Şili, gözaltında öldürüldüğü sanılan ‘La Mimo’ için adalet istiyor
Şili’de gözaltına alındıktan sonra işkence edilmiş cansız bedeni bulunan Pandomim Sanatçısı Daniela Carrasco için adalet talep ediyor.

Şili’de gözaltına alındıktan saatler sonra işkence edilmiş cansız bedeni bir sokakta bulunan Pandomim Sanatçısı Daniela Carrasco için adalet talep ediliyor. Carrasco’nun öldürülmesinin üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen cinayeti hâlâ aydınlatılmış değil.

Şili basınına göre, “La Mimo” adıyla anılan ve Şili’deki halk protestolarının ilk günlerinde simge yüzlerden birine dönüşen 36 yaşındaki sokak sanatçısı, son olarak 19 Ekim akşamı başkent Santiago’da, “Carabineros” denilen Şili polisi tarafından gözaltına alınırken göründü. 20 Ekim sabahı erken saatlerde ise cansız bedeni, kentin güney semtlerinden birindeki bir sokakta, demir korkuluklara asılı halde bulundu. Haberlerde Carrasco’nun işkence gördüğü belirtiliyor. Bazı haberlerde ise "cinsel saldırıya uğradığı" bilgisi de veriliyor. Carrasco’ya yapılan otopsinin kamuoyuna açıklanmadığı belirtiliyor.

Cinayetin ortaya çıkmasının ardından Şili Ulusal Oyuncular Sendikası (SIDARTE) ve #NiUnaMenos-Chile isimli kadın örgütü, Daniela Carrasco için adalet talep etmiş ve nasıl öldürüldüğünün ortaya çıkarılmasını istemişti.

Carrasco’nun ölümünün duyulmasının ardından Twitter’dan açıklama yapan SIDARTE, "Şili devleti (Carrasco’nun) ölümüne dahil olan polis güçleri konusunda yanıt vermeli ve açığa çıkarmalı. Dehşet içindeyiz ve adalet istiyoruz" derken, kadın örgütü #NiUnaMenos-Chile de cinayetin bir "kadın cinayeti" olduğuna dikkat çekmişti.

Şili "8 Mart Feminist Koondinasyon" (Koordinadora Feministe 8M) ise geçtiğimiz 20 Kasım’da Carrasco için bir anma etkinliği düzenledi.


Daniela Carrasco’nun öldürülmesi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü öncesi Türkiye’de de büyük tepki yarattı. Sosyal medyada paylaşılan çok sayıda mesajda Carrasco için adalet talep edildi.

İlgili haberler
Şili’de kürtaj hakkı eyleminde üç kadın bıçaklandı

Şili’de yasal ve ücretsiz kürtaj hakkı için geniş katılımlı bir eylem düzenlendi. Eylem sırasında üç...

ȘİLİ: Öğrenci gençliğin kadın hareketini güçlendir...

Şili’de tabana dayalı sistematik kadın çalıșması farklı politik, toplumsal, kültürel alanlardan binl...

Halklar ayakta, kadınlar en önde!

Köklü bir toplumsal dönüşüm arzusunun sahiciliği görmek için eylemlerin ön saflarına bakmak bile yet...