mülteci çocuklar

Bir eğitimcinin gözünden mülteci çocuklar

Ülkede siyasetin yaymaya çalıştığı ırkçılık en yoğun şeklinde kendini okullarda gösteriyor. Mülteci çocuklar günden güne daha ağır koşullarda okumaya devam ediyor.

Suriyeli kadınlar: Dilimiz yakın, komşuluğumuz uzak

İstanbul İkitelli’de yaşayan mülteci kadınlar Türkmen oldukları için dil sorunu yaşamazken, sürekli köpürtülen öfke ve nefretin kendilerine ayrımcılık ve hakaret olarak döndüğünü söylüyor.

Mülteci bebek Amal Avrupa’yı dolaşıyor

Refakatsız çocuk mültecilerin sembolü olan Amal, Avrupa’yı dolaşırken toplumun dikkatini genç mültecilerin kötü durumlarına ve ihtiyaçlarına çekmek istiyor.

Mülteci çocukların eğitimi: Öğretmenler kendi haline bırakılıyor

İstanbul’dan bir öğretmen mülteci çocuklara eğitim vermek için özel bir eğitim almadıklarını ve çocukların eğitiminin öğretmenlerin bireysel inisiyatifine bırakılmasının sorunlarından bahsediyor.

Iraklı Meryem’in ekmek saran elleri

11 yaşındaki Meryem’in okulda kalem tutması gerekirken fırında ekmek saran ellerinin ve sorumluluğunu bilmeyen devletlilere serzenişin hikayesidir bu…

Mülteci çocuklar istenmedi başka bir okula toplandı!

Kırşehir’de yaşayan mülteci çocuklar, diğer okullarda istenmemeleri nedeniyle bir okulda toplandı. Eğitimciler böyle bir ayrımcılığın çocukların Türkiye’ye uyum sağlamalarını engellediğini söyledi.

Denizli’de Suriyeli çocuğa cinsel istismar davası görüldü

Denizli'de haziran ayında 9 yaşındaki Suriyeli R.A'ya cinsel istismarda bulunan 13 yaşındaki A.B'ye çocuğa verilebilecek üst sınır olan 7 yıl ceza verildi.

BM: Korona izolasyonu mülteci kadınlar ve kız çocukları için risk oluşturuyor

Karantina önlemleri nedeniyle mülteci kadın ve çocukların şiddete maruz kalma riskinin daha fazla olduğu uyarısında bulunan BM, mülteci kadınların bu süreçte fuhşa zorlanabileceğine de dikkat çekti.

Mülteci kadınlar: Savaşta öleceğiz diye geldik, şimdi açlıktan öleceğiz

Küçükçekmece’den Çağlayan’a, ‘Bizi virüs değil açlık öldürecek’ diyen, salgını dahi Suriyelilere bağlayan ayrımcı sözlere maruz kalan mülteci kadınlar yaşamlarını nasıl devam ettirdiklerini anlattı.

Mülteci kadınlar ‘ne olur çocuğumu okutun’ diyor

Malala projesi kapsamında Ankara’da 700’ün üzerinde çocuğu okula kaydettiren İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM), özellikle kadın mültecilerin ‘Çocuğumu ne olur okutun’ dediğini belirtti.

Afgan çocukların eğitim hakkı engelleniyor

Zeytinburnu’nda Afgan mülteci çocukların kimlikleri olduğu halde okula kabul edilmediği, çeşitli gerekçeler ileri sürülerek geri çevrildiklerini bildirildi.

GÜNÜN FİLMİ: Misafir

Yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun ikinci sinema filmi olan Misafir, Suriye’deki savaştan kaçan sekiz yaşındaki Lena ile komşusu Meryem’in hikâyesini anlatıyor.

Eğitimin mülteci hali: Kimlik yoksa okul da yok!

İzmir’de yaşayan Afganistanlı ve Suriyeli çocuklardan kimisi kimliği olmadığı için okula gidemiyor, kimisi kaydı başka şehirde olduğu için okula devam edemiyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Dünyada 1 buçuk milyon insan yeni yer arayışında

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, bir milyon 440 binden fazla insan için yeni yer arayışında. Bunların büyük çoğunluğu ise savaşın yaşandığı bölgelerden göç etmek zorunda bırakılanlardan oluşuyor.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Suriyeli çocuğa linç değil sevgi...

Bu üç kadın belki hiç geri gelmeme ihtimali olan bir mülteci kağıt toplayıcısı çocuk için her gün karton biriktirmişler. Ama sadece karton değil, belli ki baya da özlem biriktirmişler.

276 bin Suriyeli sığınmacı bebek Türkiye’de doğdu

Türkiye’de toplam 3. 9 milyon sığınmacı var ve bunların büyük çoğunluğu Suriyeli.

GÜNÜN RAKAMI: 3 bine yakın çocuk cezaevinde

Cezaevlerinde çoğunlukla hırsızlık, gasp ve uyuşturucu suçlarıyla üç bine yakın çocuk bulunuyor. 169 yabancı çocuktan 119’u Suriyeli.