kayyum

Muş Belediye Eş Başkanı Sayılğan: 'Kadınlar yapamaz' algısını yıkacağız

DEM Parti Muş’ta ilk kez belediye başkanlığını kazandı. Sonucu değerlendiren Muş Belediye Eş Başkanı Tuba Sayılğan, 'Kadınlar yapamaz gibi bir algı var. Biz bu algıyı yıkmak istiyoruz' dedi.

Kayyumlar sonrası Hakkâri: Kadınlar aşiretlere ve tarikatlara mahkum

Hakkâri’de geçtiğimiz yerel seçimlerden bu yana atanan kayyum ilk olarak kadınlara yönelik geliştirilmiş politikaları hedef aldı, belediyenin kadın birimini kapattı.

Kayyum politikası kadınları şiddete açık hale getirdi

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezinden Avukat Cansel Talay, kente kayyum atanmasının ardından kapatılan kadın kurumlarıyla birlikte kadınların şiddete açık hale geldiğini söyledi.

Kayyum atanan belediyelerde büro emekçisi kadınların yüzde 95’i şiddete maruz kaldı

Tüm Bel-Sen Diyarbakır, Mardin, Van ve Batman şubeleri, kayyım atanan belediyelerde çalışanların yüzde 95’inin iş yerinde şiddete maruz kaldığını kaydetti.

Diyarbakırlı kadın pazarcılar: Bırakın da kadınlar evine ekmek götürsün

BDP’li Belediye döneminde kurulan Jiyan Kadın Pazarı, kayyum sonrası erkeklere de açıldı. İhtiyaç sahibi kadınların sırada beklediğini söyleyen kadın pazarcılar, ‘Kadınlar yok sayılıyor’ dedi.

Kadın çalışmalarında yer alan Birsen Güneş: İstanbul Sözleşmesi’nde vazgeçmeyeceğiz

Belediyelere kayyum atanmasıyla kapatılan kadın merkezlerinden biri olan Amîda Jîn Kadın Danışmanlık Merkezinin çalışmalarında yer alan Birsen Güneş, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’ dedi.

Boğaziçi davası | Mahkeme tutuklu öğrenciler Doğu ve Selo'nun tahliyesine karar verdi

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki "kayyım rektör"ü protesto eylemleri kapsamında yedi öğrenciye açılan dava bugün Çağlayan Adliyesi'nde başlıyor.

Adana’da 8 Mart’ta LGBTİ ve Boğaziçi’ne kayyum rektör atanmasına dair dövizlere yasak!

Adana Emniyeti, ‘toplumun genel ahlak anlayışına aykırılıklar içerdiği’ gerekçesiyle 8 Mart’ta LGBTİ ve Boğaziçi’nde kayyum atanmasına ilişkin dövizlere yasak getirdi. Kadınlar yasağa tepki gösterdi.

‘Derneklere kayyum’ düzenlemesini içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

Dernek ve vakıfların faaliyetlerini kısıtlayan, kayyum atanmasının önünü açan, yardım toplamayı engelleyecek maddelerin de yer aldığı kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Rosa Kadın Derneği: STK’lere kayyum teklifi ile bizi susturmaya çalışıyorlar

Derneklere kayyum atama yetkisi veren düzenlemeye ilişkin Ekmek ve Gül’e konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, susturulmak istenmelerine karşı örgütlü hareket etmek gerektiğini söyledi.

Keda jinan helale*

Van’ın en işlek caddesinde mor zemin üstüne beyaz harflerle Kadın Emeği yazılı bir tabela göze çarpıyor. Burası iki kadının emeği, dayanışması ve gücünün dört duvarı!

Mardin Kadın Daire Başkanlığı’na bir kez daha erkek atandı

Kayyum tarafından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na görevlendirilen Mehtap Bingül’ün usulsüzlükler nedeniyle görevden alınmasının ardından yerine Abdurrahman Şahin atandı.

Silahların gölgesinde kadın hayatları

İktidarın silahlı kuvvetleri politikalarıyla uyumlu olarak bulunduğu her yerin tek adamı olma gücünün doruklarında. Bu gücün en görünür ve en görünmez tarafıysa kadınlar ve kız çocuklarının bedenleri.

Van’daki depremzedeler: Ekmeğe muhtaç durumdayız

Van’daki depremde evleri hasar gören çok sayıda aile, kendi imkanlarıyla kurdukları brandalarda kalıyor. Ekmeğe muhtaç durumda olduklarını söyleyen depremzedeler, acil yardım talep ediyor.

Tek adam bölgeyi hedef tahtasına çevirdi

Rosa Kadın Derneği’nin hedefe konması tesadüf değil. Bundan sonra bizim yapacağımız da birlikteliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmenin yollarını aramak, birliğimizden daha fazla kuvvet doğurmak olsun…

‘Hakkım olanı kazanıncaya kadar mücadele edeceğim’

Emeği, mücadelesi, hayalleri, geleceği bir gecede atanan kayyumlarla yıkılan 301 kişinin umutlarını, hayallerini, geleceğini kazanmak için verdiği mücadelenin hikayesi bu satırlar.

Boşanma davam bittiği gün kutlamak için kırmızı oje süreceğim

‘...Yazıyorum, belki benim hikayem bir yerlerde çaresiz hisseden bir kız kardeşime cesaret verir. İnsanca yaşamak hepimizin hakkı. Boşanma davası bittiği gün bunu kutlamak için kırmızı oje süreceğim.’

ROSA KADIN DERNEĞİ: Arkadaşlarımızı değil, kadın katillerini yargılayın

‘Amacımız, ‘ayrımcılığa karşı olmak, her türlü şiddetle mücadele etmek, eşitliği savunmak, barışı savunmak, demokrasiyi savunmak ve ekolojik bir toplum için mücadele etmek’tir.’

Şahmaran Kadın Platformu: Mücadeleden geri adım atmayacağız

Kadınlara dönük baskı ve tutuklamalara ilişkin açıklama yapan Mardin Şahmaran Kadın Platformu iktidarın bu yöntemlerle suç işlediğini ifade ederek mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Ankara Kadın Platformu: Kadınları değil failleri sorgulayın

Rosa Kadın Derneği, TJA ve HDP üyelerine dönük gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren Ankara Kadın Platformu, 'Kadın mücadelesi yürütenleri değil şiddet, tecavüz faillerini sorgulayın' dedi.