kayyum

Van’daki depremzedeler: Ekmeğe muhtaç durumdayız

Van’daki depremde evleri hasar gören çok sayıda aile, kendi imkanlarıyla kurdukları brandalarda kalıyor. Ekmeğe muhtaç durumda olduklarını söyleyen depremzedeler, acil yardım talep ediyor.

Tek adam bölgeyi hedef tahtasına çevirdi

Rosa Kadın Derneği’nin hedefe konması tesadüf değil. Bundan sonra bizim yapacağımız da birlikteliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmenin yollarını aramak, birliğimizden daha fazla kuvvet doğurmak olsun…

‘Hakkım olanı kazanıncaya kadar mücadele edeceğim’

Emeği, mücadelesi, hayalleri, geleceği bir gecede atanan kayyumlarla yıkılan 301 kişinin umutlarını, hayallerini, geleceğini kazanmak için verdiği mücadelenin hikayesi bu satırlar.

Boşanma davam bittiği gün kutlamak için kırmızı oje süreceğim

‘...Yazıyorum, belki benim hikayem bir yerlerde çaresiz hisseden bir kız kardeşime cesaret verir. İnsanca yaşamak hepimizin hakkı. Boşanma davası bittiği gün bunu kutlamak için kırmızı oje süreceğim.’

ROSA KADIN DERNEĞİ: Arkadaşlarımızı değil, kadın katillerini yargılayın

‘Amacımız, ‘ayrımcılığa karşı olmak, her türlü şiddetle mücadele etmek, eşitliği savunmak, barışı savunmak, demokrasiyi savunmak ve ekolojik bir toplum için mücadele etmek’tir.’

Şahmaran Kadın Platformu: Mücadeleden geri adım atmayacağız

Kadınlara dönük baskı ve tutuklamalara ilişkin açıklama yapan Mardin Şahmaran Kadın Platformu iktidarın bu yöntemlerle suç işlediğini ifade ederek mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Ankara Kadın Platformu: Kadınları değil failleri sorgulayın

Rosa Kadın Derneği, TJA ve HDP üyelerine dönük gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren Ankara Kadın Platformu, 'Kadın mücadelesi yürütenleri değil şiddet, tecavüz faillerini sorgulayın' dedi.

Batman Belediyesi kadın müdürlüğüne erkek atadı!

Batman Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne, kayyum tarafından bir erkek atandı.

Kayyum Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin kapısına kilit vurdu

Van’ın Muradiye Belediyesine atanan kayyum Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin tabelasını indirerek, kapısına kilit vurdu.

Diyarbakır kayyumu, IŞİD saldırısında iki bacağını kaybeden Lisa Çalan’ı işten attı

Diyarbakır’da 2015 yılında HDP mitingine yönelik gerçekleştirilen IŞİD saldırısı sonucu iki bacağını kaybeden Lisa Çalan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan kayyum tarafından işinden atıldı.

‘Kayyuma hayır’ diyen kadınlar yargılanıyor!

‘Kayyuma hayır’ dedikleri için polis şiddetine uğrayan kadınlar yargılandıkları davanın ardından okutulmayan basın açılamasını okudu, yine ‘kayyumlara, kazanımlarımızın gasp edilmesine hayır’ dediler.

Kadınların bahçesine kayyum atandı!

Diyarbakır’da Bismil Belediyesi’ne atanan kayyum, 100 dönümlük araziyi kendi elleriyle eken kadınların bahçeye girişlerini engelledi. Bahçeyi emekle yeşerten 50 kadın işsiz bırakıldı.

Bir kayyum hikayesi: İşimden oldum, direncimden asla!

Van’da kayyumla işinden olan belediye işçisi bir kadın anlatıyor: Sinmedim, hakkımı aramaktan vazgeçmedim, bugünlerin biteceğine inancımı yitirmedim!

Kayyumlar kadınların dayanışma ağlarını hedef aldı

2016’dan bu yana bölgede 43 kadın dayanışma merkezi kapatıldı. Belediyelerde çalışan çok sayıda kadın işten atıldı. Kadınların ekonomik bağımlılıkları arttı, sosyal hayatları daha da daraldı.

Kadın kurumlarının kapısına tuğla ören, kadın kitaplarını yakan kayyum düzeni!

Kapatılan kadın kurumlarının kapısına yalnızca “mühür” vurmakla yetinmeyip bir de tuğladan duvar ören bir kayyum düzeni…

Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyelerinde kadın çalışmaları rafa kalktı

Kayyum atanan belediyelerde kadınlara yönelik baskılar arttı, Mardin Kadın Daire Başkanlığından alınan kadın sorumlunun yerine bir erkek atandı, 19 kadın işçi de işten atılmakla tehdit edildi.

Kadınların kayyum protestosuna polis saldırdı: 20 gözaltı

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Beşiktaş’ta yapılmak istenen kayyum protestosuna polis saldırdı. 20 kişi gözaltına alındı.

Kadınlardan kayyum tepkisi: Kazanımlarımıza dönük saldırıyı kabul etmiyoruz

Ankara ve İzmir Kadın Platformları HDP’li belediyelere yeniden kayyum atanmasına tepki gösterirken, tüm kesimlere kayyum düzenine karşı birlikte ses çıkarma çağrısı yaptı.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Kayyum protestosuna polis saldırısı

Diyarbakır’da kayyuma karşı eylem yapan kadına polis saldırısı gazeteci Sertaç Kayar’ın objektifine yansıdı.

Kadınlardan kayyum atamalarına tepki: Kayyum değil hizmet istiyoruz

Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atamalarına tepki gösteren kadınlar hem iradelerinin yok sayılmasına karşı çıkıyor hem de eski kayyumların icraatlarını hatırlatıyor.