kadın sağlığı

Bütçede en son halk sağlığına bakılıyor: HPV aşısı ücretsiz olmalı

Kadınlarda rahim ağzı kanserini önleyen ve ücretsiz olacağı sözü verilen HPV aşısında yine adım yok. Sağlıkçılar, sağlık bütçesinin insan sağlığını öncelemediğine dikkat çekiyor.

TTB 6. ay deprem raporu: Kadına yönelik şiddet arttı, sağlık hizmeti yetersiz

TTB Maraş merkezli depremle ilgili 6. ay raporunu açıkladı. Kadınlar hâlâ pek çok güvenlik endişesi yaşarken, sağlık hizmetine erişemiyor. Psikolojik ve cinsel şiddet ise artmış durumda.

AKP’nin 21 yılında kadınlar-1 | Sağlık hizmetinden geriye ne kaldı?

Beyannameyi okuyunca akıllarda şu soru beliriyor: Cumhurbaşkanı iktidarda olduğu süre boyunca yapmadıklarını neden 21 yıl sonra vaat olarak sunuyor?

Deprem bölgelerinde kadınları bekleyen tehlike: Salgın hastalıklar, şiddet ve daha nicesi

Deprem bölgelerinde kadın ve çocukların sağlığına ilişkin ciddi uyarılar yapılırken, uzmanlar sorunların bir an önce çözülmesi için atılması gereken adımları da sıralıyor.

TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu 3. Örgüt Okulu

Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu 18-19 Şubat 2023 tarihlerinde Ankara’da kadınların yaşamını, sağlık hakkını ve sorunlarını konuşuyor.

Her 5 kadından birinin sorunu: Miyomlar

Rahim ve çevresinde gelişen iyi huylu olan bu kitlelerin oluşum mekanizması net ortaya koyulamamış olsa da özellikle östrojen ve progesteron hormonları ve genetik yatkınlık oluşum sebebi.

Vajinada şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, yanma... Ne anlama gelir?

Şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ve bazen idrar yaparken ağrı ne anlama gelir? Biraz da kadın sağlığına fokuslanalım!

Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı ücretsiz olmalı

Binlerce insanın hayatını kurtarabilecek olan HPV aşısı, Türkiye’de ulusal aşı programında değil. Sadece parası olanların ulaşabildiği aşının Türkiye'de de ücretsiz olması talep ediliyor.

Salgında Kadın Olmak Araştırması: Şiddet, yoksulluk, ev içi emek arttı

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği Salgında Kadın Olmak Araştırması’na göre; salgında kadınların sağlığa erişimi azaldı, kadınlar yoksullaştı, ev içi emek arttı, şiddet devam etti.

Kadınlar canlı yayında 'pandemide kadın sağlığı'nı konuşuyor

Gebelik, doğum ve emzirme konularında soruları yanıtlamak için Emzirme Uzmanı Hemşire Edibe Aşık ile Kadıköy Her Şey ekibi instagram hesapları üzerinden canlı yayın düzenliyor.

Pandemide aksayan sağlık hizmetleri ve kadın sağlığı

Halk sağlığının korunmasında ve ilerletilmesinde önemli yer tutan ASM ve TSM’lerde var olan sorunlar pandemi ile daha da derinleşti. Bu sorunları çözmek ise ne çok zor ne çok uzak.

Ağır kaldıran işçi kadınlar dikkat: Pelvik Organ Sarkması

Yaşam boyunca her 9 kadından 1’i sarkıklık nedeniyle cerrahi operasyon geçiriyor. Peki işçi kadınların da ağır kaldırmaktan dolayı sıkça karşı karşıya olduğu pelvik organ sarkması nedir?

Pandemide kadın sağlığı: Kadınlar sağlıklarını daha geri plana attı

Kadınların pandemiyle birlikte artan yükü, bakım yükümlülükleri sağlıklarına da yansıyor. Pek çok sağlık hizmetine erişememenin yanında, kadınlar sağlıklarını daha geri plana atıyor.

Deprem sonrası kadınlar ne yaşıyor?

Deprem gibi afetler sonrasındaki olumsuzluklara dair kadınların yaşadıkları ise daha özel ele alınmalıdır. Çünkü...

Lübnan’da ekonomik kriz: Menstrüel ürünlerin fiyatları arttı, kadınlar pede ulaşamıyor

Lübnan’da büyüyen krizle birlikte hijyenik ped fiyatları da arttı. Kadınlar regl döneminde ihtiyaç duyulan hijyen ürünlerine ve menstrüel ürünlere erişemiyor.

Kadınların koronavirüse yakalanma riski daha mı fazla?

Mekanlar, virüsün bulaşmış olduğu kişilerle temas ihtimalleri, virüse maruz kalma biçimleri, sıklığı ve yoğunluğu açısından kadınlar salgından daha çok etkileniyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadınlarda orgazm bozukluğunun nedenleri...

Geleneksel kadın cinsel rolünün dışına çıkamamak; edilgenlik, itaatkarlık, kontrollü olmak, cinselliğin partnere karşı sorumluluk olarak görülmesi gibi motivasyonlar, orgazm bozukluğuna yol açabilir.

MENOPOZ: Bir son mu?

Menopoz kadın yaşam döngüsünün bir parçasıdır, ne gerçek anlamda ne de cinsel anlamda bir son olmadığı aşikardır. Yeni sahnenin ilk perdesinde tüm kadınlara ‘mutlu menopozlar’!

Ergazi’de kadınlar, kadın sağlığını konuştu

Ankara'da bulunan Batıkent Ergazi Mahallesi’nde 8 Mart öncesi bir araya gelen kadınlar kadın sağlığının önemi üzerine konuştu.

Ekmek ve Gül’den, Gebzeli kadınlara ‘kadın sağlığı’ etkinliği

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Gebzeli kadınlarla bir araya gelerek ‘kadın sağlığı’ üzerine konuştu.Kadınlar etkinlikte dayanışmaya ve birlikte mücadele etmeye de dikkat çekti.