kadın istihdamı

2024 Kadın ve İstihdam Araştırması: Kadın eğitimi ve istihdamına bakış değişiyor

2024 Kadın ve İstihdam Araştırması bulgularına göre toplumun yarıdan fazlasında kadınların eğitimi ve istihdamına yönelik algılar olumlu. Çocuk bakımı konusunda ise bakış farklılaşıyor.

Çalışma çağındaki her 100 kadının 18'i kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda

DİSK-AR 2022 yılı 2. Çeyrek İşsizlik ve İstihdam Görünümü Raporu’na göre çalışma çağındaki 32,6 milyon kadının 5,9 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istidamda.

DİSK-AR: ‘Her dört kadından sadece biri çalışıyor’

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), “Covid-19 Döneminde Kadın İşgücünün Durumu Raporu” yayımlandı

DİSK-AR: Kadın işgücü yüzde 8 kadın istihdamı yüzde 6.3 azaldı

TÜİK Ekim 2020 Hanehalkı İşgücü Araştırması’ndaki resmi işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığına dair rapor yayımlayan DİSK-AR, salgının en çok kadın istihdamını etkilediğini gözler önüne serdi.

Kadın cinayetlerine, kadının işsizliğine karşı araştırma önergesi

CHP Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kadın cinayetlerinin önlenmesi ve istihdamda kadına daha çok yer verilmesi için araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

GÜNÜN DİKKATİ: İşgücü dışında kalan kadınların sayısı arttı

İstihdamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Haritalama ve İzleme Çalışması’nın 2017-2020 verilerine göre, istihdam daralırken kadınlar işgücünden çıkıyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Pandemide 10 milyon kişi işsiz kaldı, kadın işsizliği arttı!

(DİSK-AR) ‘işsizlik ve istihdamın görümümü raporu’nu yayımladı. Ekonomik krizin salgınla birleştiği aylarda 10.7 milyon emekçi işinden oldu. Rapora göre tahribattan en çok kadınlar etkilendi!

CHP’li Yüceer’den AKP döneminde ‘Kadının Adı’ çalışması: Kadının adı maktul!

Candan Yüceer’in AKP dönemine ilişkin ‘Kadının Adı’ çalışmasına göre; 18 yılda 7 bin 500 kadın öldürüldü, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıya maruz kaldı, 200 bin cinsel taciz dosyası oldu.

GÜNÜN DİKKATİ: Pandemi sürecinde kadın yoksulluğu artıyor

Türkiye çapında sayıları 381 bin 904 olduğu tahmin edilen yoksul ev kadınları, salgın sonucunda “gelir kaybı riskine” maruz kalıyor.

DİSK, KESK, TTB, TMMOB: Çalışma hayatında kadına yönelik ayrımcılığı reddediyoruz

DİSK Kadın Komisyonu, KESK Kadın Meclisi, TMMOB Kadın Çalışma Grubu ve TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, 1 Mayıs dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı.

‘Ev işleriyle meşgul’ kadınların sayısı artarken…

‘Ev işleriyle meşguliyet’ bir ‘tercih’ değil zorunluluk. Türkiye’de 10 kadından 9’u çalışmak istiyor. Ama kadınların çalışma yaşamında haklarının fütursuzca çiğnenmesi kadınları eve yönlendiriyor.

Krizin kadınlara yansıması: ‘En temel ihtiyaçlarımızdan bile vazgeçmek zorunda kalıyoruz’

Kadın Emeği Çalıştayında bir araya gelen kadınlar kriz deneyimlerini paylaştı: Elimizden gelen yalnızca kısmak oluyor, onu da önce kendimizden yapıyoruz.

100 genç kadından 33’ü işsiz!

Temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 13.9’a yükselirken kadın işsizliği 16.7, genç kadın işsizliği ise 33.3’e yükseldi.

GÜNÜN RAKAMI: En büyük artış genç kadın işsizliğinde

İşsizlikte vahim tablo sürüyor. İşsiz sayısının 7 milyon 356 bin’e ulaştığı Türkiye’de genç kadın işsizliği ise bir kez daha rekor kırdı.

TÜRKİYE’DE KREŞLER VE ANAOKULLARI-3: Kreş çocukların hakkıdır

Çocukların iyi olma haline dair tüm göstergelerin hanenin gelir seviyesiyle doğrudan ilişkili olduğu düşünüldüğünde, sadece kadın istihdamını güçlendirme hedefi bile kreşi savunmak için yeter aslında.

Züleyha Gülüm kadınların istihdam alanlarında yaşadığı sorunları Meclise taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, kadın istihdam oranlarını ve istihdam alanlarında yaşadığı sorunları Meclise taşıdı.

GÜNÜN RAKAMI: Kadınlar kendilerine eşit davranıldığını düşünmüyor

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) 25 Nisan’da düzenleyeceği “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlıklı zirve öncesi açıkladığı rakamlarla Türkiye’de kadınların çalışma yaşamındaki durumuna dikkat çekti.

GÜNÜN SORUSU: Kadın istihdamı sorunu nasıl çözülür?

Türkiye’de 10 kadından sadece 3’ü istihdam ediliyor. 2018 yılında kadın istihdamı erkek istihdamına oranla daha hızlı düşüş gösterdi. Peki kadın istihdamındaki bu sorun nasıl çözülebilir?

Türkiye’de her 10 kadından 7’si istihdam dışında

Türkiye’de 10 kadından sadece 3’ü istihdam ediliyor, 3 milyon kadın haftada 45 saatten fazla çalışıyor, işsizlik sigortasına başvuran kadın sayısı % 57 arttı, kadınlar erkeklerden daha az kazanıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Türkiye’de 4 buçuk milyon kadın kayıt dışı çalışıyor

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Türkiye’de çalışma yaşamında olan 9 milyon kadının 4 buçuk milyonunun kadının kayıt dışı, sigortasız çalıştığına dikkat çekti.