JES mücadelesi

‘Toprak bizim ebedi evimiz, bu topraklar biziz’

Kızılcaköy’de jeotermale karşı mücadele eden ve direne direne kazanan kadınlar yazdı: Zaferimiz Sabiha annemize ve Ceride annemize armağan olsun!

Kızılcaköy’de sevindiren karar: JES'e verilen ÇED olumlu raporu iptal edildi

Aydın Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova köylerinde yapılmak istenen Sarı Zeybek JES projesi için verilen ÇED olumlu kararı iptal edildi.

‘Kızılcaköy Gazisi’ 80 yaşındaki Hatice Barlas kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Aydın Kızılcaköy’de JES’e karşı direnen Hatice Barlas, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Salgından istifade edildi, Kızılcaköy’de JES için ÇED onayı verildi

Kovid-19 salgını gündemdeyken salgını fırsata çeviren sermaye Kızılcaköy’de yapılması planlanan jeotermal enerji santrali için ÇED onayı verdi. Kızıkcaköylü kadınlar karara tepkili.

GÜNÜN OYUNU: Kızılcaköylü kadınlardan ‘Neymiş Bu Jeotermal?’

Jeotermal’e direnen Kızılcaköylü kadınlar ‘Neymiş Bu Jeotermal?’ oyunu ile direnişlerini anlatacak.

Kızılcaköylü kadınlar yeni yılda JES istemiyor

5 aydır JES için gelen ekipleri köye sokmayan Kızılcaköylü kadınlar her türlü müdahaleye rağmen mücadeleye devam ediyor. Kadınların bir de yeni yıl mesajları var.

GÜNÜN İSYANI: Ölürüz de jeotermal yaptırmayız!

Köylerine jeotermal santral yapılmasına karşı aylardır direnen Kızılcaköylü kadınlar Vali Yardımcısına ‘O kepçenin önüne yatacağız, gene de jeotermali yaptırmayacağız. Ölmeye razıyız’ dedi.

Yaşam alanlarını savunan Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırı

JES’e karşı çıkan Aydın Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırdılar. Köylü kadınlar jandarmaya ‘Yazıklar olsun, siz kimi koruyorsunuz?’ diye tepki gösterdi.

Kızılcaköy’de asker tarafından itilen bir köylü kadın bayıldı

Köylüler direniş çadırlarının JES şirketinin tel örgü ile çevirdiği arazinin karşısına taşırken, Jandarma ile köylüler arasında yaşanan arbedebe askerin ittiği bir köylü kadın bayıldı.

Kızılcaköylü kadınlar jandarmayla karşı karşıya geldi

Köylerine JES yapılmasına karşı çıkan Kızılcaköylü kadınlar jandarmalarla karşı karşıya geldi.

Kadınlar ÇED toplantısını bastı, yetkililer toplantıyı terk etti

Aydın Kızılcaköy’de yapılmak istenen jeotermal santrali için düzenlenen ÇED toplantısında kadınların protestosuyla karşılaşan Bakanlık ve şirket yetkilileri, toplantıyı terk etmek zorunda kaldı.

GÜNÜN ZAFERİ: Elleri ceviz karası kadınlar kazandı

Elleri ceviz karası, incirden yanmış kadınlar aylarca toprakları, suları için verdikleri direnişi kazandı. Nasıl kazandıklarını anlatıyorlar, başka kadınlara da umut olsun diye...

Uzundere organik pazarından kadınlar: Biz de varız

7 yıl önce kadınların ev ekonomisine katkı sunmak için kurmak istedikleri pazar, 5 kadınla başladı ve giderek büyüdü. Her hafta perşembe günü kurulan Uzundere organik pazarında kadın pazarcılarlayız.