Uzundere organik pazarından kadınlar: Biz de varız
7 yıl önce kadınların ev ekonomisine katkı sunmak için kurmak istedikleri pazar, 5 kadınla başladı ve giderek büyüdü. Her hafta perşembe günü kurulan Uzundere organik pazarında kadın pazarcılarlayız.

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi’nde kadınlar organik pazarda kendi ürettiklerini satarak geçimlerini sağlıyor. 7 yıl önce kadınların ev ekonomisine katkı sağlamak için kurmak istedikleri pazar, 5 kadınla başladı ve giderek büyüdü. Her hafta perşembe günü kurulan Uzundere organik pazarında kadınlarla buluşarak, kuruluşundan bu yana neler yaşadıklarına dair sohbet ettik.

YAŞAM ALANLARIMIZA DA SAHİP ÇIKIYORLAR
Uzundere Mahallesinde geçtiğimiz günlerde jeotermal santrale karşı açılan yürütmeyi iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Karar öncesi buradaki Uzundere halkı açılmak istenen jeotermal kuyularına karşı çukurların başında dönüşümlü olarak nöbet tutmuştu. Mücadelenin en önlerinde ise Uzundere’deki kadınlar vardı. Uzundereli olan Meryem Evrim Çetin Çamlıçukur ise en başından süreci değerlendiriyor.

İlgili haberler
GÜNÜN PAZARI: El emeği göz nuru

Doğadaki her şey kadınların elinde birbirinden güzel süslere dönüşüyor. Kadınlar doğal malzemelerle...

Çankaya’da Kadın Emeği Festivali

Çankaya Belediyesi, kadınların el emeğine dayalı ürünlerinin yer alacağı ‘Kadın Emeği Festivali’ne h...

Pazarımız sayesinde biz de varız diyoruz

7 yıl önce kadınların ev ekonomisine katkı sunmak için kurmak istedikleri pazar, 5 kadınla başladı v...