Yaşam alanlarını savunan Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırı
JES’e karşı çıkan Aydın Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırdılar. Köylü kadınlar jandarmaya ‘Yazıklar olsun, siz kimi koruyorsunuz?’ diye tepki gösterdi.

Topraklarında jeotermal enerji santrali (JES) yapılmasına karşı günlerdir direnen Aydın Kızılcaköylülerin üzerine TOMA gönderdiler. Jandarma ve polis, aralarında yaşlı, engelli, çocukların da olduğu köylülere gazla, TOMA’larla saldırdı.

‘ŞİRKETİN POLİSİ MİSİNİZ SİZ?’

Dünkü jandarma saldırısının ardından gece boyunca nöbetlerine ateş etrafında şarkılar, türküler söyleyerek devam eden Kızılcaköylüler sabah TOMA ve takviye edilmiş polis ve jandarmayı karşılarında buldu. Devletin kendilerine karşı tavrını protesto etmek için çocuklarını okula göndermeyerek direniş alanına getiren Kızılcaköylü kadınlar TOMA’lara “Yazıklar olsun, siz kimi koruyorsunuz? Şirketin polisi-jandarması mısınız siz? Bizler sizin anneniz yaşındayız. Bu çocuklar sizin de çocuklarınız olabilirdi” diye tepki gösterdiler. Aralarında yaşlı ve engellilerinde bulunduğu köylüler “TOMA yetmez bizi ezmeye, uçakları da göndersinler” dedi. Şirket çalışanlarının tel örgü çekmesine engel olmak isteyen köylülere jandarma ve polis biber gazı ile saldırdı. Çok sayıda köylünün etkilendiği biber gazı saldırısına rağmen köylüler alanı terk etmeyerek direnişe devam ediyor.

DÜNKÜ JANDARMA SALDIRISINDA ÜÇ KADIN YARALANDI
Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy ve komşu 5 köyün arazileri içerisinde JES için sondajlara başlamak isteyen Güriş A.Ş şirketine karşı köylüler 100 günü aşkın bir zamandır direniyor. İki gün önce şirketin polis ve jandarma eşliğinde Kızılcaköy’e ait tarım alanlarının ortasında satın aldığı erik bahçesini beton direklerle çevreleyip tel örgü ile çevirmesine köylüler izin vermedi. JES projesinin ortaya çıkmasından itibaren köy meydanına kurdukları direniş çadırı ile mücadeleyi sürdüren köylüler, çadırlarını ve direnişi köye yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki bu alana taşıdı. İki gündür gece gündüz tarlaların içinde nöbet tutan Kızılcaköylüler, zaman zaman jandarma ve polisle karşı karşıya geldi. Şirket elemanlarının tel örgü çekmek için diktikleri direklerin dibine beton atma çabalarına engel olan köylülere dün jandarma müdahale etti. Üç köylü kadının çeşitli yerlerinden yaralandıkları müdahale sonrası yaralılar ambulansla hastaneye götürülürken kalan köylüler direnmeye devam etti. Dün birkaç kez daha direklerin dibine beton dökmek için harekete geçen şirket çalışanlarına ve onlara kalkan olan jandarmaya köylülerin sert tepkileri sonuç verdi ve şirket çalışanları direk dibine beton dökemeden çekilmek zorunda kaldı.
ŞİRKET TEL ÖRGÜNÜN YANI SIRA KAMERA DA TAKIYOR

Köylülere gazlı müdahalenin ardından yapılan tartışmalarda jandarma yetkilileri Güriş şirketinin elemanlarının araziden çekileceğini, ancak karşılığında köylülerin de köye dönmeleri pazarlığını yapmak istediler. 30 dönümü aşan arazinin büyük bir kısmını tel örgü içine alan ve etrafa kameralar yerleştiren şirketin elemanlarının kameraları sökmelerini ve derhal alanı terk etmelerini isteyen köylüler ise, Vali gelene kadar nöbet yerinden ayrılmayacaklarını dile getiriyorlar. Bu arada Aydın ve İzmir Barosu Çevre Hakları Komisyonları da öğleden sonra Kızılcaköy’e gidecekler.

KÖYLÜ KADINLAR: TELLER SÖKÜLMEDEN HİÇBİR YERE GİTMEYİZ

Köylülerin yanında bulunan Aydın Barosu Çevre Hakları Komisyonu üyesi Av. Hicran Danışman, jandarma yetkililerine yapılan işlemin hukuksuz olduğunu, araziye tel örgü çekilmesinin JES çalışmasının bir parçası niteliğini taşıdığını ve köylülerin yaşam alanlarını koruma mücadelesinin meşru olduğunu belirtti. Jandarma komutanının çekilen tel örgüleri işaret ederek “benim işim burada bitti, askerleri çekeceğim ama köylüler de tel örgülere ve kameralara birşey yapmayacaklarına dair söz versinler” sözleri dikkat çekerken, köylüler JES şirketi arazi etrafındaki tel örgüleri kaldırıp, alanı boşaltana kadar mücadelede kararlı olduklarını söylüyor. Özellikle köylü kadınların “Teller sökülmeden gitmeyiz” kararlılığı dikkat çekiyor.

İlgili haberler
Kadınlar ÇED toplantısını bastı, yetkililer toplan...

Aydın Kızılcaköy’de yapılmak istenen jeotermal santrali için düzenlenen ÇED toplantısında kadınların...

Kızılcaköylü kadınlar jandarmayla karşı karşıya ge...

Köylerine JES yapılmasına karşı çıkan Kızılcaköylü kadınlar jandarmalarla karşı karşıya geldi.

Kızılcaköy’de asker tarafından itilen bir köylü ka...

Köylüler direniş çadırlarının JES şirketinin tel örgü ile çevirdiği arazinin karşısına taşırken, Jan...