direniş

Lisa Fittko: Faşizme karşı direnişin kadınlarından

2. Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki Fransa’dan birçok kişinin kaçmasına yardım eden Lisa Fittko, Alman filozofu Walter Benjamin’in 1940’ta Nazilerden kaçmasına yardım etmesi ile de tanındı.

Direnen Bergama Belediyesi işçileri: Dünyayı kadınlar güzelleştirecek

Bergama Belediyesinden sendikalaştıkları için işten atılan, 25 gündür direnen üç kadın işçi 8 Mart mesajı verdi. İşçi kadınlar ‘Kadınlar düzene karşı dik durduğu sürece dünya güzelleşecek’ dedi.

VİP Tekstil direnişi 101’inci gününde

Gebze'deki VİP Tekstil’den sendikalı oldukları için atılan ve işe geri dönme mücadelelerinde 101 günü geride bırakan işçilere dün pek çok fabrikadan destek geldi.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden VİP Tekstil işçilerine dayanışma ziyareti

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, sendikalaştıkları için işten atılan ve 94 gündür direnişte olan VİP Tekstil işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Polis VIP işçilerini yağmurda bıraktı

Direnişteki VIP Tekstil işçilerinin yağmurdan korunmak için kullandığı naylona polis el koydu.

Kadınlar SF işçilerini ziyaret etti: Asla yalnız değilsiniz

İzmir’de sendikalı oldukları için işten atılan ve işe geri dönmek için direnişe geçen SF Tekstil işçilerini İzmir Kadın Platformu ziyaret etti.

Hastabakıcı Arzu ve Hatice hakları için 214 gündür direnişte

Ağır çalışma koşullarına karşı sendikalaşan Hastabakıcı Arzu Başaran ve Hatice Şener, işverenle toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine 214 gündür direnişte.

Irkçılığa karşı bir direnişin kıvılcımı olan kadın: Rosa Lee Parks

ABD tarihinde ırkçılığa karşı büyük bir hareketin başlamasına ve önemli bir kazanıma yol açan Rosa Lee Parks 24 Ekim 2005’te hayata veda etti.

Adana HiltonSA’da grev var: Bu şartlarda neden olmasın?

16 odayı en ince ayrıntısına kadar tek başlarına temizlemek zorundalar. Hepsinde boyun ve bel fıtığı var. Hakaret, mobbing gırla. Ama aldıkları ücret asgari ücretin altında!

İşe iade davasını kazanan Sibaş işçileri: İşe geri dönene kadar mücadeleye devam

İşe iade davalarını kazanan Sibaş Gıda işçileri direnişleri devam ediyor. İşçiler mahkeme kararı uygulanana kadar direnişlerini sürdüreceklerini ifade ediyor.

SİBAŞ İŞÇİLERİ İŞE İADE DAVASINI KAZANDI: Direniş iş başı yapana kadar sürecek

17 ay önce işten atılan, 190 gündür fabrika önünde direnen 51 Sibaş işçisi işe iade davasını kazandı. Söke’de görülen duruşmada mahkeme heyeti 51 işçi için sendikal tazminat ve işe iade kararı verdi.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: 2018’de eylemlere katılan işçilerin yüzde 26’sı kadındı

2018 yılında eylem, grev, direnişlere katılan toplam 83 bin işçi ve emekçinin yüzde 26’sını kadınlar oluşturdu.

SİBAŞ işçisi kadınlar: Muhtarlık patron destekçilerine bırakılmayacak kadar kıymetli

Hayatlarında ilk defa bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine katılan ve kendi etkinliklerini düzenleyen SİBAŞ işçisi kadınlar şimdi patrondan yana olmayan bir muhtar için aday çıkardı

DİRENİŞTEKİ EKSEN MAKİNA İŞÇİLERİ: Artık bıçak kemiğe dayandı

Kıdem tazminatları ve üç aylık ücretleri ödenmediği için direnişe başlayan Eksen Makine’daki kadın işçiler ‘Yıllarca canla başla çalıştık, şimdi kriz bahanesiyle bizi mağdur ediyorlar’ diyor.

Yaşam alanlarını savunan Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırı

JES’e karşı çıkan Aydın Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırdılar. Köylü kadınlar jandarmaya ‘Yazıklar olsun, siz kimi koruyorsunuz?’ diye tepki gösterdi.

Flormar’da direniş öğretiyor: ‘Beraberliği öğrendim, bireyselliği reddettim’

Direnişin 76. gününde Flormar işçileri anlatıyor: “Direniş öğretiyor, öz güvenimiz geliyor. Ya biz bu sendikayı içeri sokacağız, ya da Flormar kepenkleri kapatıp gidecek.”

‘Ben buraya oturduğum zaman umudum başladı’

3,5 yıl Ethica Hastanesinde görev yapan ve itaatsizlik gerekçesiyle işten atılan Derya Koçak, hastanenin gasp ettiği haklarını almak için 13 gündür direniyor.

CSUN işçileri nöbette: ‘Belirsizlik bütün hayatımızı alt üst etti’

6 aydır üretimin durduğu CSUN’da Mayıs ücretleri de ödenmeyen işçiler nöbete başladı. Bir kadın işçi ‘Fabrikadaki belirsizliği düşünmekten sürekli temizlik yapıyorum, neredeyse hasta olacaktım’ diyor.

KESK üyesi kadınlardan Flormar önünde eylem

KESK İstanbul Kadın Meclisi sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişlerini sürdüren 115 Flormar işçisine destek olmak için yarın Şişli’deki Flormar mağazası önünde eylem yapıyor.

Kadın işçilerin ‘katmerli’ direnişi ne öğretiyor?

İşyerinde patrona, bazen iş arkadaşlarına, hatta sendikaya... evde aileye... Kadın işçilerin direnişi ne öğretiyor?