İsviçre

İsviçre kadın grevlerinin son 5 yıllık örgütlenme biçimi ve deneyimi üzerine

2019 yılında çalışma koşullarındaki pek çok eşitsizliğe karşı 500 bin kadının katıldığı bir grev gerçekleşti. Tartışmalarla birlikte bu deneyim 2023’te 300 bin kadının katıldığı grevin taşlarını ördü.

İsviçre Neuchâtel Kantonu’nda 8 Mart buluşması

İsviçre DİDF Kadın Grubunun çağrısıyla kadınlar Neuçhatel Kantonu’nda 8 Mart etkinliğinde buluştu.

Comment avons-nous organisé une votation pour les revendications des soins infirmiers en Suisse ?

Pierre-André Wagner, de SBK-ASI analyse pour Ekmek ve Gül la victoire aux urnes pour l'amélioration des conditions de travail des soins infirmiers.

İsviçre’de hemşirelerin talepleri için bir halk oylamasını nasıl örgütledik?

İsviçre Hemşireler Derneğinden Pierre-André Wagner, hemşirelerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sürdürdükleri halk oylamasını ve kazanımlarını Ekmek ve Gül’e değerlendirdi.

Une victoire historique en suisse: «Oui» à l'amélioration des conditions des soins infirmiers

: La population suisse soutient à 61% l'initiative sur les soins infirmiers. Il s’agit du premier vote en faveur d'une catégorie professionnelle accepté depuis l'introduction du droit d’initiative.

İsviçre’de kadına yönelik şiddet: Kadın cinayetleri artıyor, göçmen kadınlar korunmasız

İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan ama göçmen kadınlarla ilgili maddeye çekince koyan İsviçre’de kadına yönelik şiddetle ilgili tabloyu Brava’dan kadınlarla konuştuk.

İsviçre Hemşireler Derneği (SBK-ASI): Güçlü Hemşireler için EVET

İsviçre'de hemşirelerin “Sağlıkçı Yürüyüşü”nü ve “Daha Güçlü Hemşireler için EVET” referandumunu İsviçre Hemşireler Derneğinden Pierre-André Wagner ile konuştuk.

İsviçre’de binler kadınların emeklilik yaşının artırılması planına karşı yürüdü

Cumartesi günü İsviçre'nin başkenti Bern'de binlerce kişi federal hükümetin, kadınların emeklilik yaşını 64’ten 65’e yükseltme planına karşı yürüdü.

Fransızca öğretmeni Pilar: Günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanan insanların sayısı artıyor

İspanya’da yaşayan 65 yaşındaki Pilar, pandemi sürecinde yaşadıklarını ve İspanya’daki test ve aşılama ile ilgili durumları aktarırken, Ekmek ve Gül okuyucularına 1 Mayıs mesajı da gönderdi.

İsviçre tarihinin karanlık sayfası cadıların yakılması ve günümüze yansımaları

Avrupa'da kadınlar artık meydanlarda, diğer kadınlara ibret olsun, başkaldırıya yeltenmesinler diye yakılmıyor. Ancak yetersiz yasalar ve keyfi uygulamalar, kadınların canını almaya devam ediyor.

İsviçre’de kadına oy hakkı: Trajikomik bir referandum hikayesi!

İlk kez “Biz de karar vermek istiyoruz, kanton yasası değişsin” diyen Zürihli kadınlar, 1868’de oy hakkı için dilekçe toplayarak, ortalama yüz yıllık bir demokrasi arayışını başlattılar.

14 Haziran İsviçre Kadın Grevi: Eşit işe eşit ücret için mücadeleye devam!

1991 yılında kadınların eşit haklar talebiyle İsviçre’de gerçekleştirdiği grevin yıl dönümünde on binlerce kadın yine sokaklara çıktı, taleplerini haykırdı.

İsviçre: Korona nedeniyle aile içi şiddet artıyor, sığınmaevlerinin kapasitesi yetersiz

Koronavirüsü nedeniyle İsviçre’de insanlar evlerine kapanırken, aile içi şiddetin de artacağı öngörülüyor. İsviçre’de sığınmaevleri ise kapasitesinden fazla doluluğa sahip ve yeni taleplere yetersiz.

İsviçre’de miting yerine 8 Mart yayını

Cenevre Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği’nden kadınlar Türkiyeli Kadınlar adına 8 Mart günü yaptıkları konuşmada Ekmek ve Gül’e selam göndermeyi de unutmadılar…

İsviçre’de kadın hareketinin öncülerinden: Helene von Mülinen

İsviçre’de kadın hakları konusunda önemli adımlar atılmaısnı sağlayan, seçim hakkı mücadelesinin öncülerinden Helene von Mülinen’ı ölüm yıl dönümünde hatırlayalım...

İsviçre’de 8 Mart: Şiddete, ayrımcılığa, savaşa karşı

İsviçre’nin birçok kantonunda yapılan 8 Mart kutlamalarına binlerce kadın katıldı. Ücret eşitliğinin sağlanmasını isteyen kadınlar, şiddete, ayrımcılığa, savaşa ve ırkçılığa karşı yürüdü.

Cenevre Mövenpick temizlik işçilerinden ‘Sıfır Saat Sözleşmesi’ tepkisi

Mövenpick Oteller zinciri, temizlik işçisi kadınların eylemiyle gündemde. Turizm devleri arasındaki otelin Cenevre şubesinde işçi kadınlar ağır çalışma koşulları ve yetersiz ücretlere karşı eylemde.

Cenevre Albatros Derneği’nden 8 Mart etkinliği

Cenevre’de yaşayan Türkiye göçmenleri derneği olan Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi kadınlar düzenledikleri 8 Mart etkinliğinde hem eğlendi, hem sorunlarını konuştu.

İsviçre’de göçmen kadınların 8 Mart buluşması

İsviçre’de göçmen kadınların yan yana gelerek oluşturduğu Albatros Kültür ve Dayanışma Derneğinden kadınlar 7 Mart’ta bir araya geliyor. Kadınlar 8 Mart mitingine de birlikte katılacaklar.

İsviçre’de kadınlar ‘Gücümüz birliğimiz’ diyor, 8 Mart’a çağırıyor

İsviçre’de faaliyet yürüten Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği ‘gücümüz birliğimiz’ diyerek tüm göçmen ve İsviçreli kadınları 8 Mart etkinliklerine çağırıyor.