İsviçre’de kadın hareketinin öncülerinden: Helene von Mülinen
İsviçre’de kadın hakları konusunda önemli adımlar atılmaısnı sağlayan, seçim hakkı mücadelesinin öncülerinden Helene von Mülinen’ı ölüm yıl dönümünde hatırlayalım...

İsviçre’de kadınlara seçim hakkı mücadelesinin en önde gelen isimlerinden olan ve örgütlü İsviçre kadın hareketinin kurucularından kabul edilen Margareta Rosalie Helene von Mülinen 27 Kasım 1850’de Bern’de doğdu. 11 Mart 1954’te öldü.

Bernli varlıklı bir ailenin kızı olarak geniş bir genel kültür edinme olanağına sahip oldu. Ancak o dönemde yasak olduğundan bir kadın olarak üniversite öğrencisi olamadı, erkeklerin yanında misafir dinleyici oldu, dersleri diploma almaksızın öğrendi. Ömrü boyunca kadın olduğu için hep ayrımcılığa uğradığından, eşit haklara sahip olmadığından şikayet etti. Beraber yaşadığı Emma Pieczybska-Reichenbach’la birlikte kadın haklarını güçlendirmek için Cenevre Kadınlar Birliği benzeri Uyumlu Toplum derneğini kurdu. Bu dernek daha sonra İsviçre Kantonlar Kadın Konferansı adını aldı.

Geç yaşlarda kadın hareketiyle tanışmasına rağmen kadın hakları konusunda önemli adımlar atılmasını sağladı.

Helene von Mülinen’in inisiyatifiyle 26 Mayıs 1900’de İsviçre Kadınlar Birliği (BSF) kuruldu. 1904 yılına kadar birliğin başkanlığını yaptı. Değişik öncü kadınlarla birlikte kadın haklarını da içeren medeni kanunun ve sağlık sigortası yasasının çıkarılmasında büyük rol oynadı. Seçim hakkı için de kampanyalar örgütledi.

Mülinen, İsviçre’nin tüm kantonlarında kadınların benzeri sorunlara sahip olduğunu ve ortak mücadele etmesi gerektiğini öne çıkararak ülkede örgütlü ortak kadın mücadelesinin temelini attı.

BSF bir kadın parlamentosu işlevindeydi. Birlikte tartışıldı, çözüm önerileri getirildi ve mücadele edildi. Ortak manifestolar hazırlandı. Birlik devlet kurumları ve kamuoyu karşısında kadınların haklarını savundu. BSF devlet bünyesinde ve erkeklerle birlikte mücadele edilmesi gerektiği düşüncesindeydi ancak kadın hakları mücadelesini öncül görevi olarak görmekteydi.

İlgili haberler
İsviçre’de kadınlar ‘Gücümüz birliğimiz’ diyor, 8...

İsviçre’de faaliyet yürüten Albatros Kültür ve Dayanışma Derneği ‘gücümüz birliğimiz’ diyerek tüm gö...

İsviçre’de göçmen kadınların 8 Mart buluşması

İsviçre’de göçmen kadınların yan yana gelerek oluşturduğu Albatros Kültür ve Dayanışma Derneğinden k...

İsviçre’de 8 Mart: Şiddete, ayrımcılığa, savaşa ka...

İsviçre’nin birçok kantonunda yapılan 8 Mart kutlamalarına binlerce kadın katıldı. Ücret eşitliğinin...