İstanbul Sözleşmesi

EŞİK’ten çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula, #MeclisGöreve

Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açılmasına karşı; Sözleşmenin uygulanması, denetlenmesi ve işlevini yerine getirmesi için Meclis’i göreve çağırdı.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Eğitimci kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ diyor

Eğitim Sen Ankara 4 Nolu Şube üyesi kadın eğitimciler İstanbul Sözleşmesi için birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Kadınlar Meclisin açılacağı 1 Ekim’de sokakta

İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istemesine karşı aylardır mücadele eden kadınlar Meclisin açılacağı 1 Ekim Perşembe günü ‘Haklarımız pazarlık konusu değil’ diyerek sokaklara çıkıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!

Sultangazi Ekmek ve Gül Grubunun kadın cinayetlerine karşı hazırlamış oldukları beste sizlerle...

İskenderun Kadın Platformundan çağrı: Şiddetle mücadelede eylem planı hazırlansın

İskenderun Kadın Platformu, Meclis'teki tüm partileri şiddetle mücadele konusunda Yol Haritası/Eylem Planı çıkarmak için ortak çalışmaya davet etti.

Eskişehirli kadınlar haklarından ve hayatlarından vazgeçmemek için buluşuyor

Eskişehirli kadınlar, kadınların haklarına yönelik saldırılara karşı sessiz kalmıyor. Kadınlar yapacakları açıklamayla Eşitlik İçin Kadın Platformunun Eskişehir kampanyasının startını verecek.

Mor Çatı: Kadınların adalete güvenleri tesis edilmeli

‘Koronavirüs Salgını ve Kadına Yönelik Şiddet/Mor Çatı Temmuz – Ağustos 2020 Raporu’nu paylaşan Mor Çatı, kötü uygulamalara karşı yetkililerin önlem almasını, ihlallerin kovuşturulmasını istedi.

GÜNÜN ANİMASYONU: İstanbul Sözleşmesi Bizim

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği, hazırladığı animasyonla şiddete maruz kalan 3 kadının hikayesini ve İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanmasının ne kadar önemli olduğunu anlattı.

EŞİK Platformu: Hangi kadın örgütleriyle görüşüyorsunuz, açıklayın!

Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi için yapılan CİMER başvurularına verilen cevapta sözleşmenin adının dahi geçirilmediğine dikkat çekti. Fuat Oktay’a “Kimle görüşüyorsunuz” diye sordu.

İstanbul Sözleşmesi hakkında yalanlar ve gerçekler

İstanbul Sözleşmesi tartışmaları ve Sözleşmeye dönük karalamalar sürerken, Şişli Ekmek ve Gül Grubu İstanbul Sözleşmesi’yle yalanları ve gerçekleri konuşuyor.

İstanbul Sözleşmesi’nden, haklarımızdan, taleplerimizden vazgeçmiyoruz!

‘Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesini Uygula!’ Kampanya Grubu yaptığı açıklamayla somut adımlar atılıncaya kadar mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

Almanya’nın İstanbul Sözleşmesi notu zayıf

İstanbul Sözleşmesi’nin Almanya’da uygulanmasına dair GREVIO Raporu yayımlandı. Hükümet Sözleşmeyi doğru yolda atılmış doğru bir adım olarak nitelese de durum Almanya’da da iç açıcı değil.

Naldökenli kadınlar ve BORKAD üyeleri İstanbul Sözleşmesi gündemiyle toplandı

Naldöken Mahallesi’nde kadınlar, kadına yönelik şiddete karşı haklarını konuşmak için bir araya geldi. Bornova Kadın Dayanışma Derneği kadınlarla buluşma gerçekleştirdi.

Avukat İlke Işık: Yeni önlemler ‘Gereğini yapmıyoruz’un bir itirafı

Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele için yeni önlemler yayımladı. Önlemleri değerlendiren Av. İlke Işık, Bakanlığın ‘Gereğini yapmıyoruz’ itirafında bulunduğunu vurguladı.

Gaziantep Demokratik Kadın Platformu: Kadınları değil katilleri yargıla

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve kadın cinayetlerinin durdurulmasını isteyen Gaziantep Kadın Platformu, iktidara seslenerek, ‘Kadınları değil tacizcileri, tecavüzcüleri, katilleri yargıla’ dedi

Ford işçisi kadınlar: Sözleşme ‘Her alanda eşitliği sağla’ dediği için hedefte

Ford’da çalışan metal işçisi kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istenmesini şiddeti önlemek istememe olarak yorumluyor ve ‘Her alanda eşitliği sağla’ dediği için hedefte olduğunu vurguluyor.

Yaşamlarımızı hep birlikte savunmaya devam edeceğiz

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifinden Elif Sinem Arıkan, Arzu Erkan, Hanne Baytürk ve Elif Yetigin’le inisiyatifin bu güne kadar neler yaptığını ve bundan sonra neler yapacaklarını konuştuk.

İşyerinde şiddet, ayrımcılık ve İstanbul Sözleşmesi

İstanbul Sözleşmesi, işyerinde de şiddetin önlenmesi bakımından bir araç. İşyerinde kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın engellenmesi için esas olan ise işçi kadınların örgütlülüğü.

Bornova Belediyesi’nde kadın işçiler şiddete karşı korunma ve eşit istihdamı TİS’e yazdırdı

Bornova Belediyesi’nde çalışan, Genel İş İzmir 7 No’lu Şubede örgütlü kadınlar, TİS taslağı çalışmalarının doğrudan katılımcısı oldular, tek tek birimlerde tartıştılar ve tüm taleplerin öyle oluşturdu

Avcılar’da Ekmek ve Gül dayanışması:  Bir aydır hiç durmadık, adım adım çoğaldık!

İstanbul Avcılar Ekmek ve Gül Grubu son 1 aydır hummalı bir çalışma içinde; standlar, bildiri dağıtımları, ev toplantıları, üniversite çalışmalarıyla onlarca kadına ulaşıyor.