İstanbul Sözleşmesi

‘Kadınların öldürülmesini sıradanlaştırmayacağız’

Bütün bu acil ve elzem ihtiyaçlarımız şunu gösteriyor ki daha örgütlü bir kadın dayanışmasına ihtiyacımız var ve yeniden “İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz!” demeye...

İstanbul Sözleşmesi'nin feshini onaylayan hakim AYM'ye atandı

İstanbul Sözleşmesi'nin fesih kararını hukuka uygun bularak onaylayan, eski Danıştay 10'uncu Dairesi Başkanı Yılmaz Akçil AYM üyesi olarak atandı.

AYM, tehdit edilen kadının tedbir talebinin reddedilmesine karşı İstanbul Sözleşmesine atıf yaptı

Anayasa Mahkemesi, iki erkek tarafından tehdit edilen Nuriye Ayhan Altıner isimli kadının tedbir talebinin reddedilmesi kararında İstanbul Sözleşmesinin koruyucu niteliğine atıf yaptı.

Savcılar İstanbul Sözleşmesi'nin feshinin iptalini istedi, hakim davanın reddini ima etti

Bugün Danıştay'da görülen davada Danıştay savcıları Cumhurbaşkanı kararının iptalini isterken, duruşma hakimi davayı reddedeceğini ima etti. Avukatlar hakimin reddini istedi.

EŞİK İstanbul Sözleşmesi için Danıştay'a çağrı yaptı

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Danıştay'daki İstanbul Sözleşmesi davasının duruşmaları için 28 Kasım'da Danıştay önünde buluşacağını ifade etti.

Aile Bakanının 'reklamını yaptığı' tedbirler şiddeti önlemiyor

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının yanıtlaması için kadına yönelik şiddete ve önleme çalışmalarına dair soru önergesi verdi.

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını protesto eden kadınların davasında karar | ‘Gerçek adalet sağlanana dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasına “Artık yeter, kadınlar yaşam güvencesi istiyor” pankartı asan yedi kadının yargılandığı davada karar verildi.

Eskişehir’de şiddet gören kadın 2 buçuk yıldır boşanamıyor

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, “Aile Mahkemeleri 6284 sayılı Kanun tedbirlerini gözetmeli!” diyerek bir açıklama yayımladı.

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlar beraat etti: ‘Hiç açılmaması gereken bir davaydı’

2020 yılı temmuz ayında İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına karşı ses çıkarmak için düzenlenen forumun ardından gözaltına alınıp haklarında dava açılan kadınlar beraat etti.

AB' de İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girdi

Avrupa Komisyonu sözleşmeye dair yaptığı açıklamada, 'Ancak kadın ve kız çocukları korku içinde yaşamadığı sürece, gerçek anlamda adil ve eşit bir Birlik içinde yaşayabiliriz.' dedi.

Kadına yönelik şiddet çığ gibi büyüyor

Dün bir kadın cinayeti ve iki ayrı kadına şiddet olayı yaşandı. Uluslararası Af Örgütü ise siyasi parti genel başkanlarına İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesi çağrısını içeren bir mektup gönderdi.

Kadına şiddetle mükemmel mücadele ettiniz de annem gözlerimin önünde neden öldürüldü?

İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar imzaya açılması amacıyla Mecliste bir genel görüşme açılması talebi Cumhur İttifakının oylarıyla reddedildi.

İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin üzerinden iki yıl geçti: 600'den fazla kadın öldürüldü

Bugün İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin ikinci yılı. Sözleşmenin kaldırıldığı günden bugüne 608 kadın, erkekler tarafından katledildi. EMEP Milletvekili Sevda Karaca, süreci değrelendirdi.

Boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından başından vurulan kadın hayatını kaybetti

Adana'da, boşanma aşamasında olduğu Erhan Arslan tarafından başından vurularak ağır yaralanan Nuriye Arslan, hastanede 7 gündür verdiği yaşam savaşını kaybetti.

Avrupa Parlamentosu İstanbul Sözleşmesini onayladı

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin İstanbul Sözleşmesi'ne katılımını onayladı.

İstanbul Sözleşmesi Forumuna yönelik dava ertelendi

İki yıl önce Abbasağa Parkı’nda İstanbul Sözleşmesi için yapılan forumda gözaltına alınan üç kadına açılan davanın ikinci duruşması görüldü.

İstanbul Sözleşmesini savunan kadınlara açılan davanın ikinci duruşması yarın görülecek

2020'de İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için Beşiktaş'ta yan yana gelen ve haklarında dava açılan EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros ve Rüya Kurtulmuş süreci Ekmek ve Gül'e aktardı.

Av. İlke Işık: Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararı tam da iktidarın istediği biçimde

Av. İlke Işık: ‘Yargı bu ülkede çok ağır işleyen bir kurum ama iktidarın dahil olduğu konularda inanılmaz hızla işlediğini görüyoruz. Bu çok somut bir örneği.’

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını 'hukuka uygun' buldu

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasıyla ilgili ret kararını "hukuka uygun" bularak onadı. Türkiye resmen İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi.

25 Kasım’da dünyada, Türkiye’de kadınlar eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam için sokakta olacak!

Selma Gürkan: ‘Emek Partisi olarak kadınları tekelci kapitalizmin saldırganlığına, ataerkil tahakküme, ezilmişliğe ve şiddete karşı mücadeleyi daha da büyütmeye çağırıyoruz.’