İstanbul Sözleşmesi

Avukat Selin Nakıpoğlu: Yasaların uygulanmamasını kadınlar canlarıyla ödüyor

Dünya Ekonomik Forumunun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporunda Türkiye’nin notunun ‘en kötü’. Av. Selin Nakıpoğlu, iktidarın şiddetle mücadele ediyor‘muş’ gibi yapmaktan öteye gitmesi gerektiğini söyledi.

2020 Kadın Hakları Deklarasyonu yayınlandı: Haklarımız pazarlık konusu değil!

Bine yakın kadın kuruluşundan oluşan 12 kadın ağı ve platformu, ayrımcılık, şiddet, ekonomik zorluk ve hak ihlallerine dikkat çekmek için bir araya gelerek 2020 Kadın Hakları Deklarasyonu yayınladı.

‘Şiddeti cezasız bırakmak şiddet potansiyeli olanları cesaretlendiriyor’

Kadına ve çocuğa yönelik şiddette, yargıda uygulanan ve uygulanmayan tüm maddeleri, nelere yol açtıklarını, çözüm önerileri ile birlikte Ceren Kalay Eken ve İdil Yalçıner Şimşek ile konuştuk.

İstanbul Sözleşmesini antipropagandalara teslim etmeyeceğiz!

İstanbul Sözleşmesine dönük antipropagandalara karşı haklarımızı savunuyoruz. Mahallemizde kadınlara bildiriler dağıtıyor İstanbul Sözleşmesini anlatıyoruz.

Kadın cinayetlerinde önlem yok, laf çok!

Kadın cinayetlerine dair konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun erkeklere ‘Kendinize gelin yahu Böyle bir ayıp olur mu?’ sözlerine karşı Tülay Korkutan, ‘Nasihatler sorunu çözmez’ dedi.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceğiz

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, 25 Kasım'a ilişkin açıklamasında, ‘Kadın düşmanı medyaya sözümüz: Sözleşmeden vazgeçmeyeceğiz!’ dedi.

EŞİK’ten Meclis izleme raporu: Bütçe soruları havada, İstanbul Sözleşmesi maskelerde kaldı!

Eşitlik İçin Kadın platformu, son bir ayda, kadın hakları ve cinsiyet eşitliği adına TBMM’de yapılanlar ve yapılmayanları sıraladı.

‘Muhtar Sultan Aksu: Evde, sokakta, neredeysek orada 25 Kasım’da yan yana olalım’

Sultan Aksu Kadıköy, Rasimpaşa Mahallesi muhtarı. Pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin arttığına yönelik gözlemleri olduğunu söyleyen Aksu ile deneyimlerini konuştuk.

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara para cezası!

Temmuz ayında İstanbul Beşiktaş'ta kadına yönelik şiddet ve İstanbul Sözleşmesi konulu forum düzenlemek isteyen kadınlara para cezası verildi.

EŞİK Meclis'i yakın takibe aldı: İlk 15 günün kadın hakları performansı kötü!

Meclis’i yakın takibe alan EŞİK Platformu, 15 günden bir rapor açıklayacak. İlk raporunda Platform, Meclis’in görevini nasıl yerine getirmediğini madde madde açıklıyor…

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı EŞİK’ten uluslararası buluşma

EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılarla karşı birlikte mücadele etmek için uluslararası kadın buluşması düzenledi.

Haklarında para cezası kesilen Mersinli kadınlar itirazda bulundu

İstanbul Sözleşmesi ve Pınar Gültekin eylemlerine katıldıkları için haklarında idari para cezası uygulanan Mersin Kadın Platformu üyeleri, cezaların iptaline yönelik itiraz için başvuruda bulundu.

Haklarında para cezası kesilen Mersinli kadınlar: Bu bir yıldırma politikasıdır

5 ve 18 Ağustos’ta ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz eylemine katılan Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefetten 3150’şer lira lira para cezası kesildi.

İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için daha ne gerek?

‘Malatyalı kadınlar İstanbul Sözleşmesi hakkında ne düşünüyor?’, ‘İstanbul Sözleşmesi Malatyalı kadınlar açısından nasıl tartışılıyor’ sorularına yanıt aradık…

Kadınlar Meclise seslendi: Takipteyiz! İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız!

İktidarın İstanbul Sözleşmesinden çıkmak istemesine karşı aylardır mücadele eden kadınlar Meclisin açıldığı bugün ‘Haklarımız pazarlık konusu değil’ diyerek sokağa çıktı, ‘Sözleşmeyi uygulayın’ dedi.

Şiddet faili Erdoğan Küpeli Tuğba Keleş adlı bir kadını öldürdü

Gülay Mübarek'i 4 yıl boyunca sosyal medya üzerinden şiddete maruz bırakan Erdoğan Küpeli isimli erkek Tuğba Keleş adlı bir kadını öldürdü.

EŞİK’ten çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula, #MeclisGöreve

Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açılmasına karşı; Sözleşmenin uygulanması, denetlenmesi ve işlevini yerine getirmesi için Meclis’i göreve çağırdı.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Eğitimci kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ diyor

Eğitim Sen Ankara 4 Nolu Şube üyesi kadın eğitimciler İstanbul Sözleşmesi için birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Kadınlar Meclisin açılacağı 1 Ekim’de sokakta

İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istemesine karşı aylardır mücadele eden kadınlar Meclisin açılacağı 1 Ekim Perşembe günü ‘Haklarımız pazarlık konusu değil’ diyerek sokaklara çıkıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!

Sultangazi Ekmek ve Gül Grubunun kadın cinayetlerine karşı hazırlamış oldukları beste sizlerle...