Seçim 2023

IŞİD

Ezidi kız çocuğunun ölümünden sorumlu Jennifer W. tutuklandı

Almanya’da mahkeme, Irak'ta 10 yaşındaki Ezidi bir kız çocuğunun susuzluktan ölmesine göz yumduğu suçlaması ile yargılanan IŞİD üyesi Jennifer W.’yi 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

IŞİD tarafından zincirlenerek yürütüldükleri yolda Ezidî kadınlar özgürlük yürüyüşü yaptı

Ezidî kadınlar, IŞİD’in Şengal’e yönelik katliamı sırasında zincirlenerek yürütüldükleri sokakta, özgürlük yürüyüşü gerçekleştirdi.

Biz IŞİD karanlığını Êzidî kadınlardan biliyoruz

Esir alınıp satılmış kız kardeşlerimize, dünyanın bütün kadınlarına, katliamlarda hayatlarını kaybetmiş insanların ailelerine, yaralanmış, sakat kalmış yüzlerce insana verilmesi gereken bir hesap var.

Gazeteci, Ressam Medya Üren: Êzidî kadınların bir çığlığı, sesi olmak istedim

Êzidî Katliamı’nın 5. yılında Êzidî kadınları anlattığı bir sergi açan Gazeteci, Ressam Medya Üren ‘Sanat masumdur ezilenlerin sesi olmalıdır. Resimlerimle yaşanan acıyı hissettirmeye çalıştım’ dedi.

Nobel Barış Ödülü IŞİD’in kaçırdığı Nadia Murad’a

2018 Nobel Barış Ödülü, tecavüze karşı yürüttükleri çalışmalar nedeniyle Doktor Denis Mukwege ve Ezidi hak savunucusu Nadia Murad’a verildi.

‘Êzidî kadınların esareti sona ermedikçe hiçbirimiz özgür değiliz’

Şengal katliamının 4. yılında kadınlar Türkiye’nin pek çok yerinde eylemdeydi. Ortak açıklama yapan kadınlar ‘Suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacaktır’ dedi.

Ortadoğu'dan kadınlar mücadele deneyimlerini aktardı

Uçan Süpürge, Ürdün ve Tunus'tan gelen kadın örgütleri temsilcileriyle düzenlediği sempozyumda kadınlar ve kız çocuklarının şiddetle mücadelede internetin kullanımı ve dijital güvenliği konuştu.

Sen ve 17 kadın, canım kardeşim!

“O garajda 21 gün kaldık. Yiyecek hiçbir şey yoktu. Tecavüz edilen kızlar ölüyordu. Tecavüzden, kanamadan, kahırdan…”

Kadınlar kendilerine dayatılan ‘karanlığı’ üzerlerinden atıyor

IŞİD’den temizlenen bölgelerde işgalden kurtulan kadınlar kendilerine dayatılan çarşafı yine söküp attı.

IŞİD ile ‘Namus’ arasında…

IŞİD tarafından kaçırılan, tecavüz edilen, ağır travmalara maruz kalan kadınlar ailelerinin ‘namus lekesi’ olarak görülüyor. Hayatları IŞİD öncesinde ve sonrasında pek değişmeyen kadınlar…

IŞİD’in elinden kaçan Êzidî kadın: Birçok işkenceye maruz kaldım

Bir yıl 10 gün boyunca IŞİD’in elinde esir kalan E.H.E. isimli Êzidî kadın, kendi imkanlarıyla IŞİD’in elinden kurtuldu. Kadının tek umudu ailesinin ve diğer Êzidîlerin kurtulması...