Ezidi kız çocuğunun ölümünden sorumlu Jennifer W. tutuklandı
Almanya’da mahkeme, Irak'ta 10 yaşındaki Ezidi bir kız çocuğunun susuzluktan ölmesine göz yumduğu suçlaması ile yargılanan IŞİD üyesi Jennifer W.’yi 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Almanya’da mahkeme, Irak'ta kocasıyla birlikte köle olarak satın aldığı 10 yaşındaki Ezidi bir kız çocuğunun susuzluktan ölmesine göz yumduğu suçlaması ile yargılanan IŞİD üyesi Jennifer W.’yi 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Federal savcılık, sanıklar için ömür boyu hapis cezası talep etmişti. Kadının avukatları, 30 yaşındaki kadının yalnızca terör örgütü üyeliğinden mahkum edilmesi gerektiğini savundu.

Münih Yüksek Bölge Mahkemesi, eski IŞİD üyesi Jennifer W.’yi yurt dışında terör örgütüne üye olmak, cinayete teşebbüs, savaş suçuna teşebbüs ve teröre teşebbüs suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Yargıç Baier, çocuğun “savunmasız ve çaresiz bir duruma maruz kaldığını” ve sanığın “güneşin sıcağında bağlı olan çocuğun ölümcül tehlikede olduğunu başından beri beklemek zorunda” olduğunu söyledi.

Mahkeme ayrıca, Jennifer W.’nin daha sonra çocuğu için ağlayan kızın annesini, durmazsa vurmakla tehdit ettiğine de ikna oldu.

Jennifer W.’nin ifadesine göre 2014’te ideolojik inancıyla Irak’a IŞİD savaşçısıyla evlenmek için gitti. İddianameye göre, 2015 yazında Felluce’de bir kız cocuğu korumasız ve alev alev yanan güneşte susuz bırakıldı. Yatağı ıslatmanın cezası olarak, kocasının beş yaşındaki çocuğu bir pencere pervazına bağladığı söyleniyor.

Ölümle sonuçlanan ve W.’nin hiçbir şey yapmadığı söylenen durumla ilgili iddianamedeki suçlama, ihmal yoluyla insan öldürmekti. Sanık ayrıca mahkemedeki son sözlerinde özür diledi ve Frankfurt am Main’de yargılanmakta olan eski kocasına atıfta bulundu: Kocasının eylemleriyle yüzleşmek için güçsüz olduğunu ve kızı öylece çözemeyeceğini söyledi.

ALMANYA'DA İLK 'EZİDİLERE YAPILANLAR NEDENİYLE SAVAŞ SUÇU KAPSAMINDA' YARGILAMA

Wenisch, Almanya'da bugüne kadar Ezidilere yapılanlar nedeniyle "savaş suçu" kapsamında yargılanan ilk IŞİD'liydi.

Ezidi azınlığa karşı savaş suçu işlemekle suçlanan Jennifer W. hakkında savcılık, ömür boyu hapis cezası talep etmişti. Jennifer W.’nin esi T.S. el-Nuri ise Frankfurt’ta yargılanıyor ve mahkeme kararını önümüzdeki ay açıklayacak.

Duruşmadan önce, Ezidi örgütü Yazda ve müdahil davacı bir açıklama yaptı: “Ezidi kurbanlar mahkemede tanıklık etme fırsatı için çok uzun zamandır bekliyorlar.” Yazda'ya göre Münih davası, IŞİD üyelerinin Ezidi azınlığa karşı işlediği suçların dünyadaki ilk iddianamesiydi. Ezidi ve Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, duruşmayı tüm Ezidi kurtulanlar için büyük bir an ve önemli bir süreç olarak nitelendirdi: “Konuştuğum her kurtulan aynı şeyi bekliyor: Faillerin Ezidilere, özellikle de kadın ve çocuklara yönelik eylemlerinden dolayı yargılanıp adalete teslim edilmesi.”

Fotoğraf:Unsplash

İlgili haberler
IŞİD’in elinden kaçan Êzidî kadın: Birçok işkencey...

Bir yıl 10 gün boyunca IŞİD’in elinde esir kalan E.H.E. isimli Êzidî kadın, kendi imkanlarıyla IŞİD’...

Biz IŞİD karanlığını Êzidî kadınlardan biliyoruz

Esir alınıp satılmış kız kardeşlerimize, dünyanın bütün kadınlarına, katliamlarda hayatlarını kaybet...

GÜNÜN ŞARKISI: Ederlezi

Ederlezi, bizim bildiğimiz adıyla Hıdrellez... 6 mayısta baharın gelişi şerefine düzenlenen, başka b...