IŞİD tarafından zincirlenerek yürütüldükleri yolda Ezidî kadınlar özgürlük yürüyüşü yaptı
Ezidî kadınlar, IŞİD’in Şengal’e yönelik katliamı sırasında zincirlenerek yürütüldükleri sokakta, özgürlük yürüyüşü gerçekleştirdi.

IŞİD’in Şengal’e yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirdiği katliamın yaklaşan yıl dönümünü yürüyüşle protesto etti.

Suka Kevin’de bir araya gelen yüzlerce kadın, fermanı anlatan fotoğraflar, zincirler ve kara çarşaflarla yürüdü. “Özerklik istiyoruz”, “Yaşasın Şengal direnişi”, “Kahrolsun ihanet”, “Kadınların direnişi ve mücadelesi fermanların önünü alacak” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Şengal lüfleri (zikzakları) olarak bilinen mıntıkada sonlandırıldı.

Yürüyüş esnasında yaşananları anımsayan kadınlar, taşıdıkları pankartlarla, yaşananların dünya genelinde soykırım olarak tanınmasını istedi. Kadınlar yeni saldırıların gerçekleşmemesi için ise Şengal Özerk Yönetimi’nin tanınmasını talep etti.

Yürüyüşün ardından konuşan Ezidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) üyesi Fehîme Silêman, “3 Ağustos 2014 tarihinde yüzlerce, binlerce Ezidî kadını bu sokaktan köleleştirilerek yürütüldü. Bu sokaktan başlayan soykırım yürüyüşünü bizler bugün özgürlük yürüyüşüne dönüştürmek istiyoruz. Çocuklarımızın, kızlarımızın, eşlerimizin acılarını gördük, yeni acılar yaşamamak için kendimizi yönetmek istiyoruz” dedi.

IŞİD saldırıları sırasında Şengal’e yardım elini uzatan herkese teşekkür eden Silêman, “Bizlere kucak açan, yardım eden tüm halkımıza şükran borçluyuz” ifadelerini kullandı.

ÇARŞAFLAR YAKILDI

Açıklamanın ardından yürüyüş sırasında kara çarşaf giyen ve ellerinde zincirlerle temsilli yürüyüş yapan kadınlar, zincirlerini çıkarıp, kara çarşafları ateşe verdi.


Kaynak: MA

Fotoğraflar: Jinha Kadın Haber Ajansı'nın videosundan ekran görüntüleri

İlgili haberler
Êzidî kadınların var oluş mücadelesi

Êzidî kadın ve çocuklar savaşın izlerini silme ve var oluş mücadelesi veriyor. Êzidîlerin kaldığı F...

Biz IŞİD karanlığını Êzidî kadınlardan biliyoruz

Esir alınıp satılmış kız kardeşlerimize, dünyanın bütün kadınlarına, katliamlarda hayatlarını kaybet...

IŞİD’in elinden kaçan Êzidî kadın: Birçok işkencey...

Bir yıl 10 gün boyunca IŞİD’in elinde esir kalan E.H.E. isimli Êzidî kadın, kendi imkanlarıyla IŞİD’...