Hindistan'da 17 yaşındaki Neha Paswan kot pantolon giydiği için öldürüldü
Hindistan'da kadınlar kendi evlerinde de güvende değil. 17 yaşındaki bir kız çocuğu, kot pantolon giydiği için öldürüldü.

Hindistan'da 17 yaşındaki Neha Paswan, kot pantolon giydiği için akrabaları tarafından öldürüldü. Paswan'ın büyükanne ve büyükbabası, amcaları, teyzeleri, kuzenleri ve tuk tuk sürücüsü de dahil olmak üzere 10 kişi hakkında cinayet ve delilleri yok etme suçlarından dava açıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, geçen hafta 17 yaşındaki Neha Paswan'ın kuzeydeki Uttar Pradeş eyaletinde akrabaları tarafından kot pantolon giydiği için dövülerek öldürüldüğü iddia edildi. Annesi Shakuntala Devi Paswan, BBC Hintçe Servisi'ne, Paswan'ın eyaletin en az gelişmiş bölgelerinden biri olan Deoria bölgesindeki Savreji Kharg köyündeki evlerinde kıyafetleri yüzünden çıkan bir tartışmanın ardından dedesi ve amcaları tarafından sopalarla ciddi şekilde darbedildiğini söyledi.

'KOT PANTOLON GİYİLMEK İÇİN YAPILDI' DEDİĞİ İÇİN SALDIRDILAR

Annesi, "Bütün gün oruç tutmuştu. Akşam, kot pantolon ve bluz giyip dua etti. Büyükanne ve büyükbabası onun kıyafetine itiraz edince Neha, kot pantolonun giyilmek için yapıldığını ve onu giymeye devam edeceğini söyledi" dedi. Anne, tartışmanın tırmanarak şiddetle sonuçlandığını belirtti.

Shakuntala Devi, kızı baygın yatarken, kayınpederinin bir tuk tuk çağırdığını ve onu hastaneye götürdüklerini söylediklerini anlatıyor:

"Onlara eşlik etmeme izin vermediler, bu yüzden akrabalarıma haber verdim, ilçe hastanesine onu aramaya gittiler ama bulamadılar." Shakuntala Devi, ertesi sabah, bölgeden geçen Gandak nehri üzerindeki köprüde bir çocuğun cansız bedeninin asılı olduğunu duyduklarını söyledi. Gittiklerinde, bunun Neha'ya ait olduğunu gördüler."

10 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILDI

Çocuğun büyükanne ve büyükbabası, amcaları, teyzeleri, kuzenleri ve tuk tuk sürücüsü de dahil olmak üzere 10 kişi hakkında cinayet ve delilleri yok etme suçlarından dava açıldı. Sanıklar henüz bir açıklama yapmadı. Bir polis yetkilisi olan Shriyash Tripathi, dedesi, amcası ve tuk tuk sürücüsü de dahil olmak üzere 4 kişinin tutuklandığını ve sorgulandığını söyledi. Polis diğer failleri arıyor.

OKULU BIRAKMASI İÇİN BASKI YAPIYORLARDI

Kayınvalidesi ve kayınbabasının, okulunu bırakması için çocuğua baskı yaptığını ve geleneksel Hint kıyafetleri dışında bir şey giydiği zamanlar onu azarladığını iddia etti. Neha geleneksel olmayan kıyafetleri giymeyi sevdiği anlaşılıyor - ailesinin BBC ile paylaştığı fotoğraflardan birinde uzun bir elbise, diğerinde kot pantolon ve ceket giydiği görülüyor.

Kadın hakları savunucuları, evlerde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin sıklıkla görüldüğünü ve genellikle aile büyükleri tarafından onaylandığını söylüyor.

Hindistan'daki kız çocukları ve kadınlar, erkek çocuk tercihi nedeniyle anne karnında öldürülme riski altında olmaktan, ayrımcılığa ve ihmale kadar ciddi tehditlerle karşı karşıya. Aile içi şiddet çok yaygın ve her gün ortalama 20 kadın getirdikleri başlık parası yetersiz bulunduğu için öldürülüyor.

Fotoğraf: (Temsili görsel) Pixabay

İlgili haberler
Hindistan’da Kast, Sömürü ve Dalit Kadınları Diren...

Hindistanlı Srishti Yadav, Hindistan’daki kast sisteminin toplum üzeirndeki etkisini ve kast sistemi...

Hindistan'da ev emekçisi kadınların talebi güvenli...

Hindistan’da kayıt dışı çalışan ev emekçisi kadın sayısı oldukça yüksek. Kadınları cinsel tacizden k...

SINIRLARIN ÖTESİ: Hindistan, Güney Afrika, Arjanti...

220 milyonluk Hindistan grevinde kadınlar güvenceli istihdam, Güney Afrika’daki çiftlik işçi kadınla...