emekçi kadınlar

22 ilden 23 işkolundan 680 kadın anlatıyor: Daha yorgun, daha yoksul, daha öfkeliyiz!

Fabrikalardan, atölyelerden, bürolardan, hizmet iş kollarından kadınların pandemi döneminde ağırlaşan yaşam ve çalışma koşulları Ekmek ve Gül ’ün 8 Mart raporunda. Kadınlar öfkeli ama umutsuz değil!

Ekmek ve Gül 8 Mart Raporu: 22 ilden 23 işkolundan 680 kadın anlatıyor

Ekmek ve Gül 8 Mart raporumuz yayında! 22 ilden 23 işkolundan 680 işçi ve emekçi kadın anlatıyor: Güvenceli İş, Şiddetsiz Yaşam ve Eşitlik İçin Gücümüz Birliğimiz!!

Yine de gülümsememizi kaybetmeyelim…

Bugünün kötüsünde yarına umutla bakan bir okuyucumuz, Hülya Bal’dan korona sürecinde kadınların yaşamına dair bazı notlar…

GÜNÜN KADINI: Alman Emekçi Kadın Hareketi Sözcüsü Käte Duncker

Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg ile birlikte çalışmalar yürüten Käte Duncker, sosyalist kadın hareketinin ileri gelen kadınlarından biriydi.

‘Yaz sıcağında çalışıyorsak yokluktan’

Yazın sıcağında sac önünde yufka ekmek açarak geçimini sağlayan kadınlar, ekonomik krizin işlerini etkilediğini anlattı.

5 MADDEDE MANİFESTO: Kadınlara tek vaat ‘iktidarın yükünü taşımak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadınlara bir tek vaat bile yok; ama kadınlardan her türlü fedakarlığı isteyen ve iktidarın geçmişinin-geleceğinin tüm yükünü sırtlanmalarını bekleyen bir ‘görev’ tayini var.

Kadınların gündemi esnek çalışma, şiddet, savaş…

Yamanlar Alevi Kültür Derneğinde gerçekleştirilen 8 Mart etkinliğine katılan kadınlar çalışma ve yaşam koşullarını anlattı. Kadınların gündemi esnek, güvencesiz çalışma, savaş ve şiddetti.

Bağcılar’da kadınlar film etkinliğinde buluştu

Bağcılar’da yaşayan Ekmek ve Gül dergisi okuru kadınlar ‘Haydi hep beraber bir film izleyelim’ der ve Kevin Hakkında Konuşmalıyız filmini seçer.

İşsizliğin sorumlusu kadınlar ve gençler değil, sizsiniz...

‘Aklınıza niye işsizlik çift hanede sorusu gelebilir. 9.2 milyon yeni istihdama rağmen kadın ve gençlerin katılımıyla işsizlik yüksek oluyor’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektubumuzdur.

Usanmadan yineliyoruz ‘Ekmek ve Gül’ talebimizi

Gazi Mahallesinde kadınlar gelenekselleşen 8 Mart etkinliğinde buluştu yine. Ta yıllara dayanan bir dostluk ve dayanışmayla.