‘Yaz sıcağında çalışıyorsak yokluktan’
Yazın sıcağında sac önünde yufka ekmek açarak geçimini sağlayan kadınlar, ekonomik krizin işlerini etkilediğini anlattı.

Yaz kış sıcak sacın önünde ekmek açarak geçimini sağlayan Gülendem Sarı ve Fatma Sevim, ekonomik krizden kaynaklı işlerin düştüğünü söyledi.

Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde sofraların vazgeçilmezi yufka ekmek neredeyse her öğün tüketiliyor. Günde 200 ekmek açan Gülendem Sarı (60) ve Fatma Sevim (55) yaz sıcaklığına rağmen komşularının getirdiği karton ve odunlarla yaktıkları saçlı sobanın üzerinde yufka ekmek pişiriyorlar.

ONCA ZORLUĞUN İÇİNDE BİR DE EKONOMİK KRİZ!
3 yıl boyunca işçi olarak çalıştığı yufkacı dükkanını şimdilerde kendisi işleten Fatma Sevim, işini severek yaptığını ancak sıcakların başlamasıyla birlikte işlerinin de zorlaştığını söylüyor. 7 aydır dükkanı kendisinin işlettiğini belirten Sevim, 3 kadınla birlikte ekmek pişirdiklerini aktardı. Yufka ekmek yanı sıra erişte ve börek de ürettiklerini kaydeden Sevim, “Hem buradan satıyoruz hem de etraftaki dükkanlara dağıtıyoruz” dedi.

Kadın olarak çalışmanın verdiği zorluklara ekonomik krizinde yansıdığını ifade eden Sevim, “İşler de çok iyi değil. Günde 10 paket bazen 20 bazen de hiç gitmiyor. Bir pakette 8 ekmek var. Yaz kış çalışıyoruz” diye belirtti.

60 YAŞINDA, GÜNDE 11 SAAT ÇALIŞIYOR
18 yıldır yufka ekmek açtığını anlatan Gülendam Sarı da, 60 yaşında sıcak sacın önünde ekmek pişirmenin zorluğundan yakındı. Bu yaşta evine ekmek götürebilmek için çalıştığını söyleyen Sarı, şöyle devam etti: “Ailede 6 kişiyiz. Çocuklar okumuyor, iş yok çalışamıyorlar da. Ben çalışıyorum, evi ben geçindiriyorum. Günde 11 saat çalışıyorum. Ekonomik kriz sebebiyle bu sıcakta gelip bu küçücük yerde çalışıyorum.”

Ekonomik kriz nedeniyle iş bulmanın da zorlaştığını dile getiren Sarı, “Akşama kadar sıcaktan boğazım kuruyor ama ne yaparsın ona buna avucunu açmadan çalışmak daha iyi” dedi.

Kaynak: MA

İlgili haberler
Ekmek ve Gül Pilavcısı... İşte bu yüzden varız!

“Ben Hayat TV’de Ekmek ve Gül programını izliyordum. Ekmek ve Gül dergisini de takip ediyorum. Orada...

İş için, ekmek için, gelecek için...

Adana'nın yoksul mahallelerinden Hanedan Mahallesi'nde hayır bildirisi dağıtırken tanıştığımız Aslı'...

GÜNÜN TARİFİ: Bir hafta sonu lezzeti yumurtalı ekm...

Hafta sonu kahvaltı sofralarının, beş çaylarının vazgeçilmez lezzeti: yumurtalı ekmek. Hem çok prati...