Usanmadan yineliyoruz ‘Ekmek ve Gül’ talebimizi
Gazi Mahallesinde kadınlar gelenekselleşen 8 Mart etkinliğinde buluştu yine. Ta yıllara dayanan bir dostluk ve dayanışmayla.

Biz her dilden, her inançtan, her siyasi düşünceden ev kadınlarıyız. Gazi Mahallesi’nde Sosyal Hizmetler’e bağlı toplum merkezinde eğitimlere çocuklarımızla katılırdık. Kimimiz bebeğini arabasıyla getiriyordu... Başlarda çocuk odamız yoktu, çok zorlanıyorduk sonrasında onlara bir çocuk odası yaptık ve biz eğitim alırken aramızdan bir gönüllü arkadaşımız çocukların yanında kalıyordu. Aldığımız eğitimler; anne çocuk eğitimi, etkili iletişim, tiyatro, halk oyunları, resim, takı tasarımı, aşçılık gibi eğitimlerdi. Kadınların yaşam koşullarını doğallaştırıp tiyatro sahnesine taşıyor 8 Mart’ta etkinliklere katıyorduk. Aldığımız eğitimler bizi bilinçlendiriyordu, bakış açımızı derinleştiriyordu. Çok güzel dostluklar kurduk orada, 25 yıldır da devam ediyor dostluğumuz.
Görüşümüz ne olursa olsun özel günlerimizde dost sofrasında buluşuyoruz ve her yeni gün yeni arkadaşlar katarak devam ediyoruz yolumuza. Her 8 Mart’ta etkinlik düzenliyoruz. Bu yıl 8 Mart’ta da yine dayanışma içindeydik. Etkinliğimize tiyatro grubu, müzik grupları, dernek yöneticileri ve emekçi kadınlar geldi. Her kesimden kadınları buluşturduk. Her yıl olduğu gibi 8 Mart içimizde tohumları filizlendirdi. Yasak getirdikleri halde alanlara çıktık ve sözlerimizi haykırdık. İşte bu haykırışla biz, dünyaya emeği ile karışan kadınlar bıkmadan usanmadan yineliyoruz hep bir ağızdan sözümüzü: Ekmek ve Gül! Ekmek ve Gül!


İlgili haberler
Soframızı bu sefer konuşmak için kurduk

Tacizden, tecavüzden, şiddetten usanan kadınlar bu kez kendileri için toplanmıştı bir masa etrafında...

Bu buluşmaya çok ihtiyacımız varmış

Evinin, çocuğunun sorumlulukları arasında kısacık bir zamana 8 Mart çalışmasını sığdıran ev kadınlar...