8 Mart

Her gün 8 Mart olmalı

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart sürecini nasıl geçirdiğini anlattı.

Avcılar Kadın Platformu: Gözaltılar keyfi, sokakları doldurmaya devam edeceğiz!

8 Mart’ın ardından kadınların gözaltına alınmasına basın açıklamasıyla tepki gösteren Avcılar Kadın Platformu keyfi gözaltıların kadın mücadelesini zayıflatamayacağını vurguladı.

Meclis’te kurulan şiddeti önleme komisyonu ne anlama geliyor?

Ekmek ve Gül’de bu hafta, Meclis’te kadına yönelik şiddetin önlenmesi için kurulan komisyonu ve 8 Mart sonrası kadınlara ev baskınlarıyla yapılan gözaltıları konuşuyoruz.

Cumhurbaşkanına ‘Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor’ demek de suç sayıldı

Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılan kadınlar Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle polis baskınıyla gözaltına alındı. Kadınlar yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

EŞİK 8 Mart’ta çağrısını yineledi: #MeclisGöreve

EŞİK, 8 Mart açıklamasında ‘Bir gün değil her gün 8 Mart, her gün mücadele’ diyerek Meclis’i kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı göreve çağırdı, 9 Mart’ta özel oturum talep etti.

Her yedi kadın işçiden birinin meslek hastalığı var

BİSAM'ın araştırmasına göre, kadın işçiler erkeklerden daha fazla tanılı hastalığa sahip. Kadınların mesleki eğitim alma oranı ve aldığı eğitime göre iş bulabilme oranı da son derece düşük.

KOÜ’lü kadınlar 8 Mart öncesi güvenli kampüsleri konuşacak

Kocaeli Üniversitesi Ekmek ve Gül çağrısıyla 8 Mart’a giderken Üniversiteli kadınlar güvenli kampüs ve mücadele olanaklarını tartışacak.

Adana’da 8 Mart’ta LGBTİ ve Boğaziçi’ne kayyum rektör atanmasına dair dövizlere yasak!

Adana Emniyeti, ‘toplumun genel ahlak anlayışına aykırılıklar içerdiği’ gerekçesiyle 8 Mart’ta LGBTİ ve Boğaziçi’nde kayyum atanmasına ilişkin dövizlere yasak getirdi. Kadınlar yasağa tepki gösterdi.

İnsan Hakları Eylem Planı, Yeni Anayasa tartışmaları, 8 Mart…

Ekmek ev Gül’de bu hafta İnsan Hakları Eylem Planı, Yeni Anayasa tartışmaları, 8 Mart’ı konuştuk.

Gıda işçisi kadınlarla anket: Evin ihtiyaçlarını karşılamakta eskisinden daha çok zorlanıyoruz

Gıda sektörünce çalışan kadın işçiler, zaten zorlu çalışma koşulları ve şiddetle boğuşurken pandemiyle birlikte hayatlarının daha da zora girdiğini anlattı.

Bornova’da kadınlardan dayanışma ve ortak mücadele çağrısı

BORKAD ile Ekmek ve Gül İzmir yaklaşan 8 Mart öncesi kadınlarla bir araya gelerek, taleplerini konuştu. Kadınların konuşmalarında dayanışma ve ortak mücadele ön plana çıktı.

Tuzluçayır kadınları: Açlığa ve şiddete karşı 8 Mart’a

Tuzluçayır kadınları ‘Ya açız ya işsiziz ya da öldürülüyoruz. Açlığa şiddete karşı örgütlenelim.’ diyerek kadınları 5 Mart Cuma günü Tekmezar Parkı’na birlikte olmaya çağırıyor.

‘Mars’ta yaşam aranadursun kadınların derdi bu dünyada eşit bir yaşam’

Birleşmeden zincirlerimizi kıramayacağız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 164 yıl önceki kadınların iktidara, patron zihniyete karşı birliğinin sembolüdür. 164 yıl sonra bugün, burada birleşiyoruz.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart etkinliği

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart’ta kadınları şiddete, krize güvencesizliğe karşı sokakta olmaya, mücadeleye çağırıyor.

Edremit 8 Mart Kadın Platformu 8 Mart eylemi

Edremit 8 Mart Kadın Platformu 8 Mart’ta, ‘Şiddetsiz yaşam, örgütlü mücadele, güvenceli iş, eşit ve özgür gelecek’ şiarıyla saat 12.00’de Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda olacak.

Ankara Kadın Platformu 8 Mart eylemi

Ankara Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne giderken ‘Yaşamın her alanında; ayrımcılığa, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı özgürlük şiarıyla alanda olacağız’ diyor.

Ankara Kadın Platformu: Ayrımcılığa, yoksulluğa, şiddete karşı alanlardayız

Ankara Kadın Platformu düzenlediği basın toplantısıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programını açıkladı.

Kadıköy Belediyesinden kadın işçilerin grev alanından 8 Mart çağrısı

Kadıköy Belediyesinde talepleri için grevde olan kadın işçiler 8 Mart için 5 Mart'ta Kadıköy İskeleye çağrı yaptı.

‘8 Mart’ta bulunduğumuz her yer mücadele alanına dönüşsün’

İzmir’in Narlıdere ve Balçova ilçesinde Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Grupları 8 Mart stardını verdi. Pandemiye rağmen kadınlar bulundukları her alana 8 Mart coşkusunu taşıyacaklarını ifade etti.

Almanya’da kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

Pandemi koşullarında Almanya 8 Mart hazırlıklarına başladı. Sendikalar, kadın grupları, farklı kadın dernekleri ve belediyeler gerçekleştirdikleri online buluşmalarla bir araya geliyor.