8 Mart

Edremit’te kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

Balıkesir Edremit’ten Hülya Bal 8 Mart’a doğru Edremit’teki kadınların hazırlıklarını ve taleplerini anlattı.

İZSU Balçova hizmet binasında çalışan kadınlar bir araya geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU Balçova Hizmet binasında çalışan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla iş yerinde düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldi.

Kadınlar krize, şiddete, eşitsizliğe, savaşa karşı sokakta

8 Mart’a giderken hazırlıklar yapan, bildiriler dağıtan, buluşmalar gerçekleştiren kadın platformları ‘Krize, şiddete karşı isyanda, tüm dünyada sokaklardayız’ diyerek kadınları 8 Mart’a çağırıyor.

Emek Partisi 8 Mart'ı VİP Giyim işçileriyle kutlayacak

Emek Partisi (EMEP) 8 Mart'ta Vip Giyim işçileriyle yan yana olacak.

8 March: Myths and realities

There are various claims regarding the emergence of the International Working Women’s Day and the chronological history of the 8th of March, although most of them have been disproved again and again.

8 Mart: Mitler ve gerçekler

‘8 Mart’ın kökenine ilişkin eskiden beri yürütülen ama 8 Mart’ın son yıllarda ‘feminist grev günü’ ilan edilmesiyle daha da büyüyen bu tartışmanın bir ‘kronoloji’ tartışması olmadığı çok açık.’

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Evlerindeki sobayı bile komşuların yardımıyla alabilen Fethiye odun ve kömür alamadığından dolayı o sobayı yakamıyor bile.

KESK’ten 8 Mart anketi

Kamu emekçisi kadınların işyerinde yaşadığı temel sorunları açığa çıkarmak ve 8 Mart’a giderken taleplerini oluşturmak üzere KESK anket çalışması başlattı.

Bornova Belediyesi’nin kadın işçileri: TİS’in kazanımları ile 1 Mayıs’a

Bornova Belediyesinde imzalanan TİS sonrası ‘doğum yapan işçiye ek 8 hafta daha izin, ayda bir gün regl izni, 8 Mart’ta ücretli izin’ gibi haklar elde eden işçi kadınlar şimdi 1 Mayıs’a hazırlanıyor.

Aynı ‘performansı’ 1 Mayıs’ta da bekliyoruz

Hükümet, patronlar, medya…8 Mart’ta hepsi eşitlikçi oldu. Gerçek olan emeği sömürülen, bedeni kuşatılan kadınların mücadeleyi sokaklara taşıdığı 8 Mart’tı. Şimdi aynı performansla 1 Mayıs’ta görüşelim

8 Mart’tan 1 Mayıs’a...

8 Mart’ta kadınların talebi; güvenceli iş, insanca yaşanacak ücret, ücretsiz kreş, çocuk istismarı ve kadın cinayetlerinde önlem alınmasıydı. 8 Mart’ta nasıl yan yana isek 1 Mayıs’ta da öyle olacağız

Reklamda değil, fabrikada eşitlik istiyoruz

8 Mart için reklam yayınlayan Arçelik yönetimine bir Arçelik işçisi kadın soruyor: Fabrikalarda kadın işçilerin çalışma koşullarına, sorunlarına çözüm getiren bir yönetim anlayışınız var mı?

Dikmen’de 8 Mart buluşması

Dikmen’de 8 Mart etkinliğinde bir araya gelen kadınlar her geçen gün artan kadın cinayetleri, şiddet ve istismar olaylarında devletin sorumluluğuna dikkat çekti.

Yöre Derneklerinden 8 Mart etkinliği

Yöre Dernekleri ve Sivil Toplum Kuruluşları Dayanışma Platformu çağrısıyla kadınlar Şişli’de 8 Mart etkinliğinde buluşacak.

Lüleburgaz’da kadınlar: Tabuları yıkarım, bulaşığa karışmam

Lüleburgaz’da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde eylem yapan kadınlar ‘Tabuları yıkarım, bulaşığa karışmam’ dedi.

Bağcılar Ekmek ve Gül okurları 8 Mart şenliğinde buluştu

Kadınların dertleri çok ama konuşacak sözleri de çok. Bağcılar’da 8 Mart şenliğinde buluşan kadınlar halaylarla, türkülerle eğlendi, kadın kürsüsünde sözlerini söyledi, ‘Bir arada olmalıyız’ dedi.

Bursa’da kadınlar: Yasalar uygulanmıyor, yeni yollar aranıyor

Bursa’da 8 Mart etkinliğinde bir araya gelen kadınlar şiddeti ve çözüm yollarını tartıştı. Avukat Nazlı Ceren Şendoğan, yasalar uygulanmadığı için yeni çözümler arandığını vurguladı.

Mersin’de kadınlar 8 Mart etkinliği düzenledi

Mersin’de 8 Mart etkinliğinde buluşan kadınlar kadınlara yüklenen toplumsal cinsiyet rollerini ve bunun kadınların yaşamı üzerindeki etkilerini konuştu.

Çiğli’de kadınlar 8 Mart etkinliğinde buluştu

Çiğli’de etkinlikte buluşan kadınlar, sorunlarının çözümü için daha fazla bir araya gelmek gerektiğine dikkat çekti.

Savaşa, sömürüye, şiddete karşı YAŞASIN 8 MART!

8 Mart içi boş laflarla ‘vitrin’ yapılacak bir ‘Kadınlar Günü’ değildir. 8 Mart hem evde hem işyerinde yaşamı her gün yeniden üreten, emeğiyle var olan ve var eden kadınlara adanmış bir gündür.