Narlıdere ve Balçova’da 8 Mart çalışmaları başladı
Narlıedere ve Balçova’da 8 Mart çalışmalarına başlayan kadınlar, sorunları birlikte konuşup çözüm önerilerini birlikte tartışmaya çalışıyor.

Farklı kesimlerden birçok işçi eyleminin yarattığı heyecan ve coşkuyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yaklaşıyoruz. 8 Mart’a giderken Narlıdere ve Balçova’dan Ekmek ve Gül okurları olarak bir araya gelip bu yıl ki 8 Mart’ta öne çıkarmamız gereken talepleri konuştuk. Sağlık emekçisi, eğitim emekçisi, esnaf, özel sektör çalışanı, emekli kadınlar ve ev kadınları çevrelerinde en fazla konuşulan sorunun pahalılık ve yoksullaşma olduğunu anlattı. Giderek artan kadına yönelik şiddet ve vahşete dönüşen cinayet biçimleri ile nafaka hakkının gasbının da kadınların önemli gündemleri arasında olduğunu vurguladık. Daha çok emekçi kadına ulaşarak sorunların kaynağını tartışmak gerekliliğinde hemfikir olurken, sahip çıkılması gereken talepler, olanaklar ve mücadele yolları etrafında bir birlik kurmanın da öneminin anlatılması gerekiyordu. Bu hedefe yönelik ilçelerde, mahallelerde ‘ne yapılabiliriz’i konuştuk.

8 Mart’ı bildirilerle, afişlerle, pankartlarla duyurmak, buluşmalar ve sohbetlerle dayanışmayı artırmak üzere önerilerimizi paylaştık. Özellikle İstanbul Sözleşmesi ve nafaka hakkının gasbına dair geniş kadın kesimlerine ulaşabilecek bilgilendirme toplantıları yapma kararı aldık.

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Bu düğümü kim çözecek?

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde kadınlar Sevda Karaca’nın katılımıyla bir oyun oynadı. Oyunun an...

Özgür, eşit, şiddetsiz bir yaşam bizimle mümkün!

Şiddet, kaygı, korku dolu bu hayatlara mecbur değiliz! Yaşamak bu değil! Peki biz ne istiyoruz?

Genişleyen öfkeyi dayanak almak, örgütlenmesine da...

Boşuna değil son günlerin tüm direnişlerinde iki sloganın öne çıkması… 'Birleşe birleşe kazanacağız'...