bütçe

2024 Bütçesi| İktidara kebap, kadın ve çocuğa kuru ekmek

'Meclis, 2024 bütçesini bahçesinde kebaplar pişerken onayladı diyebiliriz. Kadınlara, gençlere, işçi ve emekçilere... daha çok vergi yüklenen, onlar için kaynak ayırmayan bir bütçe geçti.'

Sınıf anneliği kaldırıldı, sorunlar baki…

Bilimsel, laik, nitelikli ve parasız bir eğitim talebi ve bunlar için ayrılmış bir bütçe olmadan; adı sınıf anneliği değil de başka bir şey olan çarpık çözümler ortaya çıkar.

Kadın dernekleri bütçeyi değerlendiriyor: Eğitime bütçe ayrılıyorsa neden veliler okul temizliyor?

Aile Bakanlığı ile MEB bütçesi bugün Mecliste görüşülecek. Görüşme öncesi konuştuğumuz kadın derneklerinden veliler, bütçede çocuklara bir öğün yemek için neden kaynak ayrılmadığını sordu.

Asgari ücret neye, kime yetsin?

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği'ni zayert ettik, kadınlarla yeni asgari ücret tartışmalarını ve hayat koşullarını konuştuk.

Kadınlar bütçeden ne istiyor?

Sağlık, eğitim, beslenme... Yeldeğirmeni' nde kadınlar, 2024 bütçesinden ne istediklerini konuştu.

OKULDA, PAZARDA, MECLİSTE: Sağlıklı beslenme hakkını kazanana dek mücadele

MEB’in 2024 bütçesi görüşmelerine topladıkları imzalarla giden Tuzluçayırlı kadınlar, meclise ve kampanya sürecine dair düşüncelerini paylaştı.

Aile Bakanlığı bütçesinde kadına ayrılan pay binde 8.6!

Meclis'te Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı bütçesinde kadının güçlendirilmesi 8 kalemden sondan ikinci sırada, bakanlık bütçesinin binde 8.6'sına denk düşüyor.

Ne veliye, ne öğrenciye MEB bütçesi sermayeye, cemaate

Mili Eğitim Bakanlığı Bütçesi Mecliste Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor.

Özel okul patronlarına bir ayda 224 milyon lira teşvik

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülmeden hemen önce özel eğitim kurumlarına milyonlarca lira teşvik yağdı.

Vergilerimiz özel okullara teşvik değil devlet okullarında çocukların ihtiyacına kullanılsın

Aanaokullarında yardımcı öğretmenin ücretinin bir kısmını da veliler ödüyor. Ekmek ve Gül'e mektup yazan bir veli soruyor: “Neden devletin sorumluluklarını bizim üzerimize yıkılıyor?”

Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek talebi yeniden yükseliyor | Sevda Karaca ile konuştuk

Yazı İşleri Üyemiz ve Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca ile yeni eğitim-öğrenim dönemi öncesi çağrısını yinelediğimiz okullarda #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek kampanyamızı konuştuk.

Kadınlara ayrılan bütçe Erdoğan'ın bir haftalık koruma masrafından az

2023 için Kadının Statüsü Genel Müdürlüğüne ayrılan bütçe 54 milyon 769 bin lira iken Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı Nisan ayında günde 10 milyon 614 bin lira harcadı.

AKP’den savaş bütçesi itirafı: Bir mühimmat 5 milyon dolar

“Savaş bütçesi” tespitlerine karşı çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Güvenlik için çok büyük paralar harcanıyor. Bir mühimmatın maliyeti 5 milyon dolar” ifadelerini kullandı.

Bütçe görüşmeleri | Bakan Özer’e göre okullaşma oranları yüzde 100’e dayanmış!

Eğitim sendikaları öğrencilerin ekonomik sebeplerle eğitimden koptuğunu anlatırken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullaşma oranlarının yüzde 95’in üzerinde olduğunu söyledi.

Bütçe teklifinden kadınların payına bağımlılık, ayrımcılık ve 25 lira düştü

2023 bütçe teklifinde sosyal yardım ödemesi 2.5 kat artırıldı ancak yoksulluk değişmedi. Uzmanlar yorumladı: Yüzde 65’i kadına veriliyor gözüken destekler yoksulluğun yükünü kadının sırtına yıkıyor.

BÜTÇE KANUN TEKLİFİ | Fuat Oktay: ‘En büyük payı eğitime ayırdık’

Bütçe görüşmeleri başlıyor. Halkın büyük bir yoksulluk ve ağır bir ekonomik kriz içinde olduğu dönemde, devletin bütçesinin hangi kalemlere ayrılacağı büyük bir merak konusu.

Aile Bakanlığı bütçesinden kadınların güçlendirilmesi için kadın başına düşen para 22 buçuk lira!

Aile Bakanlığı bütçe görüşmesini değerlendiren kadın milletvekilleri, kadınlar ve çocuklar için yeni bir şey olmadığına, toplumsal cinsiyet sözcüğünün tamamen ortadan kaldırıldığına vurgu yaptı.

Emek ve meslek örgütleri kadın komisyonları: Kadının olmadığı bir bütçe kabul edilemez

Emek ve meslek örgütlerinin kadın komisyonları yaptığı açıklama ile ‘Kadın yoksulluğunun derinleştiği bir süreçte toplumsal cinsiyet eşitliğini hedeflemeyen bütçe kabul edilemez’ dedi.

Aile Bakanlığının bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri ‘İstanbul Sözleşmesi yaşayacak’ dedi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri ‘İstanbul Sözleşmesi yaşayacak’ flamaları açtı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi kadınların derdine derman olacak mı?

Bugün Mecliste görüşülecek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden kadınların payına ne düşecek? CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve HDP Milletvekili Züleyha Gülüm bu soruya yanıt verdi.