Balıkesir

İstanbul Sözleşmesi, biz sağlık emekçileri için de bir dayanak!

Bandırma’dan sağlık emekçisi: Kadınların önemli bir dayanağı elinden alınıyor. İstanbul Sözleşmesi, evde, sokakta, iş yerlerimizde yaşadığımız sorunların çözümü için bir dayanak.

Balıkesir Gömeç ilçesinde kadınlardan 8 Mart buluşmasına çağrı

Balıkesir’de bulunan Gömeç ilçesinde kadınlar 8 Mart’ta Cumhuriyet Meydanı’nda buluşarak bir araya gelecek.

Tacize susmayan kadını işten atan kooperatife tepki

İMKO kooperatif yönetiminde olan erkeğin tacizine sessiz kalmadığı için işten atılan kadın için Bağımsız Körfez Kadınlar Birliği basın açıklaması yaptı.

Yine de gülümsememizi kaybetmeyelim…

Bugünün kötüsünde yarına umutla bakan bir okuyucumuz, Hülya Bal’dan korona sürecinde kadınların yaşamına dair bazı notlar…

Esnaf kadınların korona ile imtihanı

Edremit’te yaşayan kadınların çoğunluğu üreten kadınlar. Özellikle yaklaşan yaz sezonunda salgınının açığa çıkması bu kadınların yaşamını gölgeledi. Şimdi kadınlar kara kara düşünüyor...

İnfaz düzenlemesinin mağduru olacak kadınlardan biri: Öldürülmekten korkuyorum!

Balıkesir’den üniversiteli genç bir okuyucumuzun mektubu, infaz yasasıyla mağdur olacak kadınların hayatının nasıl cehenneme döneceğini özetliyor…

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Şiddete karşı poşetler

Balıkesir Edremit’te bir esnaf dükkanında kullandığı poşetlere ‘kadına şiddete hayır’ ve ‘istismara sessiz kalma’ yazdırdı.

Edremit’te emekçi kadınlar etkinlikte buluştu

Eğitim Sen Edremit Temsilciliğinin çağrısıyla bir araya gelen emekçi kadınlar, “8 Mart’a giderken krize şiddete, tacize ve tecavüze karşı birliğimizi güçlendirmeliyiz” dedi.

Balıkesir Kadın Platformu’ndan 25 Kasım etkinliği

Balıkesir Kadın Platformu 25 Kasım’da “Krize, şiddete, eşitsizliğe karşı gücümüz birliğimizdir” diyerek yürüyüş düzenliyor.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Balıkesirli kadınlar 25 Kasım’a çağırıyor

Balıkesir Burhaniye’de kadınlar 25 Kasım’a kadar her pazartesi Cumhuriyet Meydanı’nda 2 saat oturma eylemi yapacak. İlk eylemden görüntüleri paylaşan kadınlar tüm kadınları dayanışmaya çağırıyor.

Işıl Çetkin için kadınlar buluşuyor

Uzaklaştırma kararı bitiminde eşi tarafından öldürülen Işıl Çetkin için kadınlar basın açıklaması gerçekleştirecek.

Katledilen Gülnur Yılmaz’ın cenazesi kaldırıldı

Annesini korumak için yerini, annesinin boşanmak üzere olduğu babasına söylemeyen ve bu gerekçeyle babası tarafından katledilen Gülnur Yılmaz’ın cenazesi kaldırıldı.

Balıkesirli kadınlar 8 Mart’ta alanlarda

Balıkesir Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınları talepleriyle sokağa çağırıyor.

Edremit’te kadınların gündemi kriz

Edremit’te 8 Mart öncesi buluşan kadınlar, krizin hayatlarına etkilerini konuştu: ‘Kriz sadece pahalılık değil, her yönden çok etkileniyoruz.’

Ceyda cinayet işlemedi, meşru müdafaada bulundu

Kendi hayatını ve ailesini kurtarabilmek için sürekli şiddet gördüğü nişanlısını öldüren Ceyda Malay hakkında açıklama yapan Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması ‘cinayet değil, meşru müdafaa’ dedi.

Şiddete karşı mücadelede kadınların örgütlülüğü çok değerli

Balıkesir Kadın Platformunun düzenlediği etkinlikte konuşan Yonca Altındal, kadınların haklarını elde etmesi ve şiddet karşı mücadelede kadın örgütlenmelerinin önemini vurguladı.

Balıkesirli kadınların 25 Kasım etkinlikleri...

Balıkesirli kadınlar 25 Kasım için kolları sıvadı. 24 Kasım’da yapacakları basın açıklaması yapacak olan kadınlar, 25 Kasım günü film gösterimi, 26 Kasım günüyse söyleşi ve sunum yapacaklar.

Edremit’te kadınlar 1 Mayıs’a hazırlanıyor

Altınoluk’ta Ekmek ve Gül okuru kadınlar kahvaltıda buluştu. 1 Mayıs için planlarını konuşan kadınlar, ‘Ekmek isteriz gül de’ diyerek 1 Mayıs’a birlikte katılmaya karar verdi.

GÜNÜN EMEĞİ: Balıkesir’de kadın el emeği sergisi

Balıkesir’de 8 Mart öncesi kadın el emeği sergisi yapıldı. Çarşı Mekik sokakta pazarlarını kuran kadınlar ürettikleri el emeklerini sergilediler ve satış yaptılar.

Esra Gövem’in katiline müebbet hapis

Koruma kararına rağmen boşandığı eşi tarafından öldürülen Esra Gövem davasında karar verildi. Esra’nın katili Tolga Yavaşer ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.