ayrımcılık

Hindistan'da Foxconn evli kadınları işe almıyor

Apple'ın tedarikçisi Foxconn'un evli kadınları işe almamasına tepki gösterildi. Hindistan Marksist Partisi'nden Umanath sendikaları ve kadın örgütlerini ayrımcılığa karşı ses çıkarmaya çağırdı.

Diyarbakır'da havuza girmek isteyen kadınlar tehdit edildi

Diyarbakır'da bir sitede havuza girmek isteyen kadınları bir grup tehdit etti, havuzu kullanmalarını engelledi. DEM Parti Serhat Eren, yaşanan olaya tepki gösterdi.

Sanat tarihçisi Zehra Ergül Kaya Kariye'ye 'kadın' olduğu için alınmadı

Beykoz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zehra Ergül Kaya, Kariye'deki restorasyonu görmeye gittiğinde 'kadınlara yasak' denilerek alana alınmadı.

Sahibinden.com'da kadın ve LGBTİ'ye sansür

Evinde oda kiralamak için ilan veren kişi, başvuruda kadın ve LGBTİ'leri öncelik verdiğine dair not paylaşınca sahibinden.com ilanı yayından kaldırdı sonra da hesabı dondurdu.

EŞİK: Sanatçılara yönelik ayrımcılık, taciz ve baskılara son verin!

EŞİK sanatçılara yönelik ayrımcılığa, tacize, baskılara ve konserlerinin iptal edilmesine karşı açıklama yaptı.

Dr. Lülüfer Körükmez: Geri gönderme söyleminin dahi toplumlar üzerinde yıkıcı etkileri var

Yükselen ırkçı söylemler ve mülteci kadınları ve çocukları nasıl etkiliyor, kadınlar ve çocuklar nasıl bir mağduriyet yaşıyor? Göç Araştırmaları Derneği Üyesi Dr. Lülüfer Körükmez ile konuştuk.

Işıltılı sahnelerin bir de arkası var…

Spot ışıklarının arkasında, sevdiğimiz şarkılar önümüze gelirken bir üretim süreci var. Bu üretim sürecinde, o sahne arkalarında kadın sanatçılar, kadın müzik sektörü emekçileri neler yaşıyor?

Ayrımcılık, yoksulluk, eşitsizlik kıskacında Roman kadın olmak: Bu güvencesizlik sağlığından ediyor!

Hanife, Roman olması nedeniyle ayrımcılığa, yoksulluğa, eşitsizliğe maruz kalıyor, bulduğu güvenceli işlerde olumsuz dönüş alıyor. MS hastası olan Hanife, tedavisini de sürdüremiyor.

Sağlık gelenekleri: Irkçılık karşısında siyah ebeler ve doğum koçları

Siyahlara karşı ırkçılık ve ayrımcılığın yaşandığı alanlardan biri de sağlık. Siyah kadınların ırkçılık nedeniyle sağlık hakkına erişememesi anne ve bebek ölümlerini artıran faktörler arasında.

Niye bu yasalar hep Fatma’lara işliyor?

Kadın mücadelesine çizilen ‘sınır hatları’nı giderek geriye çekmeye azmetmiş bir iktidarın çektiği çıtayı kabul etmeyen kadınların büyüyen öfkesi iktidar için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Cinsel şiddete maruz kalan mülteci kadınlar kurumlara güvenmediği için başvurmuyor

Mülteci kadınlar, ayrımcılığın ve cinsel şiddetin en ağırına maruz kalırken resmi kurumların kendilerini korumayacağını düşünüyor ve başvuru yapmıyorlar.

Akademide baskı ve cinsiyetçilik nereden nereye?

Tek adam rejiminin şekillendirdiği akademiye yönelik mücadele, saldırıların çok yönlü olması gibi, sokakta, amfide, evlerimizde, bulunduğumuz her alanda düzenli bir biçimde sürme gerekliliği taşıyor.

Kadınlar için pandemi: Beterin beteri…

Tüm bu pandemi süreci kadınların hayatına nasıl yansıdı? Pandemi sürecinde hem evler de hem iş yerlerinde artan sömürü, ayrımcılık ve şiddet hayatımızı nasıl etkiledi?

Mülteci çocuklar istenmedi başka bir okula toplandı!

Kırşehir’de yaşayan mülteci çocuklar, diğer okullarda istenmemeleri nedeniyle bir okulda toplandı. Eğitimciler böyle bir ayrımcılığın çocukların Türkiye’ye uyum sağlamalarını engellediğini söyledi.

Suriyeli Liya: Ölsem belki bana mezar bile vermezler

7 yıl önce Suriye’den Türkiye’ye gelen Liya, kendini bekar olarak tanıtan İ.B. ile imam nikahı yaptı. İ.B.’nin her türlü şiddetine maruz kalan Liya, ‘Normal bir hayat istiyorum’ diyor.

Dardanel’de ‘etnik ayrımcılık’ iddiası

Çanakkale’de faaliyet gösteren Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay, Dardanel’e iş başvurusu yapan roman kadınlara yönelik ayrımcılık yapıldığını iddia etti.

Mısırlı Feminist Sarah Hegazi yaşamına son verdi

Mısır’da bir konser esnasında gökkuşağı bayrağı kaldırdığı için tutuklanan, işkence gören ve cinsel saldırıya maruz kalan LGBTİ aktivisti ve insan hakları savunucusu Sarah Hegazi, yaşamına son verdi.

Ev işçisi kadın: ‘Bize virüs bulaştırırsın’ denilerek odama hapsedildim

Kovid-19 salgını nedeniyle 30 ev işçisi kadının katılımıyla araştırma yapan Evid-Sen araştırmanın sonucunu rapor olarak sundu. Rapora göre ev işçisi kadınların çalışma alanlarında ayrımcılığa uğruyor.

İtalyan nineden korona önerileri: Ayrımcılık yapmayın, virüs gider ayrımcılık kalır!

İtalyan nine, YouTube’da yayınlanan videosunda koronavirüs önerilerini sıraladı: Unutmayın, koronavirüs gider ayrımcılık kalır. Aşısı da yoktur!

Bir Suriyeliyi çok sevdim

‘Ay çok değişik, uzun süreden beri mi berabersiniz? Peki nereden buldun Suriyeliyi?’ Sürpriz yumurtadan çıktı, ithal ettim kendisini. Tabi önce pasaportuna bakmalıydım sevmeden...