1 Mayıs 2018

GÜNÜN ŞARKISI: Bandiera Rossa

1 Mayıs sabahına Slovenyalı kadın korosu Kombinat’ın muhteşem yorumuyla ‘İleri işçiler, yoldaşlar ileri...’ diyerek başlayalım. 1 Mayısınız kutlu olsun...

Kadınların 1 Mayısı: Talepler somut, özgüven artmış

Tanınmak, iradesiyle, emeğiyle, varlığıyla saygı görmek... Kendisini bütünün vazgeçilmez parçası hissetmek. Böylelikle çoğalmak... Kadınlar bunu istiyor.

GÜNÜN GÖRÜNMEYEN EMEĞİ: İnşaatlara günde 40 bin tuğla taşıyorlar

“Ekmek parası için çalışıyoruz. Saat 4’te kalktım. İneklerimi besledim. 6’da yola çıktım. Şu anda ikinci arabayı boşaltıyoruz. Akşama kadar iki araba daha var. Günde 30-40 bin tuğla boşaltıyoruz.”

Kadınlar eşitsizliğe, sömürüye ve şiddete karşı 1 Mayıs alanında

1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler, yurdun dört bir yanında OHAL ve sömürüye karşı emek, barış ve demokrasi için alanlara çıktı. Kadınlar da 1 Mayıs alanlarında kendi talepleriyle yerlerini aldı.

1 Mayıs 2018: Eşitlik için hep birlikteyiz

Türkiye’nin dört bir tarafında kadınlar, taleplerini, coşkularını, umutlarını 1 Mayıs alanlarına taşıdı...

Eğitim emekçileri talepleriyle 1 Mayıs’ta alanlarda

Her düşünce ve sendikadan eğitim emekçisinin temel sorunlarının farkında olduğu; ortak mücadele etme ihtiyacı duyduğu bir dönemde eğitim emekçisi kadınlar 1 Mayıs’ta talepleriyle alanlarda.

Aliağalı kadınlar ‘Biz de varız’ demeye devam ediyor

Aliağa’da yaşayan, ‘Bu kentin sorunlarına karşı ne yapabiliriz? Tacize, tecavüze ve çocuk istismarına karşı ne diyoruz’ diyen kadınlar sorunlara karşı ortak bir duruş sergilemek için bir araya geldi.

Duvarlar arasına sıkışmamalı, yan yana gelmeliyiz

İzmir’de işçi kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: ‘Dört duvar içinde sıkışıp kalmamalıyız, biraz cesaretle, dayanışmayla yapamayacağımız şey yok. Kadın erkek eşitliğini haykırmalıyız her yerde.’

Esenyalı'da kadınların 1 Mayıs'ı

İstanbul Esenyalı'da kadınlar 1 Mayıs öncesi Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla yapılan şenlikte bir araya geldi.

Emeğimize sahip çıkmak için 1 Mayıs’a

Çalışmak onurdur, çalışıyoruz ama evin işlerinden de çocukların bakımından da biz sorumlu kılınıyoruz. İşyerinde tacize uğramak, işten atmalarda ilk sırada olmak istemiyoruz. Emeğimize sahip çıkalım.

1 Mayıs’ta buluşmak üzere...

Seçim, geçim derdi, iş hayatı... Hepimizin başka derdi, başka fikirleri var. Ama o kadar çok ortak noktamız var ki... Biz ortak noktalarımızla 1 Mayıs’ta olacağız.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Haydi 1 Mayıs’a

Batıkentli kadınlar eşitlik, özgürlük, iyi bir gelecek, iyi çalışma koşulları, yaşanabilir ücret için tüm kadınları 1 Masıs alanlarına çağırdı.

DHL işçisi kadınlarla seçim sohbeti: ‘Siyasetçiler ne ki sen ona kurban oluyorsun!’

Çalışma koşullarının ağırlığı ve düşük ücrete karşı TÜMTİS’te örgütlenen, patrona sendikayı kabul ettiren DHL işçisi 3 kadınla bir araya geldik; seçim çalışma koşulları ve 1 Mayıs’ı konuştuk.

İşçiler artık ‘altın günü’ değil ‘erzak günü’ düzenliyor

İşçiler arasında altın günü yerini erzak gününe bırakmış durumda. Çünkü aldıkları ücretle geçinemiyor ve böyle bir yöntem buluyor işçiler. Ucuz erzak için toptancı araştırıyor.

Kadın işçiler çocuklarına telefonla bakabiliyor

İşçi kadınların en büyük sorunlarından biri çocuk bakımı. Tuzla’da bir işçi kadın kreşe göndermediği çocuğuna cep telefonu almış. Evde yalnız bırakıyor ve sürekli telefon ediyor.

Esenyalı’da 1 Mayıs şöleni

‘Eşit, özgür, insanca bir yaşam için coşkumuzla, rengimizle,taleplerimizle 29 Nisan Pazar günü saat 1 Mayıs şöleninde buluşalım.’

1 Mayıs’a gelebilirsem şunları söyleyeceğim

1 Mayıs yaklaşıyor. Ama patron izin vermediği için 1 Mayıs’a katılamayacak olan bir kadın işçi taleplerini anlatıyor...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlarken...

Çocuklarımızın geleceğini kimlere teslim edeceğimizi düşünüyor muyuz? Dünyayı belirsizliğe sürükleyen küresel güçlere mi?

‘Çocuklarıma bakabilmek için ayrıca parça başı iş yapıyorum’

Bir işçi kadının çağrısı: Ben bütün işçileri ve kadınları işsizliğe, hayat pahalılığına, OHAL’e ve savaşa karşı bu karanlık gidişe dur demek için mücadeleye, dayanışmaya ve 1 Mayıs’a çağırıyorum.

Tabureden destek alıp çalışan mı dersiniz, ‘Mezarda emekli oluruz’ diyen mi...

İşçi kadınlara bir dokunduk mu bin ah işitiriz ya, işte o ‘ah’larını anlatıyor bir tekstil fabrikasında çalışan kadınlar.