Eğitim emekçileri talepleriyle 1 Mayıs’ta alanlarda
Her düşünce ve sendikadan eğitim emekçisinin temel sorunlarının farkında olduğu; ortak mücadele etme ihtiyacı duyduğu bir dönemde eğitim emekçisi kadınlar 1 Mayıs’ta talepleriyle alanlarda.

Bu yıl 1 Mayıs’a yine OHAL’in gölgesinde giriyoruz. Bütün kanalların iktidar tarafından satın alındığı, muhalefetin sesinin ve sözünün hiçbir kanalda duyulmadığı bir ortamda seçim çalışmaları yapılmaya çalışılacak.

Erken seçim, zamlar, şeker fabrikalarının özleştirilmesi, performans sistemi gündeme damgasını vuruyor. Herhalde eğitim emekçilerinin birinci gündeminin performans sistemi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yaptığımız okul gezilerinde de uzun süreden beri belki ilk defa eğitim emekçilerinde ortak bir soruna karşı birleşme eğilimi var. Asıl önemli olan bu birleşme eğiliminin eğitim emekçilerinin de ifade ettiği gibi sendikalara da yansıması isteği. Sendikaların açıklamalar, ortak eylem ve etkinlikler örgütlemeleri.

İşyerlerinde beklenti bu yönde. Eğitim emekçilerinin Bakanlığını zorunlu performans dayatmasına tepkisi OHAL’in korku iklimini yıkacak güçte.
Biz de işyerlerimizde 1 Mayıs yaklaşırken eğitim emekçilerinin taleplerini belirlemeye yönelik bir çalışma yaptık. Performans sistemine karşı mücadele, iş güvencesi, angarya çalışma öne çıkan talepler oldu. Bunun yanında müfredatın hazırlanışına ve içeriğine yönelik eleştiriler, okullara ödenek, kreş talebi vs. en çok dile getirilen talepler arasındaydı.

İşyerlerinde hazırlanan talepler bir kartona yazılıp okul sendika panolarına asıldı. Özellikle de kadın eğitim emekçileri sayısı fazla olduğu için ve kadınlar sorunları daha ağır yaşadıkları için kadınların çalışmalara katılımı daha fazla. Öğretmen odalarında talepler konuşulmaya başlayınca hareketlilik artıyor, sesler yükseliyor. İşyeri temsilcilerimiz talepleri yazmaya yetiştiremiyor, bir yandan da öğretmenler aralarında taleplerini tartışıyor.

KADINLARIN İLGİSİ YOĞUN
Şubemizde ise arkadaşlarla bir araya gelerek işyerlerinden çıkan talepleri daha çarpıcı dile getirmek için atölye çalışması gerçekleştirdik. Ayrıca Sincan’da pazaryerinde ve Sincan Tren Garı önünde bildiri dağıtımı yaptık. Sincan’ın her yanına afişler de yaparak emekçileri 1 Mayıs’a çağırdık. Özellikle bildiri dağıtımında kadınların bildiri dağıtımına ilgisi daha fazlaydı. Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konularını dile getirdiğimizde kadınların bildirilere daha yoğun ilgi gösterdiğini gördük. 1 Mayıs günü de Sincan’da bulunan Emek ve Demokrasi güçleriyle Sincan Lale Meydanı’nda bir basın açıklaması ve kısa bir etkinlik yaparak toplu halde trenle bu yıl 1 Mayıs alanı olan Tandoğan’a gideceğiz.

BİRLEŞİRSEK BİRÇOK SORUNU AŞARIZ
Her düşünceden ve sendikadan eğitim emekçisi temel sorunlarının farkında, çözümünse birleşik ve örgütlü mücadeleden geçtiğini birçok kez ifade ediyor. Biriken enerjinin nasıl açığa çıkacağı, emekçilerin nasıl birleşerek haklarını kazanacağı ise halen soru işareti olarak ortada duruyor.
Biliyoruz ki biz eğitim emekçileri bir araya gelirsek, taleplerimiz etrafında birleşirsek birçok sorunu aşabiliriz. 1 Mayıs da bu mesajı vermek için en uygun tarihi günlerden biri. 1 Mayıs’ta biz eğitim emekçisi kadınlar da işyerlerimizden belirlediğimiz taleplerimizle alanlarda olacağız.
İlgili haberler
SİBAŞ işçileri: Önceden 1 Mayıs bize tatil demekti

Sendikalaşmak isteyince işten atılan çoğu kadın 48 SİBAŞ işçisi 1 Mayıs’a hazırlanıyor. Sendikalı ol...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlarken...

Çocuklarımızın geleceğini kimlere teslim edeceğimizi düşünüyor muyuz? Dünyayı belirsizliğe sürükleye...

1 Mayıs’a gelebilirsem şunları söyleyeceğim

1 Mayıs yaklaşıyor. Ama patron izin vermediği için 1 Mayıs’a katılamayacak olan bir kadın işçi talep...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Haydi 1 Mayıs’a

Batıkentli kadınlar eşitlik, özgürlük, iyi bir gelecek, iyi çalışma koşulları, yaşanabilir ücret içi...

1 Mayıs’ta buluşmak üzere...

Seçim, geçim derdi, iş hayatı... Hepimizin başka derdi, başka fikirleri var. Ama o kadar çok ortak n...

Emeğimize sahip çıkmak için 1 Mayıs’a

Çalışmak onurdur, çalışıyoruz ama evin işlerinden de çocukların bakımından da biz sorumlu kılınıyoru...