GÜNÜN GÖRÜNMEYEN EMEĞİ: İnşaatlara günde 40 bin tuğla taşıyorlar
“Ekmek parası için çalışıyoruz. Saat 4’te kalktım. İneklerimi besledim. 6’da yola çıktım. Şu anda ikinci arabayı boşaltıyoruz. Akşama kadar iki araba daha var. Günde 30-40 bin tuğla boşaltıyoruz.”

Bunlar, Trabzon Beşikdüzü’nde 27 yıldır TIR ve kamyonlardan binlerce tuğla boşaltıp inşaatların tepesine çıkaran kadınlardan Nurgül Gündoğdu’nun sözleri.

4 kadın, yıllardır bu işi yaparak geçim sağlıyorlar. Sadece Beşikdüzü’nde değil, firmalar onları nereye çağırırlarsa orada yapıyorlar taşıma işini... Elleri çürükler içinde, bellerinde sızı, ayaklarında şişlerle...


Beşikdüzü ilçesinde oturan Ayşe ve Nurgül Gündoğdu ile Emine ve Zeynep Aydın akrabalar. Kadınlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü de çalışarak geçirdi.


27 yıldır bu işi yaptığını anlatan Ayşe Gündoğdu, “Tuğla satan tüccarlar ve tuğla fabrikaları bizi çağırıyor. Nerede iş varsa biz oraya koşuyoruz. Bizden başka kadınlar da bu işi yapıyor. 27 yıldır bu işi yapıyorum. 4 çocuğum var. Çalıştım, tuğla boşaltmayla iki kızımı evlendirdim, ev aldım, çocuklarımı okutuyorum. Arkadaşlarımla bir ekip oluşturduk, tuğla boşaltıyoruz” diye anlatıyor işini.

Bu dört kadının hikayesi bize acı bir kaybı hatırlattı.
61 yaşındaki Hava Şahin Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde Çepniler Konut Kooperatifi’nin inşaatında tuğla taşırken üçüncü kattan merdiven boşluğuna düşerek yaşamını kaybetmişti, Hava Şahin üç çocuk annesiydi. Onun ölümünün ardından “Emekli olmamız gereken yaşta çalışmak, çalışırken ölmek istemiyoruz!” demiştik.
Aynı dileği 1 Mayıs’ta bu koşullarda çalışmak zorunda kalan tüm kadınlar için de dile getiriyoruz...

Kaynak: DHA
İlgili haberler
61 yaşındaki kadın inşaatta tuğla taşırken hayatın...

Hava Şahin Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde Çepniler Konut Kooperatifi’nin inşaatında tuğla taşırken ü...

GÜNÜN RAKAMI: İş cinayetleri de iş kazaları da bit...

Bugün 28 Nisan. Yani Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği günü ancak iş yerlerindeki denetimsizlik ve alınm...

Kadınlar eşitsizliğe, sömürüye ve şiddete karşı 1...

1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler, yurdun dört bir yanında OHAL ve sömürüye karşı emek, barış ve demokras...