iş cinayeti

Abisini iş cinayetinde kaybeden Melek: ‘Bu ülkede adalet olmadığını anladım’

‘İnsan başına gelince daha iyi anlıyormuş, yargının ne kadar kötü olduğunu. Petkim koca bir firma olabilir, elleri her yere uzanıyor olabilir ama pes etmeyeceğim. Biz sustukça onlar güçleniyor.’

Hayatınız kimsenin insafına kalmasın

Geçirdiği iş kazası sonucu yaşamı altüst olan ve eşi iş kazasında can veren iki kadın anlatıyor: ‘Yaşadıklarımızın sebebi olan patrona güvenmek yerine en baştan hakkımı aramalıymışım.’

GÜNÜN FERYADI: Somalı annenin bu isyanını unutmayalım

13 Mayıs 2014'te Soma'da yaşanan maden katliamının ardından bir anne böyle isyan etmişti. Soma için sormaya devam ediyoruz "Nerdeler!" Sorumlular nerede, katiller nerede, adalet nerede!

İSİG: Kadın iş cinayetleri en fazla tarım ve sağlık iş kollarında yaşanıyor

İSİG’in iş cinayetleri raporuna göre kadın iş cinayetlerinin en fazla tarım ve sağlık iş kollarında yaşandığına dikkat çekildi.

Şimdi bir daha düşünün; Melek’i yalnız bırakacak mıyız?

Gazeteci bir kadından dinleyin iş cinayetlerinin arka planını, bir işçinin ölümünü haberleştirmenin hiçbir ‘habercilik etiğine’ sığamayacak büyük acısını...

Ekim ayında 10 kadın işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) raporunu açıkladı: Ekim ayında en az 10’u kadın, 2’si çocuk 177 işçi can verdi.

Tekstil atölyesinin duvarı çöktü: İki kadın işçi yaşamını yitirdi

İzmir'in Bergama ilçesinde, pamuk deposu ile tekstil atölyesi arasındaki duvarın çökmesi sonucu 2 kadın işçi hayatını kaybetti, pamuk balyalarının altında kalan 1’i ağır 3 kadın işçi ise yaralandı.

Dilek Dayar’ın ailesinde çağrı: Dilek’in davasına sahip çıkalım

İş cinayetinde yaşamını yitiren Mimari Restoratör Dilek Dayar’ın davasına sahip çıkma çağrısı yapan ailesi, arkadaşları, emek ve meslek örgütleri yarın Çağlayan Adliyesi önünde olacak.

Dilek’in katili taşeron sistemi ve kâr hırsı

Sirkeci Büyük Postane binası restorasyonundan restoratör olarak çalışan ve alınmayan önlemler nedeniyle iş cinayetine kurban giden Dilek Dayar için yaşamını yitirdiği yerde eylem yapıldı.

‘İnsan hayatı demir uçlu ayakkabı ile baret arasında kalmamalı’

PTT Sirkeci Postanesi restorasyonunda çalışan Mimari Restoratör Dilek Dayar iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Dilek’in ailesi ise ‘Başka Dilekler olmasın diye’ mücadelelerine sahip çıkılmasını istedi.

GÜNÜN BELLEĞİ: İş cinayetlerinde yaşamını yitiren tarım işçisi kadınlar

Tarım işçilerinin en çok yaşamını yitirdiği mevsim. çok uzun saatlerde, sağlıksız ve güvencesiz koşullarda çalışma tarım işçilerinin ‘kaderi’ gibi görülüyor. Tüm bu çalışma koşulları değiştirilebilir.

Tarım işçilerini taşıyan kamyonet kaza yaptı, biri 17 yaşında iki işçi kadın yaşamını yitirdi

İki tarım işçisi kadın yine yollarda yaşamını kaybetti. Bursa’da fasulye işçilerini taşıyan kamyonet kaza yaptı, 2 tarım işçisi kadın yaşamını kaybetti. Yaşamını kaybeden işçilerden biri 17 yaşında.

Kadın işçi başörtüsünün makineye sıkışması sonucu yaşamını yitirdi

Başörtüsü, iş cinayeti ile yan yana geldiğinde yıllardır başörtüsü siyaseti yapan iktidarın buna ilişkin söylediği bir şey olmuyor!

GÜNÜN GÖRÜNMEYEN EMEĞİ: İnşaatlara günde 40 bin tuğla taşıyorlar

“Ekmek parası için çalışıyoruz. Saat 4’te kalktım. İneklerimi besledim. 6’da yola çıktım. Şu anda ikinci arabayı boşaltıyoruz. Akşama kadar iki araba daha var. Günde 30-40 bin tuğla boşaltıyoruz.”

GÜNÜN İSYANI: Maden sadece babamızı değil, hayallerimizi de aldı

Göç etmemek için son çare olarak gittikleri madende yaşamını yitiren işçilerin aileleri kaybettikleri yakınlarını anlattı.

Ölen işçinin annesi isyan etti: Çocuğumun bir sürü hayalleri vardı

Tüpraş’ta yaşanan patlamada 4 işçi hayatını kaybetti. İş cinayetine kurban giden Kemal Şaşmazer’in annesi isyan etti.

28 günde en az 28 kadın intiharı!

Yerel ve ulusal basından derlediğimiz haberlere son 28 günde en az 28 kadın intihar girişiminde bulundu. Kadınların bir kısmının “intihar görünümü altında öldürüldüğü” de ortaya çıktı.

Traktör kasasında ölen Bahar’ın hayalleri...

Sakarya Hendek'te traktör kasasında ölen 15 yaşındaki Bahar okumak için çalışıyordu. TEOG'dan aldığı iyi puana rağmen gidememişti okula. Son 7 ayda ölen 190 tarım işçisi gibi hayalleri yarım kaldı...

77 yaşındaki tarım işçisi yaşamını yitirdi

Kastamonu’da sarımsak tarlasında çalışan kadınları taşıyan minibüs kaza yaptı. Kazada yaralanan 7 kişiden 77 yaşındaki Hamide Beygirlioğlu hayatını kaybetti.

OHAL’le geçen bir yılda 113 kadın işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi 1 yıllık OHAL dönemi boyunca yaşanan iş cinayetlerine ilişkin rapor açıkladı; 1 yılda 113 kadın, 51 çocuk işçi iş cinayetinde can verdi.