kadın işçi

İşte patronların hayalindeki esnek çalışma modeli

Dondurulmuş sebze ve meyve üretiminin yapıldığı Memur Gıda’da çalışan ve çoğunluğu kadın olan işçiler birkaç ay önce işe geldiklerinde “İş yok gidin” denilerek fabrikaya alınmadıklarını söyledi.

‘Benim derdim onun derdi’

‘Söz konusu aşılanmış nefret duygusu olunca, nasıl da herkese sırtını dönüyor. Beraber kahve içip, sorunlarımızı tartıştığımız arkadaşımız nasıl düşman oluyor birden…’

Van'da genç kadın işçiler: 'Seçeneksiz değiliz'

Van'da farklı iş yerlerinde çalışan kadın işçiler kadına yönelik şiddet ve baskıları online bir toplantıda tartıştı.

25 Kasım 2023 | İşçi kadınlar, şiddete karşı eylemde!

İşçi kadınlar Türkiye'nin dört bir yanında şiddete karşı fabrikada, sokakta bir araya geliyor!

Şiddete karşı bir gün değil her gün mücadele

25 Kasım’a giderken bir kadın işçi yazdı: Sadece bugün değil her gün mücadele etmeliyiz, etmek zorundayız ancak bugün alanlarda değilsek fabrikamızda ortak ses olmalıyız!

Kıraathanede çalışan bir kadın: Hayat pahalılığı, bakım yükü, şiddet, taciz...

Ağırlaşan ekonomik koşullar ve kazanılmış haklara dönük saldırılardan payını alan kadınlardan biri olan Zehra’yla İstanbul Kartal’ın Kurfalı Mahallesi’nde, çalıştığı kıraathanede konuştuk

EÜ hastanesi işçisi kadınlar: Enflasyon karşısında alacaklarımız eridi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan Türk-İş’e bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası İzmir Şube üyesi işçiler hakları için tekrar harekete geçti. İşçilerle taleplerini konuştuk.

Datça Kadın Platformu kadın işçiye şiddet uygulayan işletmeciyi protesto etti: Cezasız kalmamalı

Datça’da kadınlar, Kumluk’ta İstiridye adlı balık restoranında çalışan üniversiteli kadın işçinin işletme sahibi tarafından saçından tutulup çekilerek darbedilmesini protesto etti.

Key Teknik işçisi: ‘Asgari ücret masası bize ‘Sus otur’ diyenlerin masası’

Kocasının yıllarca şiddet uyguladığı, Key Teknik işçisi kadın, aile baskısına, tehditlere rağmen ayrıldığını söylerken ‘Asgari ücretle çalışan bekar bir kadının ayakta durması çok zor’ diyor.

Nazlı: Göçle değişen yaşam, direnişle güçlenen direnç

Bir taraftan işçi direnişi içinde gelişen bilinci, diğer taraftan hayatın getirdiği çeşitli yükleri omuzlamanın olgunluğu ile daha güçlü bir kadın haline gelmiş Nazlı.

Hakkını arayana kapının gösterildiği fabrikada sendikalaşan kadın işçiler: 'Biz birlikte güçlüyüz!'

Barutçu Tekstil fabrikasında sendikalaştığı için işten çıkarılan kadın işçiler, yaşadıkları mobbingi, baskıyı, şiddeti, ağır çalışma koşullarını Ekmek ve Gül'e anlattı.

Kate Mullany: İlk kadın çamaşırcılar sendikasının göçmen örgütçüsü

Kate, günde 12-14 saat çalışıp haftada 3 dolar ancak kazanabilen, bedenleri kimyasal yanıklarıyla dolu olan çamaşırcı kadınları örgütledi ve ilk kadın sendikasını kurdu.

Technomix işçisi kadınlar çocuklarının dünyayı düzeltecek ellerini işliyor bir dantel gibi

Technomix işçisi kadınlara dayanışma ziyaretinde bulunan Bursa Ekmek ve Gül’den Ezgi Cansel direnişten izlenimlerini ve kadın işçilerle sohbetini yazdı: ‘Bitmedi daha sürüyor o kavga ve bitmeyecek…’

Son dönem işçi direnişlerinde kadınlar daha görünür| Tüm engellere rağmen, tüm engellere karşı

Farplas, ETF Tekstil, Asen Alüminyum, Acarsoy Tekstil... Kadınlar pek çok engellere rağmen ama bir yandan da bu engellere karşı direnişlerde dümene geçiyor.

1966: Paşabahçe Grevinin yasak tanımaz kadınları

Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde yeni bir dönem başlatan Paşabahçe grevinde kadınların oynadığı rol öykülere bile konu oldu. Kadınlar, grev kırıcılara da grev yasakçılarına da aman vermedi.

Kadın işçilerin 1 Mayıs talepleri: Ücretlerimiz artırılsın, işyerinde taciz son bulsun

Kadın işçiler, asgari ücretle çalıştıkları fabrikada, hamile işçilerin işten atıldığını, bölüm şeflerinin tacizine maruz kaldıklarını anlatırken 1 Mayıs taleplerini de sıraladı.

Eskişehir OSB’de kadın işçi sayısı artıyor: Sebep teşvikler, ‘uysal işçi’ arayışı, ‘gönüllü kölelik’ beklentisi

‘OSB’de kadın çalışan sayısı giderek artıyor, kadınının önemi çok ayrıdır’ diyen Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’ye Arçelik işçisi Ayşe ve Mefa işçisi Emine cevap verdi.

Acarsoy Tekstil’de sendikalaşan kadın işçi işten atıldı, fabrika önünde direnişe geçti

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Acarsoy Tekstil’de Öz İplik İş Sendikasına üye olduktan sonra performans düşüklüğü bahanesiyle işten atılan Selinay Yılmaz fabrika önünde direniyor.

İşten atılan Xiaomi Salcomp işçileri fabrika önünde açıklama yapacak

Devletten milyonlarca lira teşvik alan Salcomp patronu ‘daralma’ gerekçesiyle 110 işçiyi işten attı. İşçiler 23 Mart Çarşamba günü fabrika önünde açıklama yapacak.

HDP’li Gülüm, Oppo’da işten atılan işçileri sordu: Kadın işçiler için özel bir tedbiriniz var mı?

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Oppo’da işten çıkarılan kadın işçileri TBMM gündemine taşıdı. Gülüm, ‘Kadın işçilerin haklarının korunması için özel bir tedbiriniz var mı?’ diye sordu.