Esenyalı'da kadınların 1 Mayıs'ı
İstanbul Esenyalı'da kadınlar 1 Mayıs öncesi Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla yapılan şenlikte bir araya geldi.

İstanbul Pendik’in Esenyalı Mahallesi’nde kadınlar 1 Mayıs öncesi Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla bir araya geldi. Farklı iş kollarında ve fabrikalarda çalışan yaklaşık 50 işçi kadının katıldığı etkinlikte kadınlar yarın Maltepe’de yapılacak 1 Mayıs’a birlikte katılma çağrısı yaptı.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği önünde yapılan kutlamada işçi kadınlar serbest kürsüde söz alarak çalışma koşullarını ve taleplerini anlattı. Yaklaşık 300 kişinin çalıştığı ve Çimse İş’in örgütlü olduğu bir fabrikada çalışan bir işçi kadın düşük ücretler, uzun çalışma süreleri ve fazla mesai baskısı nedeniyle yaşadıkları zorlukları şöyle anlattı: “Zorunlu mesailer ve yoğun çalıştığımız için ailemize, çocuklarımıza zaman ayıramıyoruz. Çok sorunumuz var ama sendikalı olduğumuz halde sendikamız 1 Mayıs ile ilgili bize bilgi bile vermedi. Bizi sorunlarla başbaşa bırakıyor. İşçiden değil patrondan yana olduğunu gösteriyor. Biz de sendikamızla birlikte alanlarda yürümek isterdik ama sendikamız sorunlarımızı bile dinlemedi. Benim de bütün işçilere çağrım şu; başta 1 Mayıs olmak üzere bütün alanlarda birlikte olalım ve örgütlenelim.”

Konuşmalarda özelikle işçi kadınların ücretsiz ve gün boyu açık kreş talebi öne çıktı. Bunun yanı sıra güvenceli çalışma, kadın ve çocuklara yönelik artan şiddet ve istismarın önüne geçilmesi talepleri de en çok konuşulan talepler oldu.

Dernek başkanı Adile Doğan da konuşmasında "Sorunlarımız büyüyor, ekmeğimiz küçülüyor. Yan yana gelmek zorundayız" diyerek 1 Mayıs'a birlikte katılma ve birlikteliği 1 Mayıs sonrasında da sürdürme çağrısı yaptı.


Derneğin korosundan kadınların söylediği şarkılara, türkülere de tüm kadınlar eşlik etti. Kadınlar bu coşkuyu Maltepe’de 1 Mayıs alanına taşıma çağrısı da yaptı.

İlgili haberler
Esenyalılı kadınlardan 1 Mayıs mesajları

Esenyalı’da yaşayan işçi, emekçi kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanlarda olacak. Tüm kadınlara da...

Kadınlardan çağrı: Her yeri 1 Mayıs alanına çevire...

1 Mayıs yaklaşırken Çiğli’de bir araya gelen kadınlar çağrı yapıyor: ‘Her yeri 1 Mayıs alanına çevir...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Haydi 1 Mayıs’a

Batıkentli kadınlar eşitlik, özgürlük, iyi bir gelecek, iyi çalışma koşulları, yaşanabilir ücret içi...