Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği

Boşanmaya engel, aileye mahkum eden düzen!

Esenyalı Mahallesi’nde boşanma talebiyle derneğe gelen ve özellikle nafaka sürecine ilişkin pek çok engelle karşılaşan kadınlar, güvencesiz kalmaktansa şiddet dolu evlerine geri dönmek zorunda kaldı.

Bir elin parmakları gibi olduğumuz 8 yıl

‘5 kişi başlayıp bugün binlerce insanı bir araya getiren Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği siz-lerle gurur duyuyorum daha da çoğalacağımız nice yıllarımız olsun.’

Esenyalı’da kız kardeşliğin 8. yılı: Birbirimize tutunarak, birbirimizden güç alarak…

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8. yılını kutlarken dayanışmanın, mücadelenin, kadınların birbirine el uzatmasının gerekliliğini hatırlatarak kutladı.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8. yaşını kutluyor

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. 26 Aralık Pazar günü 14.00-16.00 arasında Ahi Evran Kültür Merkezinde yapılacak kutlamaya tüm kadınlar davetlidir.

Mahalledeki eylemde fısıltım sese dönüştü, ben dönüştüm!

Emine Bulut’un katledilişini protesto etmek için bir araya geldiğimiz mahalle eylemi dernek ile tanışmamda vesile oldu. Yürüyüşüm bütün kadınların yürüyüşü oldu. Kısacası dernek gücüme güç kattı.

Esenyalı: Geçinemiyoruz, şiddet görüyoruz, böyle gitmesin diye mücadele ediyoruz

25 Kasım öncesi mahallede seslerini duyurmak isteyen Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, polisin tüm engelleme girişimlerine rağmen açıklamalarını yaptı.

3 çocuğuna devlet yardımı isteyen kadına ‘Gayriresmi eşiniz var’ dediler

Filiz geçen seneye kadar devlet yurdunda kalan çocuğunu “Nakdi ücret desteği verilir” diyerek yanına almış. Güvendiği devletin kendisini nasıl çaresiz bıraktığını Filiz’den dinleyelim…

Esenyalı'da kadınlar 24 Kasım'da sokağa çıkıyor

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle 24 Kasım'da basın açıklaması ve yürüyüş düzenleyecek.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden 25 Kasım etkinliği: Laiklik kadınlar için neden önemli?

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği #25Kasım etkinliklerinin startını 29 Ekim Cuma günü yapacağı etkinlikle veriyor.

Esenyalı şenliğinden kadınların notları: Kız kardeşlerimizle güçlendik

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği pandemi koşullarına rağmen 1 yıl boyunca sürdürdüğü çalışmaları mahallede gerçekleştirdiği şenlikle sonlandırdı. Şenlikten kadınlara kalan kocaman bir dayanışma oldu.

Mahallede şenlik var!

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde yüzlerce kadın yan yana geldi bugüne dek. Ve nihayetinde, bu buluşmaların yarattığı coşku Kız Kardeşimle El Ele Şenliği ile tüm mahalleye yansıdı.

Esenyalı’da kız kardeşimle el ele şenliği: Bu kaderi biz yazmadık, bozacak olan biziz!

Yüzlerce kişinin yan yana geldiği şenlikte kadınlar bir yıl boyunca sürdürdükleri atölyelerin ürünlerini sergilerken, dayanışmaya ve mücadeleye devam edeceklerini dile getirdiler.

‘Önce yoksul et, sonra biat ettir’ düzeni

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine yardım için başvuranların sayısı her geçen gün artıyor, listeler uzadıkça uzuyor.

Maruz kaldığı şiddeti ve tacizi anlatan Zeliha: ‘Mücadele edeceğim’

Zeliha, 4 aylık ilişkisi olduğu ve daha sonra maruz kaldığı şiddete dayanamayıp ayrıldığı eski erkek arkadaşı tarafından darp edildiğini ve hakaretlere uğradığını söyleyerek yaşadıklarını anlattı.

Hoş geldin Menekşe!

Menekşe… 12 yaşında evlendirilmiş, altı çocuğuyla yıllarca şiddet sarmalının içinden bir çıkış aramış, sığınmaevlerinde kalmış ve dayanışmayla güçlenen bir kadın.

Her gün 8 Mart olmalı

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart sürecini nasıl geçirdiğini anlattı.

İnternette tanıştığı erkek tarafından dolandırıldı, şimdi de tehdit ediliyor

İnternet üzerinden tanıştığı Baran A. tarafından dolandırılan, özel görüntü ve fotoğraflarıyla da tehdit edilen Hülya, kadınların desteği ile güçlendiğini, hakkını aramaktan vazgeçmeyeceğini söyledi.

Esenyalılı kız kardeşlerimizi sesimizi daha gür çıkarmaya çağırıyoruz

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart’ta kadınları şiddete, krize güvencesizliğe karşı sokakta olmaya, mücadeleye çağırıyor.

‘Bana uyguladığı şiddetin 4 bin liralık cezasını da ben ödedim’

Yirmi yılı aşkındır evlendiği erkek tarafından şiddetin her türlüsünü yaşamış Esma’nın hikayesi… Tek istediği ise herkes gibi yaşayabilmek.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart etkinliği

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart’ta kadınları şiddete, krize güvencesizliğe karşı sokakta olmaya, mücadeleye çağırıyor.