Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği

Esenyalılı kız kardeşlerimizi sesimizi daha gür çıkarmaya çağırıyoruz

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart’ta kadınları şiddete, krize güvencesizliğe karşı sokakta olmaya, mücadeleye çağırıyor.

‘Bana uyguladığı şiddetin 4 bin liralık cezasını da ben ödedim’

Yirmi yılı aşkındır evlendiği erkek tarafından şiddetin her türlüsünü yaşamış Esma’nın hikayesi… Tek istediği ise herkes gibi yaşayabilmek.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart etkinliği

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart’ta kadınları şiddete, krize güvencesizliğe karşı sokakta olmaya, mücadeleye çağırıyor.

Pandemi koşullarında kadın ve güvencesiz çalışma

Sultangazi Kadın Dayanışması, ‘Pandemi koşullarında kadın ve güvencesiz çalışma‘ başlıklı online etkinlikle kadınlarla bir araya geliyor.

Mülteci kadınların değişmeyeni: Şiddet, sömürü, ayrımcılık

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine başvuran mülteci kadınlar ya da mülteci Fatma ve ailesinin yaşadıkları ile başka bir şehirde başka bir mülteci ailenin yaşadığı birbirinden hiç farklı değil.

Bu 8 Mart başka 8 Mart olacak...

Kadın işçilerin sorunları karşında yine her yıl büyüttüğümüz ‘dayanışma’ ruhuyla, fiziken yan yana gelemesek de yüzlerce kadının taleplerini 8 Mart’a taşıyacağız. Her yeri 8 Mart alanına çevireceğiz…

Pandemi döneminde kadın | Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği'nden Adile Doğan, Zahide Kiper ve Hanima Kızıltaş ile pandemi dönemine dair hazırladıkları raporun gösterdiklerini konuştuk.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Pandemi Raporunu açıkladı

Salgın sürecinde 520 kadının yoksulluk, şiddet, taciz ve istismar şikayetleriyle başvuruda bulunduğu Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği rapor hazırlayıp hükümete seslendi.

Seher’i sadece kocası değil topyekün bir sistem katletti

Seher Ç’nin öldürülmesinin ardından çıkan haberler sonrasında Ekmek ve Gül’e ulaşan, arkadaşları, Seher’in çocukluğundan evliliğine yaşadığı şiddet döngüsünü anlattı.

Seher’i öldüren C.Ç, ‘Boşanacağım’ diyerek Seher’i şikayetinden vazgeçirmiş

Ayrılmak istediği için öldürülen Seher ölüm tehditleri aldığı C.Ç.’den şikayetçi olmuş. C.Ç.’nin ‘Boşanacağım’ demesi üzerine şikayetini geri çeken Seher, ölmeden 4 gün önce de boşanma davası açmış.

‘Seher’in katledilmesi gerekli önlemlerin alınmamasının sonucudur’

Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde ayrılmak istediği eşi tarafından öldürülen Seher için açıklama yapan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, kadınların katledilmesine karşı nasihat değil önlem istedi.

Karnımız yalnızca kuru ekmek yemekle doymaz!

‘Kuru ekmek karın doyurur’ siyaseti yürütenlere işçi mahallesi Esenyalı’dan kadınların cevabı var: ‘Karnımız yalnızca kuru ekmek yemekle doymuyor!’

Denetimli serbestlikle salındı, ayrılmak istediği eşini öldürdü

Seher Ç, şiddet gördüğü, ayrılmak istediği, daha önce şikayetçi olduğu ancak aile baskısı nedeniyle şikayetini geri çektiği C.Ç. tarafından öldürüldü.

Reçetesi acı yaşamı asgari kadınlar…

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, işçi, işsiz birçok kadınla bir araya gelerek geçim derdini, asgari ücreti, acı reçeteyi konuştuğu bir dosya hazırladı. Dosyanın tüm yazılarını sizin için derledik.

Acı reçetenin maddi manevi yükü kadınların omzunda

Pandemi süreci işçileri işten atma, ücretsiz izin, yoksullaşma gibi tehlikelere daha da yaklaştırırken kadınlar da bu ihtimaller üzerine evde B planları yapıyor, tasarruf tedbirleri uyguluyor.

İndirime giren üç tencere için 150 kişi kuyruğa giriyor

‘Faturanı ödemediğinde elektriğin, suyun kesiliyor arkasından kapına icra da geliyor. Faturadan kısamıyorsun. Ama et yiyeceğime makarna pişireyim diye düşünüyorsun. Ne yedin diye kimse sormuyor sana.’

Adli yardım gecikiyor, çocuklar yurda veriliyor

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine başvuran kadınların bir kısmı adli yardımın hızlı bir biçimde gerçekleşmemesinden muzdarip. Bir kısmı ise yokluk ve çaresizlikle çocuklarını yurda vermenin derdinde…

Ah 2020, gidişin olsun, benzerin olmasın!

Esenyalı’dan kadınlar 2020’nin onlar için nasıl geçtiğini ve 2021’den beklentilerini yazdılar.

Fidan’ın yaşadıklarının gösterdiği: Devlet korumasındaki çocukları nasıl bir yaşam bekliyor?

Fidan’ın yaşamı şiddete maruz kalan, devlet korumasına alınan, yurttan çıktıktan sonra akıbetleri takip edilmeyen çocukların yaşadıklarını gözler önüne seren bir örnek...

Esenyalı Mahallesinden kadınlar: Şiddete karşı çözüm örgütlü mücadele!

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, “Kadın cinayetlerine, şiddete, eşitsizliğe, güvencesizliği, karşı ses çıkarıyoruz” diyerek basın açıklaması yaptı.