Hayallerimize, hayatlarımıza sahip çıkalım
Kıdem tazminatına saldırılar yeni değil. Ama şimdi, iştahla kıdem tazminatının fona devredilmesini dillendirebiliyorlarsa bu, işçilerin ve sendikaların dağınıklığındandır. Hakkımızı yedirmeyelim.

Çalışma bakanı açıkladı; “Kıdem tazminatının fona devredilmesi kanununu pazartesi Meclise getireceğiz. En kısa sürede bu işi halledeceğiz. Artık bir gün bile çalışan işçi de kıdem tazminatını alabilecek...” Ne kadar da işçi sever bir bakan! Ardından hemen ekledi: “İşverenlerimizi üzmeyeceğiz...” Asıl dertleri anlaşıldı!
Kıdem tazminatı hepimizin bildiği gibi çalışanların iş güvencesidir. Çalışma yaşamımızı sonlandırdıktan sonra emeklilik ve işten ayrılma durumunda kuracağımız yeni hayatın hayalidir. Kimimiz kıdem tazminatımızı alınca oğlumuzun-kızımızın düğününü yapmayı hayal ederiz, kimimiz çocukların eğitiminde kullanmayı düşünürüz. Kimimizin ev hayaline destek olacaktır, kimimizin de bir kasabada sakin bir yaşam kurmasının dayanağı olacaktır. En çokta yeni bir iş bulmak mecburiyetinde isek evi geçindirecek zor gün dostudur kıdem tazminatı... Bu hayallerimizin, umudumuzun, mücadele ile kazanılmış hakkımızın elimizden alınmasına izin vermeyelim.
Kıdem tazminatına yönelik saldırılar yeni değil. İşverenler her seçim döneminde kendilerinden oy isteyen partilere, hükümetlere kıdem tazminatının kaldırılması koşulunu dayatıyorlar. Ancak işçiler ve bazı sendikalar, kıdemin tartışma konusu dahi yapılmasına izin vermemiştir. Sermaye sınıfı ve onun temsilcileri olan hükümetler de işçi sınıfı ve sendikaların en pasif, en örgütsüz olduğu zamanı beklemişlerdir hep. Yani bugün bu kadar iştahla kıdem tazminatının fona devredilmesini dillendirebiliyorlarsa bu, işçilerin ve sendikaların dağınıklığındandır.
Kıdem tazminatının fona devredilmesi biz kadın işçilerin işten atılmasını öncelikli hale getirecektir. Evlenme ve doğum sebebiyle işten ayrılma durumlarında almaya hakkımız olan tazminat bedelini maalesef ki kaybedebileceğiz. Kamuda çalışma hariç özel sektörde en düzensiz aralıklarla çalışan kadın işçiler emekliliğe de kıdeme de en uzak kesimi oluşturuyorlar. Bu saldırı karşısında seyirci kalamayız-kalmamalıyı! Bugünden tezi yok mücadeleye atılmalı ve hayallerimize, geleceğimize el uzatan, göz koyan her kim ise onlara “Dur bakalım o iş o kadar kolay değil, bu hakkımızı size yedirmeyeceğiz” demeliyiz.
Dünya yerinden oynar İŞÇİLER BİRLİK OLSA!
KIDEM HAKKIMIZ, dokunanı yakarız!

İlgili haberler
Avukatınız Cevaplıyor: Ücretli doğum izni hakkı...

Bir kadın işçinin sorusu: "Çalıştığım fabrikada işe başladıktan kısa bir süre sonra hamile olduğumu...

Doğum Borçlanması ile nasıl emekli oluruz?

Emeklilik hakkının ne kadar hayati olduğunu 61 yaşındaki Hava, üç kuruş para için inşaatta tuğla taş...

Kıdemde fon: Tazminat hakkı ve güvenceye son!

Kadın işçilerin çoğunluğu küçük işyerlerinde çalışıyor ve çoğunun tek güvencesi kıdem tazminatı. İşt...