Çağdaş Marketler kadın çalışanlarını mağdur ediyor: Tacize uğradı, yetmedi bir de işsiz kaldı
Market zincirinde yaşadığı taciz sonucu sözlü ve yazlı şikayette bulunan kadın işçinin şikayeti dikkate alınmadığı gibi işçi işten atıldı. Tuzluçayırlı kadınlar ise kadın işçiyi yalnız bırakmadı.

Çağdaş Marketler, Ankara ve Eskişehir’de şubeleri olan, en çok kadın istihdamı yaratmakla övünen marketler zinciri. Adı “Çağdaş” ya, yanılıp çağdaş bir düşünceye sahip olduğunu düşünmeyin, diğer patronlardan hiçbir farkı yok.

Geçtiğimiz günlerde derneğimize başvuran bir kadın bu marketin şubelerinden birinde tacize uğradığını ve ardından işsiz bırakıldığını anlattı bize.

Yaşadığı tacizin ardından önce orada çalışmak durumunda kalan kadın arkadaşımız market müdürünün “İş arkadaşınla neden konuşmuyorsun?” zorlamasıyla yaşadıklarını önce sözlü olarak sonra yazılı olarak müdürüne gizli kalması kaydıyla anlatıyor. Sorunun çözülmesini beklerken yaşadığı taciz yetmiyormuş gibi bir de işten çıkarılıyor. Marketin patronu çalıştığı şubeye gelerek, diğer çalışanların önünde “Sen taciz yaşasan burada durmazdın” diyerek kadını dinlemeden, erkeği soruşturmadan şubeden kovuyor. Kadın arkadaşımız ertesi gün Genel Müdürlüğe çağrılıyor. Kadın arkadaşımız gizli kalması şartıyla anlattığı tacizin herkesin önünde duyulmasına mı üzülsün yoksa kovulduğuna mı üzülsün! “Bu sorun çözülürse kadınlarla çözülür” diyerek derneğimize başvurmasıyla biz de sürece müdahil olduk.

Kadın arkadaşımızla Çağdaş Marketler Genel Müdürlüğüne birlikte gittik, orada daha vahim durumlarla karşılaştık.

Öncelikle İnsan Kaynakları kadına yaşadıklarını 15 kişinin içinde anlattırdı. Bunun yanlışlığını belirtmemize rağmen “Ben 2 bin kişi ile çalışıyorum” diyerek bizi uzaklaştırmak istedi. Kadın arkadaşımızın talebi üzerine biz de uzaklaştık.

Sonrasında patron ve İnsan Kaynakları, taciz eden erkekle birlikte kadını dinlemek üzere aynı anda aynı odaya aldı. Müdahalemiz üzerine tacizci odadan çıkarılıp gönderilse de patronlardan biri bizi dinlemeyeceğini bağıra çağıra söyleyip bizleri kovdu, hatta polis çağırmakla tehdit etti. Israrımızı, korkmadığımızı gören patron şirket avukatlarını devreye sokarak taleplerimizi yazılı dilekçe ile alma yoluna başvurdu.

HEM SUÇLU HEM ARSIZ

Adliyeye suç duyurusuna giderken, kadın arkadaşımızı taciz eden kişi bizi takip edip yanımıza geldi. “Ben size özeleştirimi vermedim mi” diyerek, kadının şikayetini geri çekmesini istedi. Biz erkeği uzaklaştırmayı başardık.

Sanki bütün mekanizmalar adeta kadınların tacizcilerden şikayetçi olmaması veya şikayetinden vazgeçmesi için kurulmuş. Savcılık, karakol akşama kadar sürüyor süreç.
Kadın arkadaşımız olaydan bir gün sonra “Üç gün işe gelme, üçüncü gün Genel Müdürlüğe gel” denilerek izin belgesi verilmeden iş yerinden kovuldu. Çağdaş Market patronu kadın arkadaşımızı kendi kendine işe gelmeyip istifa etmiş sayarak kıdem ve ihbar tazminatını cebine indirmeyi planlamış muhtemelen.

KADIN VE İŞÇİ DÜŞMANLARINA RAHAT YOK!

Patronlar işçilere kıdem tazminatı ödememek için istifa belgesini imzalatmak ve uzaklaştırmayı yaygın olarak kullanırlar. Duyumlarımıza göre Çağdaş Market iki hafta önce bir kadını istifa etmeye zorlamış, bir kadını da istifa etmesi için başka şubeye sürerek mobbing uygulamıştı.

Kadın işçiyi tazminatsız işten atmanın yoluna bakan patron, bizim mücadeleden geri durmayacağımızı görünce bize “En uzak şubeye mi gönderelim yoksa kıdem tazminatınızı verelim çıkar mısınız?” dedi. Kadın arkadaşımızın isteğiyle onlardan mücadelemizle kıdem tazminatımızı aldık. Bundan sonrasında artık kadın ve işçi düşmanı Çağdaş Marketler patronlarının yaptıklarını teşhir etmeye devam edeceğiz. Emeğimizi yok sayanlara, tacizin üstünü örtmeye çalışanlara, yetmeyip kadınları cezalandıranlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Hoş geldin Menekşe!

Menekşe… 12 yaşında evlendirilmiş, altı çocuğuyla yıllarca şiddet sarmalının içinden bir çıkış aramı...

LCW işçisi kadınlar dertli: Kreş yok, taciz çok

Kadın işçiler yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirmeye devam ediyor. LCW çalışanı kadınla...

Tuzluçayır Dayanışma Derneğinden kadınlar Ekmek ve...

Tuzluçayır'dan kadınlar canlı yayında referandumu ve gündemi konuşuyor. Kadınlar yayınının ilk günün...