Siyahlara dönük linçle mücadele eden Dorothy Height
ABD’li insan hakları savunucusu, ırkçılık karşıtı, sosyal danışman, politikacı Dorothy Height 24 Mart 1912'de doğdu

Dorothy Height bir inşaat firması sahibi ve bir hemşirenin kızı olarak 24 mart 1912'de doğdu. Pittsburgh banliyölerinde bir çelik işçisi kasabası olan Rankin'de yetişti.

1929'da Columbia Üniversitesi, Barnard Koleji'ne girme hakkı kazandı, ancak üniversite her akademik yılda sadece iki siyah öğrenciyi kabul ettiği ve bu yerlerin diğer başvuru sahiplerine tahsis edildiği için okuyamadı. Bunun yerine, New York Üniversitesi'nde okudu, 1932'de mezun oldu ve 1933'te eğitim psikolojisi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Kariyerine New York City Refah Departmanında sosyal hizmet uzmanı ve bakıcı olarak başladı.

1933'te Kuzey Amerika Birleşik Hristiyan Gençlik Hareketi'nin başına geçti. Bu dönemde ABD'de Afro-Amerikan hakları için profesyonel mücadelesi başladı. Siyahlara karşı linçle savaştı ve ABD silahlı kuvvetlerinde ırk ayrımına son verilmesini savundu. Ülke çapında yerel yönetim birimlerinin ırkların beraber yaşadığı yerleşim alanlarına izin vermesini talep ettiği geziler yaptı. Ayrımcılık ve ırkların ayrılmasının yaygın olduğu ve siyahların entegrasyonuna güçlü bir muhalefetin olduğu bir dönemde buna karşı çıkan ilk sivil haklar aktivistlerinden biriydi. 1935'te New York'un Harlem bölgesindeki Harlem İsyanları adı verilen ırksal huzursuzluğun sona ermesi için çaba harcadı.

1937'de Harlem'deki Genç Hristiyan Kadınlar Derneği'nin direktör yardımcısıydı - Negro Kadınlar Ulusal Konseyi'nin (NCNW) kurucusu ve başkanı Mary McLeod Bethune ile birlikte gençlik konferansı düzenledi. Daha sonra NCNW'nin üyesi oldu ve McLeod Bethune'u kadın hakları, özellikle eşit işe eşit ücret ve kadınların okul ve eğitim hakkı için verdiği mücadelede destekledi. Daha sonra, 1957'den 1998'e kadar Siyah Kadın Ulusal Konseyi'nin başkanlığını yaptı. 1960'larda sivil haklar hareketinin zirvesinde, Mississippi'de efsanevi Çarşamba günlerini düzenledi ve Amerika'nın kuzeyinden farklı renk, ırk ve dinlerden kadınların Mississippi'de güneyden benzer düşünen kadınlarla biraraya geldiği ırkçı sınırlandırmaların kaldırılması, sosyal adalet, kadınların mesleki gelişimi ve özgürlüğü için işbirliği diyaloğu düzenledi.

1963 yılında Martin Luther King ünlü konuşmasını yaptığında yanında yer alan tek kadındı. Kadınların Washington İş ve Özgürlük protestosu mitinginde konuşmacı olmaları planlanmamasına rağmen podyumda olması siyah kadınlar açısından sembolik olsa da önemliydi. 1944'ten 1977'ye kadar Genç Hristiyan Kadınlar Derneği'nde çeşitli yönetim pozisyonlarında çalıştı. 1952'den 1955'e kadar ABD Savunma Bakanlığı Kadın Danışma Komitesi üyesiydi.

1958'den 1968'e kadar New York Eyaleti Refah Kurulu üyesiydi. 1965 yılında Irk Adaleti Merkezini kurdu; 1965'ten 1977'ye kadar başkanlığını yaptı. 1970 yılında, kadınların bir iş bulmasına yardımcı olan bir kuruluş olan New York'taki Kadın Eğitim ve Kariyer Gelişimi Merkezi'ni kurdu. 20 nisan 2010'da öldü.

Amerikan insan hakları hareketi öncülerinden ve kahramanlarından biri olarak devlet töreniyle toprağa verildi.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Anna Simson

Anna Simson, Almanya'da ilk kadın derneklerinin kurucularından ve kadın eğitimi konusundaki öncülerd...

GÜNÜN KADINI: Minna Canth

Bir işçi ailesinden gelen Minna Canth, eşi öldüğünde 7 çocuğuyla bir başına kaldı. Ancak tiyatro oyu...

GÜNÜN KADINI: Grete Steffin

Bertolt Brecht’in Grete Steffin için yazdığı şiirden: ‘Yoldaşımız Steffin öldü / Kızıl şehir Moskova...